Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

LED czy QLED? Czym się charakteryzują?

 2023-07-13 

Popularne świecące diody LED zrewolucjonizowały elektronikę. Między innymi zawdzięczamy im, że wyświetlacze w telewizorach są tak płaskie i mogą mieć duże przekątne nawet do 100 cali. Telewizor LED czy QLED to przede wszystkim różnica w jakości obrazu.

Dlaczego LED w telewizorach?

W telewizorze jednym z najważniejszych podzespołów jest źródło światła, dzięki któremu po przetworzeniu przez „elektronikę” otrzymujemy na ekranie kolorowy obraz. Najpierw była to lampa kineskopowa, w pierwszych płaskich telewizorach LCD świetlówki, a obecnie LED-y. Dzięki LED-om telewizory stały się bardzo płaskie, można je powiesić na ścianie, wyglądają jak obrazy dobrze prezentują się w salonie.


Podświetlenie LED może mieć różną konstrukcję, co wpływa na zróżnicowaną jakość obrazu. W najtańszych telewizorach LCD LED jest ono krawędziowe (Edge), zazwyczaj LED-y są umieszczone w dolnej części ekranu. Uzyskano w ten sposób znaczne zmniejszenie grubości samego wyświetlacza LCD, nawet poniżej 10 mm i są energooszczędne. Jednak ma ono swoje ograniczenia. Obraz będzie jaśniejszy przy krawędzi podświetlającej mimo układów optycznych rozpraszających światło. Niewielka liczba LED to także mała jasność obrazu. Ale te niuanse techniczne są praktycznie niezauważalne przy dynamicznie zmieniających się obrazach w czasie oglądania filmów.


Problem nierównomierności podświetlenia rozwiązano za pomocą zwiększenia liczby LED równomiernie rozmieszczonych z tyłu wyświetlacza (nazywane Full LED i Direct LED). Takie telewizory można łatwo poznać, ponieważ są grubsze niż z podświetleniem krawędziowym. Jednak same zwiększenie liczby i jasności LED nie powoduje znacznej poprawy jakości obrazu, uzyskuje się ją przez zwiększenie kontrastu. W najlepszych telewizorach LED poprawę kontrastu otrzymano dzięki wprowadzeniu strefowego wygaszania LED (local dimming). Im takich stref jest więcej, tym jakość obrazu jest lepsza. Obraz staje się bardziej szczegółowy, poprawia się czerń i głębia obrazu.

QLED – telewizory premium

Który telewizor wybrać QLED czy LED? Zdecydowanie telewizor QLED, jeśli poszukujemy najlepszego obrazu. Przede wszystkim białe światło w zwykłych telewizorach LCD LED ma zawężony zakres barw. Skokiem jakościowym jest obraz jaki wytwarzają telewizory z wyświetlaczem QLED, znajdziemy je w telewizorach marek Samsung, TCL i Hisense. Są znacznie droższe od LED ale warto zainwestować w taki telewizor. To przede wszystkim „kosmiczna” technologia produkcji wyświetlaczy. Skrót QLED oznacza nowej generacji źródło światła dzięki zastosowania kropek kwantowych (Q – Quantum Dots) wykorzystywane do poszerzenia zakresu barw odtwarzanych przez wyświetlacz – ich obraz konkuruje z obrazem ekranów OLED.

Kropki kwantowe wzorcowe barwy

Kropki kwantowe są półprzewodnikowymi nanokryształami (o wielkości 2 – 6 nm) o właściwościach półprzewodników i cząstek kwantowych. Oświetlone światłem niebieskim LED emitują światło czerwone i zielone. W praktyce folia umieszczona między „niebieskim” podświetleniem LED a filtrami kolorów w wyświetlaczu zawiera biliony (!) kropek emitujących czerwone i zielone światło pod wpływem niebieskiego. W wyniku mieszania się barw czerwonej (R) i zielonej (G) oraz niebieskiej (B) z LED powstaje białe światło zawierające spektrum barw zbliżone do wzorcowego światła słonecznego. Dzięki temu obraz wyświetlacza QLED ma poszerzoną przestrzeń kolorów i możemy zobaczyć odcienie czerwieni i zieleni nie osiągalne dla zwykłych telewizorów LCD LED.


Telewizory QLED mają także największą jasność, dzięki czemu możemy oglądać filmy w jasnym pomieszczeniu bez pogorszenia jakości obrazu, co jest nieosiągalne dla telewizorów OLED. To także gwarancja uzyskania najlepszych efektów wizualnych, dotychczas niewidocznych szczegółów w jasnych i ciemnych scenach oraz punktowych „rozbłysków” przy oglądaniu filmów ze zwiększoną dynamiką obrazu (HDR) realizowanych w standardach Dolby Vision, HDR10/10+ i HLG. To także doskonały obraz przy odtwarzaniu gier HDR z konsoli nie możliwy do uzyskania dla zwykłych telewizorów LCD LED.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756