Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak podłączyć wieżę do telewizora?

 2023-08-10 

Co kryje się pod pojęciem „mikrowieża” czy „miniwieża”? Ogólnie rzecz biorąc, jest to zestaw stereo składający się z pary niewielkich kolumn głośnikowych i jednostki centralnej, która jest jednocześnie modułem wielozadaniowym: wzmacniaczem sygnału, tunerem radiowym i odtwarzaczem audio. Określenia „mikrowieża” czy „miniwieża” w teorii powinny odnosić się do gabarytów wspomnianej przed chwilą jednostki centralnej systemu stereo. Są one jednak stosowane umownie, bo nie ma jednoznacznie zdefiniowanych wymiarów urządzenia, przy których o danym modelu można by mówić, iż jest to mikro- lub już miniwieża. Co więcej, wymiary jednostki centralnej są często niestandardowe, zarówno jeśli chodzi o jej wysokość, szerokość, jak i głębokość. Wiele zależy w tym zakresie od pomysłu projektantów współpracujących z danym producentem sprzętu audio. Z reguły jednak jednostka centralna mikro- czy miniwieży jest węższa, niż ok. 43 cm, zarezerwowane zwykle dla wzmacniaczy czy amplitunerów stosowanych w zaawansowanych, wielosegmentowych systemach audio. Warto również znać sposoby na to, jak podłączyć wieże do telewizora i jaki model wybrać

Podstawowe źródła dźwięku 

Miniwieża ma zwykle wbudowany odtwarzacz CD, a więc płyt kompaktowych, których wielu z nas ma w domach niemałą kolekcję. Niektóre modele mogą odtwarzać także pliki MP3 nagrane na ten nośnik danych. Na rynku dostępne są ponadto modele z wbudowanym odtwarzaczem DVD. Oprócz tego, podstawowym źródłem dźwięku w zestawie wieżowym jest tuner radiowy. Może on być analogowy (FM) lub cyfrowy, czyli DAB+. Jaką miniwieżę wybrać ze względu na wbudowany tuner? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy na terenie, na którym będzie wykorzystywany sprzęt audio, DAB+ jest w ogóle dostępny. Obecnie zasięgiem radia cyfrowego w naszym kraju objęte są głównie duże aglomeracje miejskie. Nawet jeśli tuner jest analogowy, to obecnie sprzedawane mikro- i miniwieże wyposażone są w automatyczne wyszukiwanie dostępnych na danym terenie programów radiowych. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego skanowania częstotliwości radiowych. Urządzenie zrobi to za Ciebie, a ulubione programy – zarówno dla DAB+, jak i FM – będziesz mógł zapisać w pamięci jednostki centralnej. Dzięki temu, przy kolejnym uruchomieniu urządzenia, znacznie szybciej uruchomisz wybrany program.

Dostępne złącza analogowe i cyfrowe wieży do telewizora

Tylny panel jednostki centralnej wyposażany jest w rozmaite złącza analogowe i cyfrowe, dzięki którym system stereo podłączysz do rozmaitych urządzeń zewnętrznych, by odtwarzać z nich dźwięk. Najczęściej dostępnym złączem analogowym jest wejście audio 2 × RCA. Wśród cyfrowych złączy audio najpopularniejszym jest natomiast złącze optyczne. Na froncie jednostki centralnej umieszczone jest często wyjście słuchawkowe (jack 3,5 lub rzadziej 6,3 mm). Dzięki niemu, w razie potrzeby, możesz dyskretnie odtwarzać audio na słuchawkach, nie przeszkadzając pozostałym domownikom. Jaką miniwieżę wybrać – wyposażoną w cyfrowe, czy analogowe złącza audio? Wszystko zależy od tego, z jakimi urządzeniami ma ona współpracować. Jeśli sprzęt stereofoniczny ma służyć wyłącznie do odtwarzania płyt CD czy radia, nie będziesz potrzebował zaawansowanych i rozbudowanych modeli wyposażonych w rozmaite złącza cyfrowe i analogowe. Wystarczy prostszy konstrukcyjnie, a przy tym zwykle tańszy model.

Zestaw stereo i złącze USB

Popularnym złączem dostępnym w mikro- i miniwieżach jest USB. Najczęściej jest ono ulokowane na frontowym panelu jednostki centralnej. Umożliwia odtwarzanie plików audio z pendrive’ów. Przy wyborze urządzenia zwróć uwagę na to, jakie formaty audio obsługuje. Do najpopularniejszych należą MP3, WMA i WAV, ale niektóre modele odtwarzają także takie pliki jak np. AAC, ALAC, AIFF czy FLAC. Jeśli rozważasz jaką miniwieżę wybrać ze względu na obsługiwane pliki audio, przed zakupem zastanów się, na odtwarzaniu jakich formatów najbardziej Ci zależy. W niektórych modelach złącze USB pozwala ponadto na ładowanie baterii urządzeń mobilnych. Posiadacze smartfonów i tabletów marki Apple powinni zwrócić uwagę na kompatybilność USB zestawu wieżowego z ich urządzeniem.

