Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pasteryzacja słoików w piekarniku - na czym polega?

 2024-05-13

Pasteryzacja w piekarniku to doskonały sposób na zakonserwowanie domowych przetworów. Ta naturalna metoda pozwoli Ci zachować świetny smak posiłków, które przyrządzisz latem czy jesienią, a spróbujesz zimą. Dzięki temu, choć na chwilę wrócisz do sezonowych warzyw i owoców oraz poczujesz atmosferę pięknych, słonecznych dni.

 

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? Jakie czynności wykonać po kolei, by zachować świeżość wekowanych produktów? Jakie funkcje piekarników przydatne są podczas wykonywania tej czynności? Poniżej przedstawimy kilka ciekawych informacji na ten temat. Z pewnością ułatwią Ci one wykonanie domowej pasteryzacji.

Czy pasteryzacja jest zdrowa?

Pasteryzacja w piekarniku to doskonały sposób na zakonserwowanie domowych przetworów. Ta naturalna metoda pozwoli Ci zachować świetny smak posiłków, które przyrządzisz latem czy jesienią, a spróbujesz zimą. Dzięki temu, choć na chwilę wrócisz do sezonowych warzyw i owoców oraz poczujesz atmosferę pięknych, słonecznych dni.

 

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? Jakie czynności wykonać po kolei, by zachować świeżość wekowanych produktów? Jakie funkcje piekarników przydatne są podczas wykonywania tej czynności? Poniżej przedstawimy kilka ciekawych informacji na ten temat. Z pewnością ułatwią Ci one wykonanie domowej pasteryzacji.

Piekarniki w naszej ofercie:

Co warto pasteryzować w piekarniku?

Pasteryzacja w piekarniku idealnie sprawdza się do domowych przetworów. Jest ona gwarancją smaku, ale również zdrowia. Samodzielnie przygotowane konfitury, dżemy i marmolady nie zawierają polepszaczy smaków, ani konserwantów. Ponadto słodzisz tyle, ile sam uznasz za właściwe. Dzięki temu, tak przygotowane przetwory będą miały idealny smak i aromat. W ten sposób możesz pasteryzować m.in.: różnego rodzaju owocowe kompoty, sałatki warzywne, ogórki konserwowe i kiszone. Produkty te są nieocenionym źródłem witamin, tak ważnych dla naszego organizmu.


Ciekawym rozwiązaniem jest także pasteryzacja gotowych dań, np. zup, mięs, sosów, czy klopsików. Dzięki tego rodzaju obróbce termicznej produkty dłużej zachowają swą świeżość, a Ty w każdej chwili będziesz mógł wyjąć gotowe danie obiadowe dla rodziny, czy też dla niezapowiedzianych gości. Pasteryzacja w piekarniku nie wymaga od Ciebie dużo wysiłku. To prosta czynność, która za pomocą wysokiej temperatury usuwa i hamuje rozwój bakterii. Najważniejsze jednak jest to, że smak pasteryzowanych potraw pozostaje niezmieniony. 

Jakie słoiki do pasteryzacji wybrać?

Bardzo istotnym elementem przed rozpoczęciem procesu pasteryzacji jest wybór odpowiednich słoików. Ich dobra jakość gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość przechowywanej żywności. Do pasteryzacji na sucho sprawdzą się słoiki typu twist-off z wieczkiem, które łatwo się zakręca i odkręca. Nie zaleca się używać słoików z gumką.

 

Ponadto naczynia powinny mieć dostatecznie grube ścianki, by nie pękły pod wpływem wysokiej temperatury. Solidne i szczelne wieczka uniemożliwiają przedostanie się do wnętrza słoików bakterii wywołujących pleśń. Wybierz więc szklane słoiki, niemające żadnych pęknięć i dobrej jakości zakrętki. Nie zapomnij także o dobraniu odpowiedniej pojemności naczynia do ilości żywności, jaką chcesz pasteryzować.  

Jak wyparzyć i sterylizować słoiki?

