Zdaniem eksperta
Niezależnie od rodzaju sprzętu gospodarstwa domowego, ważnym aspektem jego prawidłowego działania jest odpowiednie podłączenie. W przypadku urządzeń elektrycznych, których głównym źródłem zasilania jest prąd, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazdka i postępować zgodnie z instrukcją, w której krok po kroku wyjaśnione jest tak zwane pierwsze uruchomienie sprzętu. W przypadku urządzeń, które do sprawnego działania potrzebują podłączeń do rozmaitych sieci jednocześnie, warto wspomóc się doświadczeniem wykwalifikowanego fachowca. Dotyczy to zwłaszcza pralek, suszarek do ubrań oraz zmywarek do naczyń. Wśród podłączeń znajdują się instalacje wodno-kanalizacyjne, które nieumiejętnie podłączone mogą sprawić, że nasz sprzęt nie będzie działał prawidłowo. Jednym ze skutków, może być na przykład niepobieranie wody. Jakie mogą być przyczyny tego, że nasza zmywarka nie pobiera wody i jak poradzić sobie z ewentualną awarią? Podpowiadamy w naszym poradniku.
W artykule znajdziesz:
1. Zmywarka nie pobiera wody – od czego należy zacząć?
2. Prawidłowe podłączenie zmywarki
4. Podłączenie do instalacji wodnej
6. Pierwsze uruchomienie krok po kroku
7. Najczęstsze objawy niepobierania wody
10. Zakamienienie filtra dopływu
12. Usuwanie usterek w zmywarce
Zmywarka nie pobiera wody – od czego należy zacząć?
Uruchomienie zmywarki powinno spowodować jej dłuższe działania, zgodnie z wybranym programem. Jeśli jednak zamiast poprawnego działania uruchomi się ona na krótką chwilę, a potem przerwie swoje działanie oraz wyświetli kod błędu, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z sytuacją, w której zmywarka nie pobiera wody. Każdy producent ma inne oznaczenia kodów, więc najlepiej sprawdzić je w instrukcji. Wraz z krótkim działaniem zmywarki mogą towarzyszyć jej głośne dźwięki, które absolutnie nie są związane z normalnym działaniem. W przypadku nowych zmywarek warto zweryfikować, czy jest ona prawidłowo podłączona. Ten problem może dotyczyć każdego urządzenia, nie tylko wolnostojącego, więc koniecznie powinniśmy to sprawdzić w przypadku zmywarki do zabudowy. Jeśli mamy pewność, że połączenie jest poprawne, ciśnienie wody prawidłowe oraz mamy odkręcony zawór, należy sprawdzić inne możliwe przyczyny, które mogą wyjaśnić nam, dlaczego zmywarka nie pobiera wody.
Zobacz także: Podłączenie zmywarki do wody - instrukcja krok po kroku
Prawidłowe podłączenie zmywarki
Zanim opowiemy o przyczynach niepobierania wody przez zmywarkę, którą użytkujemy już jakiś czas, skupmy się na jej prawidłowym podłączeniu. Nierzadką przyczyną, z powodu której zmywarka nie pobiera wody już przy pierwszym uruchomieniu, jest jej nieprawidłowe podłączenie. Instalacja sprzętu jest szeroko wyjaśniona w instrukcji obsługi, dołączonej do zmywarki. Tam, krok po kroku producent objaśnia wszelkie możliwe, a także konieczne podłączenia. W wielu instrukcjach znajdziemy zapis, iż warto poprosić o pomoc fachowca z odpowiednimi kwalifikacjami, co w przypadku późniejszej awarii, zabezpieczy dalszą ścieżkę gwarancyjną lub serwisową. Zmywarka do sprawnego działania musi zostać podłączona do trzech różnych instalacji: elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej.
Podłączenie elektryczne
Wykonujemy je na sam koniec, kiedy zmywarka będzie już podłączona do sieci wodno-kanalizacyjnej. Uprzednio powinna być również starannie wypoziomowana, a także należy zdjąć z jej tylnych elementów zabezpieczające śruby, chroniące sprzęt podczas transportu. Podłączenie polega na umieszczeniu wtyczki zasilającej w najbliżej zlokalizowanym gniazdu elektrycznym, z pominięciem wszelkiego rodzaju przedłużaczy, czy przejściówek.
Podłączenie do instalacji wodnej
Prawidłowa instalacja w tym zakresie, obejmuje podłączenie zmywarki specjalną rurą i zaciskami do sieci wodociągowej, rozprowadzonej w naszym domu, czy mieszkaniu. Ważne, aby to zrobić prawidłowo. Wiele zmywarek, w standardzie wyposażonych jest w możliwość podłączenia sprzętu od razu do ciepłej wody. To ekonomiczne rozwiązanie, oszczędzające energię i zmniejszające nasze rachunki za prąd.
Podłączenie do kanalizacji
Zmywarka jest urządzeniem, które do prawidłowej pracy pobiera wodę. Oznacza to, że po skończonym cyklu zmywania, musi ją oddać. Odbywa się to poprzez zrzut zużytej wody do sieci kanalizacyjnej. Zasada działania i podłączenia jest taka sama, jak w przypadku pralek, czy pralkosuszarek. Stosowane powszechnie rozwiązanie w tym zakresie, obejmuje podłączenie zmywarki bezpośrednio do syfonu zlewozmywaka. To najbardziej praktyczne rozwiązanie.
