Trudno przecenić rolę, jaką odgrywają mięśnie pleców w ludzkim ciele. Ich obecność pozwala swobodnie poruszać się barkom i ramionom, utrzymywać prostą pozycję, prostować kręgosłup, a także dźwigać ciężary. Warto też nadmienić, że nawet najlepiej zbudowane ramiona nie będą sprawnie funkcjonowały, jeżeli nie będą dysponowały oparciem w mięśniach pleców. Czytaj więcej >
Pod terminem mięśnie pleców kryje się zespół współpracujących ze sobą mięśni powierzchniowych oraz głębokich, które tworzą grupę prostownika grzbietu (erector spinae), czyli zbioru tkanek ciągnących się od podstawy czaszki aż do kości krzyżowych w obrębie biodra. Jak sama nazwa wskazuje, jest to grupa mięśni, umożliwiająca ruch pleców oraz kręgosłupa, co stanowi jedną z kluczowych funkcji, zapewniających nam możliwość zachowania wyprostowanej sylwetki.
Drugą i znacznie bardziej rozpoznawalną częścią pleców są mięśnie grzbietu powierzchowne, do których zaliczamy m.in. mięsień czworoboczny (trapezius), mięsień najszerszy grzbietu (latissimus dorsi), mięsień równoległoboczny (rhomboideus), dźwigacz łopatki (levator scapulae). To właśnie te mięśnie tworzą charakterystyczną sylwetkę w kształcie litery „V”, która jest tak pożądany przez ćwiczące osoby.
Mocne plecy nie tylko na siłowni
Trening mięśni grzbietu ma nie tylko duże znaczenie dla osób zainteresowanych aktywnością fizyczną. Siedzący tryb życia oraz niewielka ilość ruchu to problemy, z którymi boryka się obecnie wielu ludzi, a ból pleców stał się jedną z najczęstszych dolegliwości dzisiejszego świata. Regularne ćwiczenia ukierunkowane na grzbiet pozwalają wyeliminować nie tylko dolegliwości związane z wielogodzinną pracą przed komputerem, ale również poprawić naszą posturę.