Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka płyta gazowa? Szklana czy INOX?

 2023-08-10 

Płyty gazowe nadal cieszą się dużą popularnością. Wielu koneserów kuchni, pomimo dostępności na rynku innych rozwiązań, nie zrezygnowałoby z płyty gazowej. Znawcy pysznych dań twierdzą, że potrawy przygotowane na tego rodzaju płytach, są po prostu smaczniejsze. Producenci przedstawiają bogate oferty, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie. Zanim podejmiesz decyzję, mogą pojawić się pytania. Jaka płyta gazowa szklana czy inox? Czym one się różnią? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Czy płyta gazowa szklana jest praktyczna? Oto kilka wskazówek i porad, które powinny ułatwić podjęcie właściwego wyboru.

Płyta gazowa szklana

Płyta gazowa szklana (nazwa potoczna) jest stylowa i pasuje do wielu aranżacji. Pamiętajmy, że może być ona wykonana ze zwykłego szkła lub szkła hartowanego. Warto na ten fakt zwrócić uwagę i dokładnie to sprawdzić, bowiem dobrej klasy płyty hartowane, witroceramiczne (np. marki Schott) są odporne na znaczne różnice temperatur czy naprężenia. Dzięki temu nie tylko na rozgrzane pole możemy postawić zimny garnek, ale i mniejsze są obawy do pęknięcia czy potłuczenia płyty. W modelach tanich, mniej renomowanych producentów bywa z tym niestety różnie…


Zaletą płyt szklanych jest to, że mają gładką, nieprzywieralną powierzchnię, więc usunięcie wszelkich zanieczyszczeń jest bezproblemowe. Wymagają jednakże częstszego sprzątania, gdyż łatwiej powstają na nich zacieki i smugi. Szczególnie należy uważać w tego rodzaju płytach na wykipienie cieczy z zawartością cukrów. Te szczególnie szybko i mocno zachodzą w reakcję z płytą szklaną, stąd po wykipieniu należy natychmiast wytrzeć płytę.


Z pomocą przychodzą jednak producenci specjalnych środków do czyszczenia tego rodzaju płyt (np. WEBBER, CLEANFIX, ELECTROLUX). Produkty te z pewnością ułatwią Ci pracę. W standardzie, płyta gazowa szklana występuje w kolorze czarnym, co nadaje jej nowoczesny design, ale ten model płyty możesz spotkać również w innych kolorach, jak np. biały czy beżowy (idealny do kuchni rustykalnej).

Płyty gazowe szklane w naszej ofercie:

Płyta gazowa inox

Niesłabnącym zainteresowaniem wśród klientów, cieszy się również płyta gazowa inox, a więc wykonana ze wysokiej jakości stali nierdzewnej. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaką płytę gazową wybrać, zapoznaj się również z tym rodzajem. Występuje ona w charakterystycznym srebrnym kolorze, który wciąż dominuje w naszych kuchniach. Nadal odpowiada współczesnym trendom mody. Jej powierzchnia jest gładka i łatwa do czyszczenia, pod warunkiem, że nie zaniedbamy tego procesu i stosujemy markowe, przeznaczone do stali preparaty. Ta płyta jest odporna na wysokie temperatury, czy uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc zdecydujesz się właśnie na inox, posłuży Ci przez długi czas. W odróżnieniu do płyty gazowej szklanej, tu jest do wyboru tylko jeden kolor, choć bywają różne odcienie i warto to sprawdzić, aby płyta współgrała stylistycznie np. z piekarnikiem inox.


Jaka płyta gazowa byłaby lepsza pod względem eksploatacji? Tu nie ma różnicy, gdyż zarówno model ze szkła, jak i płyta ze stali nierdzewnej, zużywa gaz, który jest tańszy niż energia elektryczna. Są wiec tanie w eksploatacji i nie będziesz miał problemu z zagotowaniem wody na herbatę podczas awarii prądu.

Płyty gazowe INOX w naszej ofercie:

Ruszty w płytach gazowych

Płyty gazowe obydwu rodzajów, wyposażone są w ruszty na których stawiasz garnki. Mogą być one emaliowane albo żeliwne. Te pierwsze są cieńsze i gładkie w dotyku. Łatwiej utrzymać je w czystości. Te drugie natomiast są cięższe, lekko chropowate i znacznie stabilniejsze. Producenci płyt gazowych proponują klientom różne rozwiązania. Występują ruszty o konstrukcji pojedynczej, podwójnej albo dla każdego palnika oddzielnie.

Palniki w płytach gazowych

Zarówno na płycie gazowej szklanej, jak i inox, występują zazwyczaj cztery palniki: dwa średnie, jeden mały i jeden duży. Wielkość powiązana jest z ich mocą. W wielu modelach występuje palnik Wok. Ma on większą moc i zapewnia szybsze podgrzanie, czy ugotowanie potraw. Do mniejszych kuchni możesz wybrać płytę gazową dwupalnikową. Ten model występuje zarówno w płytach szklanych, jak i w płytach inox. Urządzenia te coraz częściej wyposażone są w palniki grzewcze o eliptycznym kształcie (dostosowane do niestandardowych naczyń).


Ciekawostką jest, że szklana płyta gazowa występuje w wersji bez płomieni. Swoim wyglądem przypomina płytę elektryczną i jest wyjątkowo komfortowa w użytkowaniu. W tych modelach palniki ukryte są pod powierzchnią płyty.

Wymiary płyt gazowych

Sam zdecyduj, jaka wielkość płyty będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując zarówno płyty dla dużych rodzin o szerokości 80 cm, jak i dla singli, o szerokości 30 cm. Najbardziej typowym i klasycznym wariantem są płyty o szerokości 60 cm, które idealnie komponują się w kuchni. Biorąc pod uwagę ilość osób w rodzinie i częstotliwość użytkowania płyty, dokonaj najwłaściwszego dla Ciebie wyboru.

Dodatkowe funkcje płyt gazowych

Płyty gazowe szklane i inox posiadają dodatkowe funkcje, takie jak: potrójny pierścień (wysoka efektywność gotowania), zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, funkcja restart (ponownego zapłonu gazu), zabezpieczenie rodzicielskie (czyli blokada uruchomienia palników), elektryczny zapalacz gazu (do uruchomienia wystarczy wcisnąć i przekręcić pokrętło), funkcja timer (kontrola czasu grzania) czy dodatkowy palnik Wok (większa moc palnika).

Trudny wybór – podsumowanie 

Jaka płyta gazowa szklana czy inox? Rozważ wszystkie aspekty, biorąc pod uwagę przede wszystkim kwestie praktyczne, jak i estetyczne. Jeśli inne sprzęty kuchenne masz w kolorze srebrnym, idealna będzie dla Ciebie płyta inox. Płyta gazowa szklana bardziej sprawdzi się w nowoczesnej kuchni, w której kolor czarny lub biały będzie dopełnieniem całości designu. W przypadku płyt gazowych szklanych, masz większy wybór kolorów. Ta płyta jest jednak nieco trudniejsza w utrzymaniu czystości, ale technologicznie są one bardzo do siebie podobne. Przed wyborem i zakupem płyty gazowej, przeanalizuj dodatkowe funkcje, które mogą być dla Ciebie przydatne.

Płyty gazowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756