Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak usunąć kamień z czarnej baterii?

 2024-04-04 

Jeśli woda jest na danym terenie twarda, to kamień będzie osadzał się wszędzie, także na bateriach łazienkowych oraz kuchennych. Może się on także pojawiać na zlewozmywaku, w umywalce, na fugach płytek ceramicznych, pod prysznicem, itp. Musisz z nim walczyć, bo nie tylko szpeci, ale też psuje wszelkie urządzenia. Zanim dojdziesz do tego, jak usunąć kamień z czarnej baterii, a w Media Expert wiemy, czym usunąć wszelkie przebarwienia, jakie na bateriach się pojawią, musisz wiedzieć, z czego jest wykonana i czym została ona pokryta. Kolor, tak zestawu baterii łazienkowych, jak i baterii oraz zlewozmywaka, zamontowanych w kuchni, zależy od Twojego wyboru. To Ty decydujesz, jaki mają mieć odcień, czy powinny kontrastować ze sprzętami, czy też być utrzymane w tej samej barwie. Jak widać, kolor jest wyłącznie kwestią gustu, czasem też mody, co innego pokrycie baterii.

Na ciemnym bardziej widać

Tak jak pleśń bardziej widoczna jest na jasnych wannach czy też płytkach ceramicznych, tak niestety na czerni, widać wszelkie zacieki. Na czarnych powierzchniach znacznie bardziej widoczny jest osad z mydła, a tym samym też i kamień. Czarne baterie kuchenne, tak jak i w każdym innym kolorze, potrafią zapychać się kamieniem. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku armatury prysznicowej, bo niewielkie dziurki, znajdujące się w tzw. słuchawce, nie działają sprawnie, jednak nie o to tylko chodzi. Zapchać może się również perlator, składający się z delikatnej siateczki i w ten sposób „zamknąć” dopływ wody. Kamień potrafi się też osadzić w miejscu uruchomiania baterii, co utrudnia jej odkręcenie. Jak widać, należy z nim walczyć, niezależnie od koloru baterii i miejsca gdzie się pojawił. 

Baterie kuchenne w naszej ofercie:

Czym pokryta jest bateria

Od tego, czym pokryta jest bateria, zależy również, jak usunąć kamień z czarnej baterii, chociażby poprzez wybór właściwego preparatu odkamieniającego armaturę. Może być ona tylko polakierowana albo pokryta proszkowo farbą i w tych przypadkach będzie wymagała środka niezbyt agresywnego, takiego do codziennego stosowania, żeby dość delikatnej powierzchni nie uszkodził.


W Media Expert kupisz wiele takich preparatów, w dodatku o różnej pojemności, do 500 ml włącznie, co wystarczy do sprzątania przynajmniej przez miesiąc, w zależności oczywiście od tego, w jakim stanie jest bateria. Są również takie, z pokryciem nieco trwalszym, co nie znaczy, że można je „trzeć” i stosować bardzo mocne środki. Podobnie jak w przypadku zlewozmywaków, mowa o powłokach ceramicznych, z tworzywa sztucznego oraz o bateriach wykonanych z czarnej szlachetnej stali. Przy takich pokryciach, dopuszczalne jest używanie preparatów nieco mocniejszych, przeznaczonych do usuwania kamienia. Zresztą na każdej butelce (opakowaniu) znajduje się informacja, do czego dany specyfik jest przeznaczony.


Niektóre środki pozwalają nawet pokryć czyszczone elementy specjalną powłoką, chroniącą ją przed osadzaniem się kamienia, a w każdym razie opóźniające ten proces. Producenci preparatów jednak wręcz przestrzegają i zalecają wykonanie próby na małym fragmencie baterii, aby zobaczyć jak zachowa się materiał pod wpływem detergentu. 

Zanim sięgniesz po preparat

Nim zdecydujesz, jak usunąć kamień z czarnej baterii, musisz się przekonać, w jakim stanie znajduje się Twoja armatura. Czy jest na niej tylko osad z mydła, czy też może już kamień. Dlatego dobrze, abyś wiedział, jaka jest woda (twarda czy miękka) w Twoim województwie.


Nie musisz od razu pytać sąsiadów, czy zasięgać porady w Urzędzie. Możesz się o tym przekonać, sprawdzając osad, jaki znajduje się na baterii – czy jest twardy, czy otwory zostały nim zapchane i jak w ogóle działa bateria. Istotne jest również czy jest ona stara, porysowana, czy może nowa. Ważne jest także jak często ją czyścisz. Zależnie od wyników oględzin, wybierz odpowiedni preparat, który „powie Ci”, jak usunąć kamień z czarnej baterii. Należy stosować się do zapisanych zaleceń, aby nie uszkodzić powłoki armatury. 

Co to znaczy, dobry sposób czyszczenia

Dotyczy on wszelkich baterii, niezależnie od barwy, zwłaszcza że kamień potrafi osadzić się wszędzie. W zasadzie nie ma znaczenia, z czego jest zrobiona, ani jaką ma powłokę. Kolor baterii także nie jest tu ważny, ani to czy kran jest matowy czy świecący – tym nie musisz się na pewno kierować, wybierając model.


W większości przypadków trzeba spryskać właściwie dobranym płynem do baterii miejsca, gdzie osadził się kamień i odczekać – długość jego pracy (oddziaływania na osad) podana jest na opakowaniu. Czasem jest to kilka minut. Potem preparat można spłukać albo od razu przetrzeć baterię miękką szmatką, zależnie od zaleceń producenta. Po tym zabiegu, armatura powinna wyglądać jak nowa.

Jak usunąć kamień z czarnej baterii?

Jeśli nadal nie wiesz, jak usunąć kamień z czarnej baterii, przede wszystkim dobierz do tego właściwy środek czyszczący, a przeczytasz o tym, oglądając opakowanie – chodzi o to, aby zbyt mocny, nie zniszczył powłoki. W zależności od potrzeb, trzeba używać środka przeznaczonego specjalnie do czyszczenia baterii lub takiego, który w liście czyszczonych powierzchni wymienia także armaturę.


Kolej na systematyczność – wycieraj baterię, w miarę możliwości, po każdym jej użyciu, a z pewnością sprawi to, że nie będzie się na niej nic osadzało. Jeśli jednak coś się pojawi, to w porę usuniesz zaciek.

Baterie kuchenne w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756