Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Telewizor sterowany głosem - jakie urządzenie wybrać?

 2023-07-20 

Powinieneś wiedzieć, że od wynalezienia pierwszego pilota minęło 25 lat. Pilot do telewizora przeszedł znaczną ewolucję, po wprowadzeniu funkcji smart TV czy telewizor sterowany głosem. Klasyczne piloty są dostępne w telewizorach bez funkcji smart. Mają nadajnik fal podczerwieni, który przekazuje zakodowane rozkazy umożliwiające obsługę telewizora. Klawiatura numeryczna służy do wyboru konkretnego numeru kanału telewizyjnego, a większe przyciski do zmiany głośności i szybszej zamiany kanałów TV oraz wyboru wejść urządzeń zewnętrznych. Zazwyczaj jest przycisk Menu do ustawiania parametrów obrazu i dźwięku. W pilotach uniwersalnych można je tak zaprogramować, aby uruchamiały także odtwarzacz DVD, dekoder DVB-S, dekoder IPTV, odtwarzacz, wideo konsolę do gier i inne.

Pilot do telewizora - kursor, żyroskop, rolka i mikrofon

W pierwszych telewizorach smart TV popularny był pilot do telewizora z klawiaturą Qwerty do wygodnego wprowadzania tekstów do wyszukiwarki np. pilot Philips czy uniwersalny np. MELICONI Smart 4. Możesz korzystać także z wirtualnej klawiatury wyświetlanej na ekranie, lecz jest to nadal uciążliwe rozwiązanie. Kursor, żyroskop, rolka i mikrofon – takie wyposażenie powinien mieć pilot do telewizora smart TV. Żyroskop precyzyjnie rozpoznaje ruch dłoni użytkownika. Zamiast wpisywać kolejne litery lub przełączać się między funkcjami, wystarczy skierować pilota w miejsce, które chcemy. Obsługa takiego pilota przypomina obsługę myszki komputerowej. Pomocna jest też rolka, do przewijania stron na ekranie. Przełomem w obsłudze telewizora w wyszukiwaniu informacji stało się zastosowanie mikrofonu. Takie wyposażenie ma pilot LG Magic Remote.

Telewizor sterowany głosem – wygoda i szybkość

Wprowadzanie tekstu i poleceń za pomocą przycisków i kursora po wirtualnej klawiaturze lub pilotem z klawiaturą Qwerty stało się nieefektywne i czasochłonne. Wyszukiwanie głosowe (inna nazwa sterowanie głosowe) znane jest ze smartfonów. Dużą popularnością cieszy się wyszukiwanie głosowe Google. Służy do wyszukiwania treści z Internetu, na przykład przy pomocy przeglądarki Chrome czy asystenta Google. Pierwsze rozwiązania takie jak telewizor sterowany głosem pojawiły się w urządzeniach typu smart TV kilka lat temu. Pilot do telewizora ma mikrofon do komunikacji z telewizorem. Wystarczy, że znajdziesz na pilocie przycisk z charakterystyczną ikoną mikrofonu aktywujący funkcję wyszukiwania. Możesz wtedy wypowiadać frazy do wyszukiwania treści w internecie lub komendy do obsługi telewizora. W pierwszych rozwiązaniach wyszukiwania głosowego wymagało to od ciebie nauczenia się podstawowych komend do obsługi telewizora. Mogłeś zmieniać kanały czy regulować głośność telewizora. Zastosowanie mikrofonu w pilocie i sztucznej inteligencji AI (Artificial Intelligence) podniosło stopień komunikacji z telewizorem na wyższy poziom.

Sztuczna inteligencja w wyszukiwaniu głosowym

Przełomem stało się zastosowanie rozwiązań AI do przetwarzania języka naturalnego NLP (Natural Language Processing) i maszynowego uczenia. To trudne zagadnienia do zrozumienia w teorii, lecz w praktyce przynoszą wiele bardzo użytecznych funkcji w obsłudze telewizora. Maszyny są już lepsze od człowieka w grach, takich jak szachy czy scrabble. Rozwiązania, które widziałeś na filmach z serii „Gwiezdnych wojen” są już stosowane w telewizorach smart TV.

Najczęstsze zastosowania pilota do telewizora z wyszukiwaniem głosowym to:

  • obsługa podstawowych funkcji telewizora,
  • wyszukiwanie treści za pomocą przeglądarek internetowych,
  • przeszukiwanie serwisów streamingowych VoD,
  • pomoc w wielu zagadnieniach przy pomocy asystentów głosowych.

LG ThinQ po polsku

Przykładem rozwiązań sztucznej inteligencji na najwyższym poziomie są telewizory z system AI LG ThinQ stosowanym w telewizorach UHD - LG OLED i LG NanoCell. Najważniejszą ich zaletą jest to, że możesz się z nimi komunikować w języku polskim. Najnowsze telewizory LG potrafią nauczyć się naszych nawyków, sposobu porozumiewania się i używanych zwrotów po to, aby lepiej rozpoznawać w nich komendy. Rozróżniają głosy domowników, nawet dzieci, które mówią niewyraźnie. Im więcej „rozmawiasz” z telewizorem, tym samym będzie on lepiej rozpoznawał nawyki użytkownika i dokładniej wykonywał polecenia.

