Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wybrać projektor do kina domowego?

Data dodania: 09-05-2023

Wszyscy lubią oglądać filmy w jak najlepszej jakości i z tego też względu ogromną popularność zdobyły kina. Obraz wyświetlany na dużym ekranie jest zupełnie innym doświadczeniem niż to znane Wam chociażby sprzed ekranu telewizora. Więcej szczegółów, intensywniejsze kolory i wysoka jakość obrazu gwarantują o wiele większe emocje, dlatego coraz liczniejsze grono fanów filmów decyduje się na projektor do kina domowego. Wybór odpowiedniego zestawu nie jest jednak taki prosty, ponieważ trzeba brać pod uwagę wiele istotnych czynników, nie tylko technicznych. W naszym poradniku dowiecie się, na co zwracać uwagę, aby cieszyć się własnym kinem w domowym zaciszu.

Czy projektor to dobry pomysł?

Projektor do kina domowego działa w bardzo prosty sposób, oferując przy tym zupełnie inne możliwości niż tradycyjne rozwiązania, jak chociażby telewizor. W czasach triumfu portali streamingowych działających dzięki szybkim łączom internetowym, coraz więcej osób przestaje czuć potrzebę wychodzenia z domu, żeby obejrzeć konkretny film. Projektor do kina domowego może być bowiem wyjątkowo kompaktowym urządzeniem, które w żaden sposób nie przypomina wielkich i topornych urządzeń tego typu sprzed kilkunastu lat. Postęp technologiczny całkowicie zmienił wyświetlanie filmów we własnym domu, dlatego projektory cieszą się coraz większą popularnością. 


Ogromną zaletą nowych modeli jest to, że coraz częściej można ich używać do projekcji obrazu z wielu różnych źródeł, co sprawia, że stają się bardziej praktyczne. Nie muszą również być umieszczone na zawsze w jednym wybranym przez Was miejscu, ale z powodzeniem mogą być zabrane w odwiedziny do rodziny, znajomych, ale również na działkę lub biwak. Osoby, które zastanawiają się nad kupnem projektora, najczęściej zastanawiają się, czy jest to dobra alternatywa dla telewizorów. Biorąc pod uwagę, że w domach możecie zauważyć coraz większe TV, jest to na pewno dobra alternatywa. Przede wszystkim chodzi tutaj o obraz, który będzie wyświetlany w nieporównywalnie większej skali, ale czy to idzie w parze z jakością?

Projektory w naszej ofercie:

Ustawienie projektora ma znaczenie

Jedną z największych obaw dotyczących kupna projektora, jest ta dotycząca tego, czy aby na pewno obraz będzie wysokiej jakości. Wbrew pozorom nie zależy to wyłącznie od samego urządzenia, ale w tak samo dużej mierze jest to uzależnione od Waszego przygotowania. Projektor do kina domowego musi być ustawiony w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu, żeby móc cieszyć się pełnią jego możliwości. Wiele lat temu projektory miały z tym ogromny problem, przez co wiele osób nie kojarzy ich zbyt dobrze w kwestii jakości obrazu właśnie. Dzisiejsze rozwiązania stosowane przez producentów są już całkowicie odmienne i projektory przeznaczone do użytku domowego, są w pełni przystosowane do działania nawet w pomieszczeniach, które nie oferują zbyt dużej przestrzeni ani odległości. 


W zależności od wybranego przez Was modelu projektora, to, w jakim miejscu należy go ustawić i to, gdzie powinniście usiąść, będzie się znacznie różniło. W przypadku tradycyjnych projektorów może to być nawet do kilku metrów. Na rynku znajdziecie na szczęście również projektory z krótkim rzutem, czyli takie, które można swobodnie ustawić w bardzo bliskiej odległości od ściany, bez straty jakości i rozmiarów obrazu.

Format i rozdzielczość

Format obrazu pozwala na wyświetlanie filmów w odpowiednich proporcjach. Zdecydowana większość projektorów pracuje w formacie 4:3 oraz 16:9. Pierwszy z nich jest w pełni kompatybilny z urządzeniami multimedialnymi, czyli komputerami i laptopami. Po podłączeniu jednego z nich do projektora uzyskacie obraz w takich samych proporcjach, jaki macie ustawiony na urządzeniu. Sprawdzi się to doskonale do wyświetlania zdjęć lub gamingu, ale niekoniecznie nadaje się dla filmów. Większość z nich najlepiej będzie oglądać w ustawieniach panoramicznych, czyli 16:9. Będziecie mieli wówczas pewność, że wszystkie szczegóły zostaną wyświetlone przez projektor.


