Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak odetkać zapchany zlewozmywak?

 2023-09-19 

Zapchany zlew to problem, z którym można się spotkać zawsze, nie tylko wtedy, gdy instalacja wodno-kanalizacyjna jest dosyć stara. Bywa, że wina leży po naszej stronie i to niestety bardzo często. Wystarczy nie mieć odpowiedniego sitka na odpływie lub wrzucić do zlewu to, co w nim zostanie „na dłużej”, np. ryż. Niestety, młynki do zlewozmywaków nadal nie są u nas zbyt popularne. Tymczasem zdarza się to, zwykle w kuchni, że coś wpadnie do rury odpływowej i nawet nie wiemy, kiedy i co to było, a zlew jest zatkany. Z takim przypadkiem możemy mieć do czynienia nawet wtedy, gdy w zlewie jest sitko. Dlatego też ważne jest ustalenie, co mogło wpłynąć na zatkanie zlewu. Jest to o tyle istotne, że za udrożnienie takiego zlewozmywaka trzeba będzie fachowcowi zapłacić nawet wtedy, gdy moglibyśmy sami temu zaradzić. A zapchany zlew, to naprawdę czasem drobnostka, nawet dla kobiety.

Jakie mogą być powody zapchanego zlewozmywaka

Poznawszy je, będziemy wiedzieć, jak należy postąpić mając zatkany zlewozmywak w kuchni, czyli jak odetkać zlew, a tym bardziej, czym najlepiej to zrobić. Kiedy zatem woda nie odpływa z komory, zapytajmy najpierw domowników, czy nie byli ostatnio w kuchni i czegoś nie wyrzucili, bądź im nie wpadło. Może zdarzyć się bowiem, że ktoś z domowników, zamiast wyrzucić resztki z talerz do wiadra na zmieszane odpadki (zakładamy, że nieczystości są segregowane), wrzuci je do zlewozmywaka. Wprawdzie te, które są miękkie (okruchy z chleba, rozdrobnione widelcem ziemniaki, czy ugotowany ryż) spłyną z wodą, jednak w sytuacji, gdy będzie się to robić codziennie, resztki mogą zapchać odpływ, a tym samym zlewozmywak.

Zlewozmywaki w naszej ofercie:

Jak jeszcze rzeczy zapychają zlew?

Gorzej będzie, gdy dostanie się do odpływu nieugotowany ryż czy kasza, bo ziarna pod wpływem wody będą pęczniały. Może wystąpić jeszcze inna sytuacja – wraz z płukanymi produktami (np. mięsem czy z warzywami), które myjemy przed gotowaniem, wpadnie do odpływu skrawek folii. Jest to problem, bo folia na pewno się nie rozpuści i na pewno doprowadzi do zapchania zlewu. Bywa i tak, że; podczas zmywania, bezpośrednio w komorze zlewu czy nawet w ustawionej w nim misce (nadal zmywarka jest u nas luksusem, zwłaszcza u starszych osób), może też zsunąć się z palca cienka obrączka, czy pierścionek. Innym, istotnym powodem jest wylewanie do odpływu w zlewozmywaku resztek przesmażonego gorącego oleju, np. po smażeniu frytek czy schabowych. W połączeniu z zimną wodą, powstanie w rurach „zator”, przez który niemal nic się już nie przesączy. To było kilka zdarzeń, wywołujących problem. Teraz powiemy jak można temu zaradzić i czego użyć do przetkania zlewu.

Najpierw odkręć syfon

Jest to pierwszy i najprostszy sposób, ale bywa skuteczny na zapchany zlew, bez względu czy jest to zlewozmywak granitowy, zlewozmywak stalowy, zlewozmywak ceramiczny czy wykonany z jeszcze innego materiału. Trzeba pod zlewozmywak coś podstawić, np. większą miskę, wiadro czy coś innego, ale pojemnego, gdyż może polecić woda, razem z tym, co zlew zapchało. Teraz trzeba syfon, czyli jego nagwintowaną końcówkę, okręcić, a wtedy może zacząć spływać woda. Ten sposób w wielu sytuacjach jest wystarczający. Teraz nie zostaje nic innego, jak oczyścić rury, zakręcić syfon i problem zażegnany.

Można użyć gumowej przepychaczki lub specjalnego pistoletu

Warto mieć w domu takie akcesoria. Gumowa przepychaczka powinna być zawsze pod ręką, tym bardziej, że nie kosztuje dużo, a nie wiadomo, kiedy będzie niezbędna. Takie rzeczy, jak problemy z drożnością, zdarzają się najczęściej wieczorami albo w niedzielę, kiedy nic nie można kupić. Wtedy właśnie można użyć gumy – dociskamy ja do odpływu kilkakrotnie i odciągamy. Te nieczystości, które wypadną, warto jest wybrać i nie wpuszczać ich ponownie do odpływu.