Po wybraniu odpowiednich słoików możesz przystąpić do kolejnej czynności, jaką jest ich wyparzanie. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym i najbardziej znanym jest zalanie słoików i pokrywek wrzącą wodą i pozostawienie ich w ten sposób na kilkanaście minut. Po wylaniu wody możesz przystąpić do nakładania przetworów. Jednym z często popełnianych błędów jest wycieranie słoików ściereczką. Nie należy tego robić, by nie wprowadzać do wyparzonego słoika drobnoustrojów.

 

Kolejnym sprawdzonym sposobem sterylizacji słoików jest ustawienie ich na blaszce w zimnym piekarniku. Ustaw temperaturę 100 stopni Celsjusza i pozostaw piekarnik włączony na około pół godziny. Innymi urządzeniami, których możesz użyć do wyparzenia, są mikrofalówka i zmywarka. Wystarczy włożyć do pierwszego z nich słoiki zalane wodą (nie do pełna), ustawić najwyższą moc, a następnie włączyć kuchenkę mikrofalową na około 3 minuty.

 

Niezwykle prostą, wygodną i skuteczną metodą sterylizacji jest także włożenie czystych słoików do zmywarki i ustawienie najwyższej temperatury np. 75 stopni Celsjusza. Do tej czynności nie należy używać detergentów do mycia. Zmywarka zrobi wszystko za Ciebie. Ty jedynie wyjmiesz idealnie czyste i osuszone słoiki, gotowe do nakładania przetworów. 

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Po wyparzeniu słoików możesz napełnić je przetworami, kompotami czy gotowymi daniami, a więc tym, co chcesz pasteryzować i bezpiecznie przechowywać. Pamiętaj jednak, by nie napełniać słoików do końca. Warto zostawić chociaż trochę przestrzeni na ewentualny wzrost objętości podczas pasteryzacji. Słoiki ustaw na blaszce w piekarniku wyłożonej papierem do pieczenia. Nie mogą one stykać się ze sobą ani dotykać żadnej ze ścian piekarnika. Pamiętaj także o tym, by ostudzone jedzenie wkładać do nienagrzanego piekarnika. Jeżeli jest inaczej, poczekaj, aż urządzenie będzie wystarczająco ciepłe. 


Pasteryzacja w piekarniku wymaga włączenia odpowiedniej temperatury. Jest to zazwyczaj około 120-130 stopni Celsjusza. Jeśli korzystasz z termoobiegu ustaw temperaturę 120 stopni Celsjusza. Natomiast gdy użyjesz trybu góra-dół, powinieneś podwyższyć temperaturę do około 130 stopni Celsjusza. Kolejną ważną kwestią jest czas trwania pasteryzacji. Korzystając z termoobiegu ustaw czas około 20 minut. Jeżeli nie korzystasz z tej funkcji, zdecyduj się na wekowanie przez około 30 minut. Po zakończeniu pasteryzacji nie należy od razu wyjmować słoików. Przetwory powinny pozostać w piekarniku z otwartymi drzwiczkami do ostygnięcia na około pół godziny. Ostatni element to dokładne dokręcenie wieczek i ustawienie naczyń do góry dnem.

Gdzie przechowywać pasteryzowane produktu spożywcze?

Przetwory na zimę powinny być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu. Idealnym rozwiązaniem będzie domowa spiżarnia, piwnica, czy też garaż. Jeśli jednak nie posiadasz tego rodzaju pomieszczeń, możesz wybrać szafkę lub szufladę kuchenną. Istotne jest jednak to, aby były one oddalone od okna oraz grzejnika.

 

Pasteryzacja w piekarniku to dobre rozwiązanie dla każdego, kto lubi domowe i zdrowe dania na wyciągnięcie ręki. Wekowanie nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy, a umożliwia przedłużenie trwałości jedzenia na wiele miesięcy. Zdecyduj się na skuteczne rozwiązanie bez konieczności użycia konserwantów!

Piekarniki do zabudowy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756