Zdaniem eksperta
Słuchawki to wyjątkowo różnorodna grupa sprzętowa. Producenci pozostawiają tu ogromne pole do popisu projektantom, którzy starają się, aby wprowadzane na rynek modele nie tylko świetnie brzmiały, ale też doskonale się prezentowały, a do tego były wygodne w użytkowaniu. Możemy wyróżnić kilka podstawowych typów słuchawek różniących się konstrukcją, a co za tym idzie – gabarytami i sposobem użytkowania. Jakie rodzaje słuchawek są dostępne na rynku i czym się charakteryzują? O tym przeczytasz w naszym krótkim poradniku.
W artykule znajdziesz:
Słuchawki bezprzewodowe a przewodowe
Podstawowym sposobem klasyfikacji jest ten uwzględniający sposób transmisji sygnału. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje słuchawek – przewodowe i bezprzewodowe.
W modelach przewodowych najistotniejszym elementem jest właśnie ów przewód słuchawkowy. Kabel podłączany do źródła dźwięku, zależnie od typu słuchawek, może mieć długość od ok. 1 m do nawet 3 m. Wybierając model przewodowy miej na uwadze jego późniejsze zastosowanie. Do współpracy z telewizorem lepsze będą słuchawki przewodowe z długim kablem, a do odtwarzania dźwięku ze smartfona wystarczy z reguły krótki, metrowy przewód słuchawkowy. Ważne jest również, by konstrukcja kabla zapobiegała jego splątywaniu. Tego typu rozwiązanie stosowane jest najczęściej w modelach przeznaczonych właśnie do współpracy z urządzeniami mobilnymi.
W słuchawkach bezprzewodowych istotna jest kompatybilność z Bluetooth. Obecnie w nowych modelach stosowana jest wersja 5.0 tego standardu. W porównaniu do swoich poprzedników zapewnia ona większy zasięg transmisji, a ponadto w mniejszym stopniu zużywa baterię słuchawek. Niektóre modele bezprzewodowe obsługują dodatkowo kodek aptX, który zapewnia bardzo dobre brzmienie, porównywalne pod względem jakości przetwarzania z płytą CD. Pamiętaj jednak, że nie tylko słuchawki, ale również źródło dźwięku musi obsługiwać to rozwiązanie.
Jeśli sprzęt audio czy audio-wideo, z którego korzystasz nie obsługuje łączności Bluetooth, a chciałbyś odtwarzać z niego dźwięk bezprzewodowo na słuchawkach, nic straconego. Możesz wówczas wykorzystać słuchawki bezprzewodowe wyposażone w specjalny nadajnik, do którego źródło dźwięku podłącza się przewodowo, a nadajnik transmituje sygnał audio do słuchawek z wykorzystaniem fal radiowych.
Na rynku dostępne są także słuchawki bezprzewodowe, ale z możliwością podłączenia kabla. Są one wówczas wyposażone w odpowiednie gniazdo, np. jack 2,5 mm lub 3,5 mm. Rozwiązanie tego typu dotyczy przede wszystkim modeli nausznych. Jeśli słuchawki oferują opcję podłączenia przewodu słuchawkowego, wówczas zwykle znajduje się on już w komplecie.
Zobacz także: Jakie słuchawki bezprzewodowe? Ranking [TOP9]
Słuchawki True Wireless
Jest to szczególna odmiana słuchawek bezprzewodowych. Modele True Wireless są całkowicie pozbawione kabli. Są to w praktyce głównie modele dokanałowe, przy czym każda słuchawka wyposażona jest we własny akumulator. Słuchawki tego typu ładowane są z wykorzystaniem dołączonego do zestawu kompaktowego etui, które jest również wyposażone w baterię wielokrotnego ładowania. Ma ona zwykle kilkukrotnie większą pojemność, niż ta zastosowana w słuchawkach, co znacznie wydłuża czas wykorzystania sprzętu na jednym naładowaniu. Słuchawki True Wireless doładowują się za każdym razem, kiedy odłożymy je do etui naładowanego lub podłączonego w tym czasie do zasilania.
