Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Soundbar z subwooferem czy bez? Jaki model wybrać?

Data dodania: 17-07-2023

W zestawie z soundbarem może znajdować się subwoofer. Może on być aktywny lub pasywny, przewodowy lub bezprzewodowy. Opcji i rozwiązań jest wiele. Zastanawiasz się czy kupić soundbar z subwooferem, czy bez niego? Słusznie, ponieważ nie zawsze zewnętrzny głośnik niskotonowy jest konieczny. Wiele zależy tutaj m.in. od preferencji użytkownika, wielkości pomieszczenia, w którym sprzęt audio będzie zainstalowany, a także od samej listwy soundbarowej i jej brzmienia. Podpowiadamy, jaki model soundbara i kiedy wybrać.

Subwoofer pasywny czy aktywny?

Subwoofer, który znajduje się w komplecie z listwą soundbarową może być aktywny lub pasywny. Pierwszy to konstrukcja zintegrowana ze wzmacniaczem o odpowiedniej mocy. Subwoofer aktywny (SHARP HT-SBW160) może być wyposażony również we własne regulatory, np. wzmocnienia. Rozwiązanie to jest jednak stosowane w bardziej zaawansowanych modelach. Subwoofer pasywny to nic innego, jak kolejna kolumna głośnikowa, ale niskotonowa. Za wzmocnienie sygnału, który jest przez nią przetwarzany, odpowiada wzmacniacz zintegrowany z listwą soundbarową. Również korekcja brzmienia niskich częstotliwości odbywa się za pomocą korektora dźwięku i cyfrowego przetwarzania sygnałów w listwie soundbarowej. Rozwiązanie to jest obecnie rzadziej wykorzystywane w dostępnych na rynku modelach. Czy lepiej wybrać soundbar z subwooferem, czy bez? A może z subwooferem pasywnym, czy aktywnym? Bardziej uniwersalna jest opcja aktywna. Jeśli jednak subwoofer znajduje się od razu w zestawie z listwą soundbarową, jego parametry są już odpowiednio dobrane, niezależnie od tego, czy jest pasywny, czy aktywny.

Subwoofer przewodowy i bezprzewodowy

Niektóre soundbary mają w zestawie subwoofer bezprzewodowy (Soundbar TECHNISAT Audiomaster SL900). Taka konstrukcja jest już jednocześnie aktywna, aby funkcjonując samodzielnie nie wymagała podłączenia do wzmacniacza audio. Oczywiście, taki subwoofer należy jeszcze zasilić z gniazda sieciowego (gniazda 230 V). Na rynku nie brakuje jednak urządzeń, w których dźwięk do soundbara z subwoofera doprowadzany jest przewodowo (Soundbar OMEGA OG87). Rozwiązanie to stosowane jest często w tańszych modelach, w których subwoofer jest jednocześnie konstrukcją pasywną. Odpowiednie okablowanie jest wówczas dostarczane w zestawie. Czy lepiej wybrać soundbar z subwooferem przewodowym, czy bezprzewodowym? Ze względu na wygodę instalacji, lepszym rozwiązaniem jest model, w którym głośnik niskotonowy jest bezprzewodowy. Dzięki temu możesz zapomnieć o plątaninie kabli i znacznie łatwiej znajdziesz miejsce najodpowiedniejsze dla Twojego subwoofera.

Moc subwoofera i całego zestawu

Istotna jest także moc subwoofera, który znajduje się w zestawie z listwą soundbarową. W modelach aktywnych dotyczy ona mocy wzmacniacza zintegrowanego z subwooferem. W wypadku subwooferów pasywnych mówimy wówczas o mocy, jaką można do niego dostarczyć ze wzmacniacza zewnętrznego. Najczęściej jest to wzmacniacz zintegrowany z soundbarem. Moc ta jest odpowiednio dobrana przez producenta do parametrów technicznych zestawu głośnikowego. Przy wyborze soundbara z subwooferem zwróć uwagę na to, w jaki sposób podawana jest moc zestawu. Niektórzy producenci podają moc soundbara jako całkowitą moc zestawu, który tworzy soundbar z subwooferem. W efekcie nie od razu wiadomo z subwooferem jakiej mocy mamy do czynienia. Dopiero w szczegółowej specyfikacji poszczególnych komponentów zestawu można doszukać się, jaka jest faktyczna moc listwy soundbarowej, a jaką moc ma głośnik basowy.

Jak podłączyć subwoofer do soundbara?