Rozdzielczość ekranu to kwestia indywidualnego wyboru każdego z użytkowników urządzenia, którym jest projektor do kina domowego. Nic dziwnego, że każdy z Was chciałby cieszyć się jak najlepszą jakością obrazu, dlatego warto zainwestować w projektor z jak najwyższą rozdzielczością. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie filmy i nie wszystkie serwisy streamingowe są dostosowane do np. 4K UHD. Prawdą jest, że jest takich tytułów coraz więcej, ale jeśli chcecie, aby Wasz projektor był w stanie odtworzyć w najlepszej możliwej jakości każdy film, wówczas najlepiej, aby zapewniał rozdzielczość Full HD 1080p, HD Ready 720p, a także wspomniane już Full HD 4K.

Lampa, LED i ich żywotność

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem, który ma wpływ na jakość obrazu, jest lampa, w którą wyposażony jest projektor do kina domowego. Jasność lampy, a w niektórych modelach LEDów wpływa na to, ile światła zostanie zastosowane do projekcji obrazu. Mniej światła, oznacza, że jakość obrazu pogorszy się przy oglądaniu filmów w ciągu dnia. Wartość ta jest określana przez lumeny, które w bardzo prosty sposób pozwolą Wam rozpoznać, czy dany projektor do kina domowego będzie dla Was dobrym wyborem. Wartości od 1000 do 1500 lumenów wskazywać będą, że projektor nadaje się wyłącznie do użytku w ciemnych pomieszczeniach lub po zmroku. 2000 do 2500 lumenów to gwarancja jakości obrazu przy niskim poziomie światła dziennego. 3000 do 3500 lumenów to możliwość oglądania filmów nawet w ciągu dnia, bez konieczności zaciemniania pomieszczenia.


Pamiętajcie również o tym, aby zwrócić uwagę na żywotność lampy w wybranym projektorze. Producenci określają ten współczynnik na podstawie minimalnej ilości godzin działania, bez żadnej straty w jasności lub kontraście. Dla prostego przykładu załóżmy, że lampa ma przewidzianą żywotność 3000 godzin. W przypadku gdy projektor będzie używany przez 2 do 3 godzin dziennie, wówczas potrzeba wymiany lampy pojawi się po mniej więcej trzech latach. Wszystko zależy zatem tylko od intensywności korzystania z projektora.


Jasność idzie w parze z kontrastem, czyli nasyceniem kolorów w wyświetlanym obrazie. Podobnie, jak w przypadku opisanych przed chwilą lumenów, również tutaj powinniście szukać wyższych wartości. Minimum dla dobrej jakości to 6000:1, niestety im wyższy kontrast, tym niestety mniejsza jasność lampy, dlatego trzeba w tej kwestii pójść na pewne kompromisy. Nie oznacza to jednak, że projektor do kina domowego nie jest w stanie zapewnić odpowiednio wysokiej jakości. Poprawnie dobrane parametry, które opisaliśmy wyżej, pozwolą Wam cieszyć się obrazem jak w prawdziwej sali kinowej.

Jak matryca w projektorze do kina domowego?

Rodzaj matrycy ma ogromne znaczenie dla jakości wyświetlanego obrazu przez Wasz projektor do kina domowego. Najlepszym wyborem są urządzenia korzystające z matrycy typu DLP. Pozwalają one na zachowanie najlepszych wartości dla kontrastu, jasności, a także czasu reakcji.


Projektor do kina domowego najwydajniej będzie działać, jeśli użyjecie tradycyjnych metod podłączania go do zewnętrznych urządzeń multimedialnych, czyli za pomocą odpowiednich gniazd. Na chwilę obecną do najwydajniejszych metod należy złącze HDMI, DisplayPort, a także USB. Większa liczba oferowanych wejść to większe możliwości odtwarzania wybranych przez Was obrazów i nagrań. Część z projektorów umożliwia nawet korzystanie z kart microSD. Do wyświetlania filmów i seriali z serwisów streamingowych konieczne będzie podłączenie do internetu, najlepiej za pomocą kabla Ethernetowego, dlatego nie zapomnijcie o tym aspekcie podczas wyboru Waszego projektora.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756