Słuchawki douszne
Słuchawki douszne to kompaktowe konstrukcje, które umieszczane są płytko w kanale usznym, a tym samym nie izolują skutecznie użytkownika od dźwięków otoczenia. Rozwiązanie to ma swoje zalety. Jedną z nich jest możliwość długiego użytkowania słuchawek bez uczucia dyskomfortu i efektu zatkania ucha. Korzystając z modelu tego typu nie tracimy też kontaktu z otoczeniem. Mając słuchawkę w uchu możemy nadal swobodnie prowadzić rozmowy, bez konieczności zdejmowania sprzętu.
Słuchawki dokanałowe
Modele dokanałowe umieszczane są głębiej w kanale usznym, niż słuchawki douszne. Przez to charakteryzują się jeszcze bardziej kompaktową budową i zwykle są od nich lżejsze. Przetworniki w modelach dokanałowych mają średnicę zaledwie kilku milimetrów. W uchu mocowane są najczęściej za pomocą silikonowych wkładek dokanałowych w różnych rozmiarach i kształtach. W niektórych modelach mogą być dostępne wkładki wykonane ze specjalnej, elastycznej pianki, która szczelnie wypełnia kanał uszny, uszczelniając go i izolując od dźwięków otoczenia.
W wypadku słuchawek dokanałowych dostępne są modele bezprzewodowe, w których lewa i prawa słuchawka mimo, że odbierają dźwięk ze źródła bezprzewodowo, są ze sobą połączone krótkim kablem. Rozwiązanie to ma swoje niezaprzeczalne zalety – nieużywane słuchawki możemy wygodnie zawiesić na szyi. Mogą w tym dodatkowo pomagać specjalne magnesy na obudowach przetworników.
Zobacz także: Słuchawki douszne a dokonałowe - jakie wybrać?
Słuchawki nauszne
Są to konstrukcje nagłowne, wyposażone w regulowany pałąk i nauszniki, które mogą mieć różne rozmiary, powiązane ze średnicą zastosowanych przetworników elektroakustycznych. Jeśli chcesz zapewnić sobie dobrą izolację od dźwięków otoczenia po założeniu słuchawek, wybierz model z nausznikami zakrywającymi całą małżowinę (tzw. wokółuszny). Możesz też wybierać z całej gamy słuchawek wyposażonych w systemy aktywnej redukcji hałasu (ANC, od ang. Active Noise Cancelling).
Wybierając słuchawki nauszne warto zwrócić uwagę na ich masę i materiały, z jakich zostały skonstruowane. Przekłada się to na wygodę użytkowania. Miękkie poduszki nauszników i regulowany, a do tego wyściełany pałąk pozwolą na długie korzystanie ze słuchawek bez uczucia dyskomfortu. W najlepszych modelach nausznych stosowane są tzw. pianki „z pamięcią”. Oznacza to, że po założeniu dostosowują one swój kształt do kształtu ucha użytkownika. Dzięki temu są nie tylko wygodne, ale jednocześnie szczelnie separują ucho od hałasów dochodzących z zewnątrz. Co więcej, w niektórych modelach poduszki nauszników mogą być zdejmowane i łatwo wymienione na nowe.
Zobacz także: Jakie słuchawki nauszne? Ranking produktów [TOP10]
Słuchawki nauszne a dokanałowe
To właśnie te dwa rodzaje słuchawek zdominowały obecnie rynek. Obydwa mają swoje wady i zalety, które wpływają w znacznym stopniu na ich późniejsze zastosowanie. Duże konstrukcje nauszne najlepiej sprawdzą się w zastosowaniach domowych lub w biurze, gdzie mobilność nie ma aż tak dużego znaczenia. Wśród słuchawek nausznych możemy znaleźć również takie, które odtwarzają dźwięk nie tylko w trybie stereofonicznym, ale też obsługują wirtualny dźwięk przestrzenny, np. 7.1-kanałowy. Tego typu modele są popularne zwłaszcza wśród graczy komputerowych.
Z kolei modele dokanałowe, właśnie ze względu na swoją kompaktową budowę, są chętnie wykorzystywane podczas treningów na siłowni lub w plenerze, a nawet jako odsłuchy sceniczne. Łatwiej je zabrać ze sobą do torby, czy nawet ukryć w niewielkiej kieszeni. Jeśli więc mobilność słuchawek ma dla Ciebie szczególne znaczenie, najlepszym wyborem mogą okazać się właśnie słuchawki dokanałowe, a najlepiej dokanałowe bezprzewodowe.