Moduły bezprzewodowe

Zestaw stereo może mieć wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth, które umożliwiają strumieniowe odtwarzanie audio na różne sposoby. Moduł Wi-Fi pozwala na bezprzewodowy dostęp do Internetu, a tym samym na odtwarzanie dostępnych w sieci programów radiowych. Bardziej zaawansowane modele mogą być kompatybilne z popularnymi serwisami do streamingu muzyki, np. Spotify czy Deezer, a nawet z domowym systemem multiroom. Taki zestaw wieżowy może więc stać się jednym elementów wielostrefowego nagłośnienia domu czy mieszkania.

Łączność Bluetooth

Wbudowany moduł Bluetooth daje natomiast możliwość bezprzewodowego odtwarzania audio z urządzeń mobilnych na głośnikach zestawu wieżowego. Wówczas źródłem sygnału jest smartfon lub tablet, i to od niego zależy, skąd pochodzi odtwarzany plik, np. z jakiej aplikacji mobilnej. Zwróć uwagę, jaką wersję standardu Bluetooth obsługuje miniwieża, którą planujesz kupić. W praktyce, im nowsza wersja, tym lepiej. Obecnie najnowszym rozwiązaniem jest Bluetooth 5.0. Poszczególne odmiany tego standardu różnią się m.in. prędkością transmisji i zasięgiem. Jeśli jednak źródło dźwięku, czyli np. smartfon, będzie znajdować się w tym samym pomieszczeniu co zestaw stereo wyposażony w moduł Bluetooth, wówczas wersja standardu nie będzie miała większego znaczenia. Pamiętaj też, że poszczególne wersje Bluetooth są wstecznie kompatybilne. Oznacza to, że nawet jeśli jedno z urządzeń (smartfon lub miniwieża) będzie obsługiwało starszą wersję standardu Bluetooth, i tak się między sobą połączą i prześlą dane, ale na „zasadach” tej starszej wersji.

Podłączenie wieży do telewizora

Jak podłączyć wieżę do telewizora? To bardzo proste! Nagłośnienie telewizora z wykorzystaniem mikro- lub miniwieży jest możliwe dzięki obecności wspomnianych już złączy audio, np. 2 × RCA lub złącza optycznego. Niektóre modele zestawów wieżowych wyposażone są w złącze HDMI z ARC (od ang. Audio Return Channel), czyli zwrotnym kanałem audio, co pozwala na przesłanie dźwięku z telewizora do systemu audio bez konieczności stosowania dodatkowego kabla audio łączącego odbiornik telewizyjny z miniwieżą. Wystarczy pojedynczy kabel HDMI. O ile telewizor i miniwieża obsługują łączność Bluetooth, można je połączyć także bezprzewodowo. Dzięki temu unikniesz konieczności wykorzystywania dodatkowego okablowania i unikniesz problemu wiedząc, jak podłączyć wieże do telewizora.


Jaka wieża do telewizora będzie najlepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oprócz zapewnienia odpowiedniej łączności przewodowej lub bezprzewodowej, istotny jest także design urządzenia. Powinien on być dopasowany do odbiornika telewizyjnego, przy którym będzie ulokowana miniwieża. Na rynku dostępne są rozmaite kształty i kolory, zarówno jednostek centralnych, jak i kolumn znajdujących się w zestawach wieżowych. Choć dominuje czerń, to nie brakuje także drewnopodobnych, a także srebrnych czy białych akcentów. Niektóre modele mogą nawet mieć jednostkę centralną zintegrowaną z głośnikami.

Moc zestawu stereo

Jaką miniwieżę wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę? Przy wyborze zestawu wieżowego znaczenie mają nie tylko dostępne złącza czy funkcje, ale także moc całego zestawu. Jest ona podawana w Watach i zależna od wzmacniacza wbudowanego w jednostkę centralną. Zwróć uwagę, jaki typ mocy podaje producent i czy jest to moc całkowita, czy moc na każdy z kanałów stereo. Najczęściej podawana przez producentów jest moc RMS (od ang. Root Mean Sqare). Definiuje ona wartość mocy, przy której urządzenie może pracować przy dopuszczalnych normą zniekształceniach. Porównanie dwóch modeli pod względem mocy ma sens, jeśli obydwa mają ją wyznaczaną w ten sam sposób, a takiej pewności nie ma nawet, jeśli będziemy porównywać ze sobą dwie wartości RMS. Wszystko dlatego, że moc RMS jest zależna również od oporności mierzonej w Ohmach [Ω], co przekłada się na zastosowane w zestawie kolumny głośnikowe. Inną wartość mocy uzyskamy dla obciążenia 4 om [Ω], a inną dla 8 om [Ω]. Producenci często nie podają jednak szczegółów dotyczących warunków pomiarowych mocy urządzenia, np. pasma przenoszenia w zakresie którego moc została wyznaczona. Podawana jest jedynie pewna wartość mocy, która w takim wypadku ma znaczenie orientacyjne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756