Sztuczna inteligencja, a obsługa telewizora

Sposób obsługi telewizora zmienił się z postaci nauczenia się określonych ścisłych komend np. zmień kanał, zwiększ głośność, na bardziej złożone frazy. Na początku mogą być niezrozumiałe dla telewizora, ale przez ich częste używanie Twój sprzęt będzie je lepiej wykonywał. Możesz powiedzieć „wybierz program TVP, a dźwięk ustaw na 50”, a telewizor wykona te złożone polecenie. Pilot do telewizora z wyszukiwaniem głosowym może też obsługiwać urządzenia zewnętrzne. Wystarczy, że powiesz „włącz konsolę”, aby zostało wybrane właściwe wejście HDMI. Sztuczna inteligencja w telewizorach LG zwolni cię z ustawienia parametrów obrazu i dźwięku. Może automatycznie dopasować jakość obrazu (AI Picture) do rodzaju filmu i oświetlenia w pokoju. Ale nie jest to zwykłe zwiększanie jasności obrazu na całej powierzchni obrazu, ale w wybranych miejscach. Dodatkowo analizowane są poziomy szumów, ostrość konturów czy detale. Oczywiście możesz korzystać z regulacji ręcznych, jeśli nie odpowiada ci jakość obrazu.

Telewizor analizuje także dźwięk (AI Sound) i jego źródło. Potrafi przetworzyć dźwięk stereo na 5.1 kanałowy odtwarzany z dwóch głośników, rozróżnia rodzaje muzyki i powoduje, że dialogi są bardziej zrozumiałe. Wprowadzona przez LG technika ThinQ oparta jest na platformie otwartej, dzięki czemu system jest kompatybilny z urządzeniami IoT każdego dystrybutora, i może np. współpracować z asystentem Google lub asystentką Amazon Alexa.

Bixby w telewizorach marki Samsung

Własnego asystenta głosowego opracowała firma telewizorów Samsung, który ma konkurować z bardziej znanymi jak Siri, Alexą czy Asystentem Google. Bixby ułatwia wykonywanie wielu codziennych czynności. Niewielki pilot do telewizora z mikrofonem do odbiorników TV QLED ma mało przycisków, lecz wiele funkcji. Pilot Samsung Smart BN59-01274A został tak zaprojektowany, aby jak najczęściej korzystać z wyszukiwania głosowego. Możesz poprosić asystenta o prognozę pogody, podsumowanie najnowszych wiadomości ze świata czy podanie kursu walut. Na podstawie identyfikacji głosowej Bixby jest w stanie rozpoznać domownika i dopasować wyświetlane informacje do jego preferencji. Obecnie asystent głosowy Bixby nie obsługuje języka polskiego.

Android TV z asystentem głosowym

Wielu producentów telewizorów Sony, Phillips, JVC, Sharp, Hitachi, TCL z  platformą android TV, wprowadziło wyszukiwanie głosowe android z Asystentem Google. Znajdziesz go w atrakcyjnych cenowo telewizorach np. serii EC78 TCL LED 55EC78, czy JVC LED LT-43VA6900P. Na razie jest dostępny w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, niemieckim i włoskim, niedługo pojawi się w polskim. Jeżeli już chcesz korzystać z Asystenta Google, wybierz język obsługi, który znasz np. angielski. W smartfonach jest to najlepszy pomocnik, z którym możesz „porozmawiać” po polsku i uzyskać pomoc w wielu dziedzinach: biznes i finanse, edukacja i źródła wiedzy (w tym tłumaczenia na wiele języków), gry i rozrywka, jedzenie i napoje, muzyka i dźwięk, podróże i transport, pogoda, zarządzanie czasem (kalendarzem, budzeniem), tworzenie listy zakupów, komunikacja (sms, maile), smart home, zdrowie fitness. Taka szeroka lista tematów powinna być także realizowana w telewizorach, jednak może się różnić. Przed wyborem telewizora sprawdź jak działa Asystent Google.

Asystent Google przede wszystkim będzie starał się odpowiadać na twoje pytania i wykonywać polecenia. Jak nie odpowie, to wyszuka informacje w internecie przez wyszukiwarkę w telewizorze. Zaproponowane strony będziesz mógł przeglądać na dużym ekranie. Mniej popularna jest asystentka Alexa firmy Amazon. Jest ona w specyfikacji takich marek telewizorów jak: LG, Philips, Samsung, TCL. Z asystentką Amazon Alexa są kompatybilne telewizory np. PHILIPS LED 55PUS7334 czy TCL LED 65EP680X1. Musisz jednak sprawdzić czy ta funkcja jest aktywna w telewizorze. Na razie trwają prace nad językiem polskim. Pilot do telewizora trzeba będzie zastąpić głośnikiem np. Amazon Echo, który należy sparować z aplikacją w telewizorze.

Schowaj oryginalny pilot, a używaj aplikacji na smartfonie

Wielu producentów telewizorów oferuje aplikacje na smartfon, które zastępują pilota. Oryginalny pilot do telewizora warto schować, ze względu na dostęp do menu telewizora np. do funkcji zmiany parametrów obrazu, która nie jest dostępna w zamiennikach pilotów. Druga przyczyna to możliwość uszkodzenia pilota przez dzieci. Także zwierzęta domowe jak psy i koty mogą pogryźć obudowę. Większe przyciski w aplikacji, niż na zwykłym pilocie to wygoda obsługi dla osób z gorszym wzrokiem. Aplikacja może mieć także funkcję sterowania głosowego. Wyszukiwanie głosowe ma przed sobą przyszłość, dzięki sztucznej inteligencji. Na razie w Polsce korzystanie z wielu asystentów głosowych jest utrudnione ze względu na brak obsługi w języku polskim, ale to kwestia czasu. Co ważne, użytkownik nie będzie się martwił, jaki ma system wyszukiwania głosowego w telewizorze. Wypowiadając sekwencję słów sprawi, że telewizor przełączy się automatycznie na asystenta, który zarządza funkcjami telewizora, czy użyje Asystenta Google.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756