Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zlewozmywak wpuszczany a nakładany – jaki wybrać?

Data dodania: 01-05-2023

Wybór zlewozmywaka jest ważną kwestią, gdy urządzamy mieszkanie. Kiedy udamy się do sklepu albo wejdziemy na jego stronę internetową, liczba modeli zaczyna przytłaczać. Najpierw wybieramy „oczami”, patrzymy, co nam się szczególnie podoba, potem „dopuszczamy” rozsądek, bo to, co najładniejsze wcale nie musi pasować do naszego wnętrza. Na szczęście większość modeli prezentuje się naprawdę dobrze, a to ułatwia wybór. Największą popularnością cieszą się modele wpuszczane, ale może kupimy inny? Chcemy zatem podpowiedzieć, na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi modelami. A zatem zlewozmywak wpuszczany a nakładany – kiedy przydaje się jeden, a kiedy lepszy okazuje się ten drugi? Wiele zależy od tego, czy tylko wymieniamy zlewozmywak, czy też montujemy od początku, a więc możemy zamontować go w dowolnym miejscu.

Zlewozmywak wpuszczany - czym się wyróżnia?

Ten rodzaj zlewozmywaka należy aktualnie do najpopularniejszych, jest zatem najczęściej wybierany przez kupujących. Od razu trzeba podkreślić, że klient dostaje w zestawie instrukcję montażu, a to bardzo istotne. Do zamontowania takiego modelu musimy wyciąć w blacie kuchennym (roboczym) specjalny otwór według dołączonego schematu. Następnie w tym właśnie otworze umieszczamy zlewozmywak. Zaletą takiego montażu jest brak wystających krawędzi czy kantów. Wbudowany zlewozmywak (bywa nazywany też wpuszczanym) stapia się z blatem prawie w jedną całość. Właśnie dzięki temu, że brzegi takiego modelu przylegają do blatu, pomiędzy jego powierzchnią a zlewozmywakiem nie ma prawie żadnych szpar, nie gromadzi się w nich zatem żaden brud, bo nie dostają się tam resztki żywności. Jest to rozwiązanie bardzo higieniczne. Zlewozmywaki wbudowywane mogą mieć dwa typy krawędzi.


Do pierwszego z nich należą krawędzie wypukłe, a ich wyprofilowanie zapewnia lepszą stabilność zlewozmywaka. Urządzenie mocuje się klamrami w otworze wyciętym w blacie i jest to rodzaj montażu odpowiedni do blatów wykonanych z każdego typu materiału. Drugim typem krawędzi są tzw. płaskie. W tym przypadku komora zlewu przylega do blatu kuchennego, a krawędź wystaje tylko na grubość materiału. Tu także stosuje się do mocowania klamry i można montować takie zlewozmywaki w blatach z różnych materiałów. Wbudowywanie w blat należy do najczęściej stosowanych typów montażu tak w przypadku modeli stalowych, kompozytowych, jak też ceramicznych. Przed umieszczeniem zlewozmywaka w otworze, na całym obrzeżu trzeba włożyć specjalnie do tego przystosowaną uszczelkę, chroniącą przed podciekaniem wody pod obrzeże komory. Zlewozmywak wkłada się do otworu i dodatkowo przykręca uchwytami montażowymi do blatu roboczego. Tyle można powiedzieć o modelach wpuszczanych, ale to nadal za mało, by dokonać wyboru między modelami – zlewozmywak wpuszczany a nakładany.

Zlewozmywaki wpuszczane w naszej ofercie:

Cechy zlewozmywaka nakładanego

Zlewozmywak nakładany bywa też określany jako nasadowy, czy naszafkowy. Można w tym miejscu powiedzieć, że jego montaż należy do najprostszych. Trzeba jednak mieć przystosowaną specjalnie dla danego modelu szafkę albo się o nią postarać, a wtedy nakładamy na nią model zlewozmywaka. Zazwyczaj takie zlewy mają kształt prostokąta (rzadziej kwadratu), a już na pewno nie są okrągłe. Trzeba, jednakże podkreślić znaczenie dokładnego uszczelnienia przestrzeni, znajdującej się między ścianą a zlewozmywakiem. 


Okazuje się, że jest to bardzo ważne, ponieważ owa nieszczelność może być jedną z przyczyn ewentualnych późniejszych usterek. Chcąc wyeliminować tę niedogodność producenci zlewozmywaków m.in. nakładanych, robią je ze specjalnym „kołnierzem”, którego zadaniem jest właśnie zapobieganie owym nieszczelnościom. Wato zatem zapytać sprzedającego, czy można kupić model zlewu z kołnierzem, bo warto, gdyż jest on po prostu lepszy. Jeśli nadal mamy wątpliwości, co do wyboru – zlewozmywak wpuszczany a nakładany – powinniśmy zwrócić uwagę też na baterie.

Rodzaje baterii

Większość baterii zlewozmywakowych jest jednouchwytowa, ale są także, chociaż w mniejszości, takie z dwoma pokrętłami. Zlewozmywaki wpuszczane w blat najlepiej współpracują z bateriami stojącymi, do których pasują praktycznie wszystkie modele zlewów. Baterie stojące można zamontować zarówno na blacie roboczym w pobliżu zlewu, jak również na rancie samego zlewozmywaka, zwłaszcza, że niektóre z nich mają specjalne otwory na baterię. Bywają także modele z bateriami w komplecie, ale nie jest to regułą. Zlewozmywaki wpuszczane w blat najbardziej pasują do wnętrz urządzanych nowocześnie albo tradycyjnie, właśnie z uwagi na rodzaj baterii. Modele zlewozmywaków nakładanych (naszafkowych) mogą także, bo nie tylko, współpracować z bateriami ściennymi. Warto jednak wiedzieć, że armatura ścienna powinna znajdować się na wysokości 25–35 cm od krawędzi zlewozmywaka, by zapewnić wygodne korzystanie z niego. W tym przypadku można sięgnąć nawet po modele retro, jeżeli w takim stylu wyposażamy kuchnię, w których armatura ścienna ma zwykle dwa pokrętła, jedno do ciepłej, drugie do zimnej wody.

Kształty i materiały

Zarówno zlewozmywaki wpuszczane, jak też nakładane, mogą mieć jedną, półtorej albo dwie komory, być z ociekaczem albo bez. Modele wpuszczane mają zazwyczaj różne kształty, naszafkowe są najczęściej prostokątne, rzadziej kwadratowe. Wykonane bywają ze stali nierdzewnej, która wciąż ma swoich zwolenników, jak też z kompozytów. Dla montażu nie ma to większego znaczenia. Dlatego rodzaj materiału także należy wziąć pod uwagę, gdy dokonujemy wyboru – zlew nakładany a wpuszczany – bo rodzaj materiału również jest istotny, zwłaszcza, że można go doskonale dobrać do kolorystyki blatu kuchennego czy choćby mebli, a już na pewno do stylu.

Zlewozmywaki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756