Poradniki Eksperta

W dobrze urządzonym domu, każda przestrzeń jest właściwie zagospodarowana. Jednak to, w jaki sposób rozwiążemy kwestie położenia instalacji kanalizacyjnej, zawsze jest sporym problemem. Jedną z istotnych trudności, jest ukrycie nieestetycznych syfonów w szafkach. Jest to bolączka szczególnie tam, gdzie kuchnia czy łazienka są dość małe, a każda przestrzeń jest na wagę złota. Ukryty syfon zabiera cenne miejsce, bo szafka zwykle jest wyłączona z normalnego użytkowania. Na szczęście rozwiązania są coraz bardziej kompaktowe. Jaki syfon oszczędzający miejsce wybrać i na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Czym jest syfon i do czego służy?


Syfon jest to specjalna konstrukcja z rur, której celem jest odprowadzanie wody z umywalki, zlewozmywaka czy wanny, umożliwiająca także hydrauliczne odcięcie kolektora ściekowego. Jest to element, na który zazwyczaj nie zwracamy uwagi podczas zwykłego użytkowania instalacji sanitarnych. Niekiedy zdaje się, że rury po prostu zajmują miejsce. Jednak rolą syfonu jest również zabezpieczanie przed wydostawaniem się przykrego zapachu, pochodzącego z kanalizacji. Funkcję blokady zapachów pełni woda, która znajduje się w specjalnym zbiorniku w syfonie. Kiedy woda wpływa do otworu umywalki czy zlewu, wpada do syfonu, skąd jest odprowadzona, jednak jej część zostaje zatrzymana. Może się zdarzyć, szczególnie kiedy umywalka nie jest przez długi czas użytkowana, że ilość wody w syfonie jest niewystarczająca, przez co gazy z kanalizacji mogą wydostać się na zewnątrz. Dlatego po dłuższej nieobecności w domu, warto zalać syfony.


Syfony w naszej ofercie:

Rodzaje syfonów – klasyfikacja

Syfony można podzielić, biorąc pod uwagę kilka różnych kryteriów. Ze względu na zastosowanie dzielimy je m.in. na: umywalkowe, prysznicowe, do wanny, do zlewu, do bidetu, pisuaru, syfony bojlerowe, a także do urządzeń AGD, takich jak zmywarka, czy pralka. Syfony można podzielić również ze względu na ich kształt – i jest to najpowszechniej znana klasyfikacja. Wyróżniamy tu modele o wyglądzie „butelkowym”, syfony rurowe oraz syfony profilowane o niestandardowym kształcie, które znajdują zastosowanie tam, gdzie dwa pierwsze, najpopularniejsze typy nie mogą być zastosowane.


Każdy z modeli ma swoje wady i zalety. Syfon butelkowy ma prosty kształt i zwartą budowę. Zbiornik z wodą znajduje się w dole elementu przypominającego kształtem butelkę i co pewien czas wymaga czyszczenia. Zaletą tego rozwiązania jest niewielki rozmiar, który umożliwia montaż tam, gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni. Jest to też świetny syfon do zlewu oszczędzający miejsce. Ze względu na konieczność czyszczenia, należy jednak zamontować go w miejscach o dużej dostępności. Na szczęście sam proces czyszczenia jest bardzo prosty, bo wystarczy jedynie odkręcić dolną nakrętkę, by móc usunąć nagromadzony brud.


Syfon rurowy może mieć zróżnicowany kształt – najbardziej popularny przypomina litery U lub S. Zaletą tego typu syfonu jest duża przepustowość oraz odporność na zapychanie. Taka konstrukcja nie zawiera elementów, w których mógłby się zatrzymywać brud, dlatego nie wymaga czyszczenia i zapewnia dużą efektywność odprowadzania ścieków. Z tego powodu, syfon rurowy bywa nazywany także samoczyszczącym. Jednak wadą takiej konstrukcji jest jej duży rozmiar, przez co w szafce nie pozostaje zbyt wiele miejsca.


Osobną grupą są syfony służące do odprowadzania wody w wannie czy brodziku, które ze względu na niskie umieszczenie odpływu, muszą być naprawdę niewielkie, ale również dać się czyścić od góry – w odróżnieniu od pozostałych grup syfonów.


Z kolei syfon do pralki czy zmywarki, wyposażony jest w specjalną kulkę lub pływak, który po opadnięciu wody zamyka przepust, działając jak zawór zwrotny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze syfonu?

Jeśli chcesz wybrać syfon oszczędzający miejsce, to z pewnością jednym z podstawowych aspektów będą rozmiary syfonu i jego rodzaj, dopasowany do zastosowania. To właśnie miejsce podłączenia, determinuje wybór syfonu. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dokładnym zmierzeniu odległości ujścia umywalki czy zlewu od rury odpływowej, bo w zależności od modelu i kształtu urządzenia sanitarnego parametr ten będzie inny. Należy znać także szerokość otworu.

Oprócz tego, jest jeszcze kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest filtr, który ułatwia czyszczenie syfonu i zapobiega przedostawaniu się większych przedmiotów do instalacji. Nie wszystkie syfony są w taki filtr wyposażone.


Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj korka oraz to, czy korek w ogóle jest. Najczęściej mamy do czynienia z korkami automatycznymi: tzw. korkami klik-klak oraz cięgnowymi. Te pierwsze działają w oparciu o mechanizm stalowej sprężyny. Wystarczy korek nacisnąć, by go zamknąć lub otworzyć. Z tego powodu, korek taki często nazywany jest także korkiem typu push-open (czyli po prostu naciśnij-otwórz). Zaletą tego automatycznego korka jest prosty sposób czyszczenia – wystarczy korek wyjąć, by go wyczyścić, a po usunięciu nagromadzonego brudu, umieścić z powrotem.


Korki cięgnowe wyposażone są w specjalną dźwignię, którą należy pociągnąć, by korek zamknąć lub nacisnąć – by korek otworzyć. Wybierając syfon z tego typu korkiem, musimy zwrócić uwagę na jakość wykonania cięgna, bo rozwiązanie to bywa awaryjne. Jego wadą jest ponadto podatność na osadzanie się kamienia, co po dłuższym czasie może dawać zły efekt estetyczny.


Syfon oszczędzający miejsce, jako element wystroju wnętrza

Ostatnią sprawą, o której należy wspomnieć, jest wykonanie syfonu. Tam, gdzie szukamy rozwiązań do zabudowy, zazwyczaj wybieramy lekkie i tanie modele wykonane z PCV. Ich mało estetyczny wygląd nie będzie problemem, bo przecież całość będzie ukryta w szafce.


Warto jednak pamiętać, że w sprzedaży są również syfony o ozdobnym wyglądzie. Wykonane są one z mosiądzu i mogą mieć bogatą kolorystykę. Modele chromowane i w kolorze miedzi, nadal są prawdziwym hitem dekoracji wnętrz łazienek i mogą stanowić niebanalny element aranżacji wnętrza. Wybierając tego typu syfon, dobrze zwrócić uwagę na korek, by miał ten sam kolor, co sam syfon.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756