Pamiętajmy jednak o tym, że guma, którą zakończona jest owa przepychaczka, a którą przykładamy do odpływu, z czasem się zestarzeje i trzeba sprawdzić wcześniej, nawet gdy nie mamy problemu ze zlewozmywakiem ani umywalką, czy nadaje się ona nadal do użytku. A może w związku z tym, warto wydać nieco więcej i zaopatrzyć się w pistolet ciśnieniowy z wymiennymi końcówkami? Końcówkę odpowiednią dla zlewowego odpływu zakłada się i spręża powietrze, a następnie umieszcza się ją w odpływie i sprężone powietrze przepuszcza. Jeśli w odpływie znajduje się coś niewielkiego, tym sposobem uda się to przepchnąć niżej. Dobrze jest pamiętać, że zarówno gumowa przepyczaczka, jak też pistolet ciśnieniowy, przydadzą się także do udrożniania umywalek w łazience i w WC. (jeśli ktoś ma ubikację osobno). Podobnie działają także inne urządzenia, które też nie są drogie, a jakże pomocne.

Specjalna pompa do przepychania zlewu

Może to być np. pompa ssąco-tłocząca. Idealnie nadaje się ona do udrożniania rur kanalizacyjnych. Jest przyjazna dla środowiska, bo nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych. Razem z pompą mamy ponadto dwie końcówki o różnych średnicach – możemy wybrać tę, która lepiej pasuje. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż elektrycznych młynków do zlewu na odpady.

Szczotka – wycior

Ma ona 45 cm długości. Jest kolejnym urządzeniem nadającym się do udrożniania odpływu. Łatwo, bowiem usuwa się za jej pomocą zalegające resztki jedzenia, włosów, sierści oraz brud. Podobnie jak pompa nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych. Wystarczy włożyć ją do otworu (odpływu) i troszkę pokręcić wewnątrz. Jej specjalna konstrukcja przetyka zatkane rury, a wykonana z drutu spirala, wyłapuje zanieczyszczenia. Oczyszczoną można wykorzystać ponownie.

Sprężyna (spirala)

Spirala hydrauliczna to jest proste, ale dobrze jest, by było odpowiednio dopasowane. I tak średnica sprężyny musi pasować do wielkości odpływu – średnice sprężyn wynoszą najczęściej 6, 8, a nawet 10 mm, zaś długość od 3 do 5 m. Powinny ją obsługiwać dwie osoby, przy czym jedna ją wkłada i przytrzymuje, druga zaś wkręca spiralę za pomocą drewnianej korbki tak, aż wejdzie cała. Potem, kręcąc w przeciwną stronę, spiralę się wyjmuje. W ten sposób udrażnia się zapchane odpływy, jeśli nie dostało się nic (np. podczas remontu mieszkania sypki klej do podłóg, czy cement), co takie działania uniemożliwi.

Środki chemiczne do zlewozmywaka

Jest ich wiele w sklepach. Jedne są w postaci płynów, inne występują w formie proszku, przypominającego drobny groszek (trzeba je trzymać z dala od dzieci). Trzeba wlać albo też wsypać preparat do odpływu, odczekać i dopiero potem go przepłukać. Oczywiście nie podajemy żadnych ilości ani też czasu, jak długo powinien być rurach, gdyż nie wiemy, jaki specyfik będzie kupiony. Niektóre muszą zostawać w rurach przez 20 minut, a inne nawet całą noc. Jedne wymagają zatkania otworu, a inne nie. Wiele zależy od składu preparatu. Pewne jest natomiast, że jeśli zator powstał dosyć blisko, a przyczyniły się do niego resztki jedzenia lub tłuszcz, chemia powinna sobie z tym poradzi.

Domowe sposoby na zatkany zlew

Kiedy nie ma pod ręką przepychaczki, sprężyny (spirali) ani żadnego preparatu chemicznego, przeznaczonego właśnie do udrażniania rur, należy wykorzystać domowe specyfiki. Należą do nich ocet, soda oczyszczana, sól kuchenna i woda. Jednym ze sposobów jest wsypanie do odpływu sody i zalanie jej octem z gorącą wodą. Trzeba tak zostawić tę mieszanką przez kilka godzin w zlewie i potem dopiero spłukać. Jeżeli wiemy, że w zlewie jest tłuszcz, można próbować przelewać go wrzątkiem. Jednak trzeba sobie zdać sprawę z tego, że jeżeli niedrożność jest poważna, domowe preparaty, choć ekologiczne, na niewiele się zdadzą. Zanim jednak sprawy w swoje ręce wezmą fachowcy, trzeba spróbować – a nóż się uda i unikniemy wydatku.

Zlewozmywaki granitowe w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756