Do kablowego podłączenia subwoofera do listwy soundbarowej wykorzystywany jest często przewód zakończony złączami RCA. Zwykle taki kabel audio znajduje się już w zestawie z urządzeniem. Jest to jednak bardzo popularne okablowanie, a więc w razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć własnego przewodu RCA, np. o innej długości, lepiej dopasowanej do wielkości pomieszczenia i miejsca, w którym subwoofer będzie ustawiony względem soundbara. Niektóre przewodowe subwoofery wykorzystują okablowanie audio zakończone niestandardowymi wtykami, charakterystycznymi dla danego producenta. Wówczas w soundbarze na tylnym panelu znajduje się odpowiednie gniazdo głośnikowe. Rozwiązanie to jest więc znacznie mniej uniwersalne, a zmiana długości okablowania już nie taka oczywista. W wypadku modeli bezprzewodowych konieczne jest nawiązanie łączności bezprzewodowej między nadajnikiem znajdującym się w soundbarze, a odbiornikiem, w który wyposażona jest kolumna niskotonowa. Zwykle taka konfiguracja jest bardzo prosta. Jest jeszcze inny sposób na to, jak podłączyć subwoofer do soundbara. Subwoofer może nawet łączyć się z listwą soundbarową automatycznie, kiedy oba te elementy zostaną włączone. W razie potrzeby ręcznej konfiguracji, która również jest bardzo szybka, na obudowie subwoofera dostępny jest często specjalny przycisk umożliwiający nawiązanie połączenia bezprzewodowego z soundbarem (Soundbar POLK Magnifi Max).

Ustawienie subwoofera w pomieszczeniu

O tym, jak zabrzmi soundbar z subwooferem, w dużej mierze decyduje odpowiednie usytuowanie tych dwóch komponentów względem siebie i względem miejsca odsłuchu. Na ulokowanie listwy soundbarowej z reguły nie mamy większego wpływu, bo ta musi znajdować się w pobliżu telewizora – zwykle pod lub nad ekranem. Znacznie więcej do powiedzenia mamy już w kwestii lokalizacji subwoofera. Nawet mniejszy głośnik basowy, ale odpowiednio umiejscowiony i właściwie wyregulowany, może pozytywnie wpłynąć na brzmienie całego zestawu audio. Niskie tony wytwarzane przez subwoofer są niemal bezkierunkowe. W teorii oznacza to, że umiejscowienie subwoofera ze względu na odtwarzane pasmo częstotliwości nie ma większego znaczenia. W praktyce właściwe ulokowanie głośnika niskotonowego jest dość istotne, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dużym, przestrzennym salonem. Odpowiednie umiejscowienie subwoofera sprawi, że nie będzie on musiał wytwarzać basów o przesadnie dużym natężeniu, by w miejscu odsłuchu niskie częstotliwości były odpowiednio słyszalne, a być może nawet odczuwalne. Basy mają to do siebie, że nawet jeśli ich nie słyszymy, możemy je po prostu poczuć.

Soundbar bez subwoofera

Soundbar z subwooferem w zestawie to bardzo popularna konfiguracja. Na rynku nie brakuje jednak również modeli bez subwoofera (Soundbar DALI Katch One). Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na rozstawienie dodatkowego głośnika niskotonowego. W niewielkich pomieszczeniach nie zawsze zresztą obecność subwoofera jest konieczna. Jeśli listwa soundbarowa wykorzystuje dobrej jakości przetworniki elektroakustyczne i zostanie odpowiednio ustawiona względem słuchacza, wówczas dodatkowa kolumna basowa może okazać się zbędna. Brak subwoofera to też brak dodatkowych problemów z jego podłączeniem i konfiguracją. Co zrozumiałe, także cena sprzętu audio bez takiego komponentu jest niższa od analogicznego zestawu z subwooferem odpowiedniej mocy.

Płaskie systemy audio

W ofercie soundbarów bez subwooferów wyróżniają się płaskie systemy audio (Soundbar ONKYO LS-T30). Swoją konstrukcją przypominają one klasyczne soundbary, ale o znacznie powiększonym wymiarze głębokości. Wyposażone są zresztą w podobne funkcje, złącza i rozwiązania techniczne jak smukłe listwy soundbarowe. Obudowy tego typu modeli są na tyle solidnie wykonane, że można na nich ustawić nawet telewizor zamontowany w fabrycznej podstawie. Zaletą takich płaskich systemów audio jest znacznie poprawione przetwarzanie niskich tonów w porównaniu z klasycznymi, smukłymi soundbarami. Wszystko to zasługa zwiększonej ilości miejsca, jaką projektanci mogą przeznaczyć na instalację w obudowie takiego urządzenia dodatkowego głośnika niskotonowego lub nisko-średniotonowego (tzw. woofera). Zwykle instalowany jest on w centralnym punkcie podstawy i skierowany ku dołowi. Niektóre modele mają nawet wbudowany więcej niż jeden subwoofer.

Subwoofer do soundbara

Do niektórych modeli soundbarów istnieje możliwość dokupienia zewnętrznego subwoofera aktywnego lub wymiany głośnika basowego na inny model. Aby instalacja i konfiguracja nowego subwoofera była łatwa w realizacji, musi być to jednak soundbar wyposażony w subwooferowe złącze RCA. Wówczas można do niego podłączyć subwoofer aktywny właściwie dowolnego producenta. Są to praktycznie te same modele subwooferów, co wykorzystywane w systemach kina domowego. Mają one wówczas regulację wzmocnienia sygnału audio i regulację fazy (płynną lub skokową). Zwykle oferują dodatkowo możliwość regulowania częstotliwości odcięcia. Jest to tzw. częstotliwość graniczna, poniżej której subwoofer zaczyna przetwarzać niskie tony, wyręczając z tego zadania listwę soundbarową. Im wyżej ustawiona zostanie częstotliwość odcięcia, tym szerszy zakres częstotliwości przetwarzany jest przez subwoofer aktywny, a węższy przez soundbar.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756