Pierwsze uruchomienie krok po kroku
Jednym z powodów, dla których zmywarka nie pobiera wody, może być nieprawidłowe pierwsze uruchomienie sprzętu. Zanim przejdziemy do rozpakowywania sprzętu, usuwania zabezpieczeń transportowych i dokonywania podłączeń, zapoznajmy się szczegółowo z instrukcją montażu i częścią dotyczącą pierwszego uruchomienia. Obok niezbędnych podłączeń, ważne również będą inne kwestie, takie jak pozostawienie urządzenia na kilka godzin w temperaturze pokojowej, a po włączeniu wtyczki do gniazdka, odczekanie odpowiedniego czasu, aż sprzęt dokona niezbędnych konfiguracji systemowych. W zależności od modelu, urządzenie wskaże nam, jakich czynności oczekuje od użytkownika. Dopiero po przejściu procedury konfiguracyjnej, możemy przystąpić do uruchomienia programu zmywania. Jeśli podczas pierwszego uruchomienia zmywarka nie pobiera wody, warto raz jeszcze sprawdzić podłączenie do instalacji poboru wody i upewnić się, że wszystkie elementy zostały prawidłowo zamocowane. Problem może tkwić np. w zbyt mocno wygiętym wężu doprowadzającym wodę. Po jego rozluźnieniu, usterka może ustąpić.
Najczęstsze objawy niepobierania wody
Pierwszym sygnałem wskazującym na to, że zmywarka nie pobiera wody, jest charakterystyczny dźwięk przypominający buczenie. Wyraźnie słychać uruchomienie programu zmywania, po którym powinien nastąpić słyszalny pobór wody, a zamiast tego, słychać dochodzący z wnętrza sprzętu głuchy, głośny szum. Powodem, dlaczego zmywarka nie pobiera wody, może być nieodpowiednie podłączenie, ale również awaria sprzętu lub jednego z elementów. Do głównych elementów zmywarki, mających wpływ na jej nieprawidłowe działanie w zakresie poboru wody, zaliczamy: elektrozawór, płaszcz wody, filtr oraz programator.
Uszkodzenie elektrozaworu
Elektrozawór jest jednym z głównych urządzeń, odpowiedzialnych za prawidłowy dopływ wody do zmywarki. Zmywarka nie pobiera wody, jeśli ten element zostanie uszkodzony, zapchany lub nieprawidłowo zamontowany. Charakterystyczne buczenie wydobywające się ze sprzętu, jest sygnałem uszkodzenia elektrozaworu. Możemy go naprawić lub wymienić.
Zapchanie płaszcza wodnego
Płaszcz wody zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi wody ze zmywarki. Ze względu na jego charakterystyczną budowę, złożoną z wielu wąskich kanalików, dość często dochodzi do jego zapchania, np. resztkami jedzenia z talerzy, fusów z kawy czy herbaty lub rozpuszczonych podczas zmywania etykiet. Usuniecie tej usterki jest bardzo proste. Wystarczy wyjąć płaszcz wodny z komory zmywania, wyczyścić odpowiednim detergentem, a następnie zamontować w urządzeniu.
Zakamienienie filtra dopływu
Filtr dopływu wody do zmywarki, odpowiedzialny jest za oczyszczanie wody, którą zmywarka pobiera do zmywania naczyń. Z uwagi na poziom twardości wody, nierzadko dochodzi do jego zakamienienia. W większości przypadków otwór zwęża się, co uniemożliwia prawidłowy przepływ wody i osiągnięcie odpowiedniego ciśnienia. Efektem tego, jest ograniczona drożność. Nierzadko, choć równie często się zdarza, dochodzi do całkowitego zakamienienia filtra, co zupełnie uniemożliwia przepływ wody. Zakamieniony filtr, może być też przyczyną uszkodzenia elektrozaworu. Taki filtr należy odkamienić lub wymienić na nowy.
Uszkodzenie programatora
Najpoważniejszą awarią mającą wpływ na to, że zmywarka nie pobiera wody, jest uszkodzenie programatora urządzenia. W praktyce, sprzęt podejmuje pracę, jednak podczas zmywania zaprogramowane parametry zmieniają się samoczynnie. Efektem jest wysyłanie błędnych informacji do elektrozaworu, który może nie pobierać wody. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku, jest wymiana programatora na nowy. Co ważne, nowy element musi zostać odpowiednio dobrany do modelu urządzenia. Nie może tu być mowy o zamiennikach, czy regenerowanych programatorach ze starszych modeli. Taka instalacja może skutkować całkowitym uszkodzeniem zmywarki, która z kolei nie będzie podlegać gwarancji producenta.
Usuwanie usterek w zmywarce
Usuwanie usterek, które mają wpływ na nieprawidłowe działanie naszej zmywarki, może odbywać się dwojako. Pierwszym sposobem jest samodzielna naprawa, drugim natomiast oddanie sprzętu do odpowiedniego serwisu lub wizyta serwisanta w miejscu instalacji urządzenia. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oprócz samych produktów, wprowadzają do swojej oferty rozwiązania systemowe, których celem jest jak najlepsza opieka sprzedażowa i posprzedażowa, a zatem gwarancyjna i serwisowa. Jeśli nasze urządzenie nie działa prawidłowo podczas okresu gwarancyjnego, warto oddać je do naprawy w ręce wykwalifikowanych fachowców. Dotyczy do autoryzowanych punktów serwisowych, rekomendowanych przez producenta. Będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie będzie odpowiednio serwisowane, zgodnie ze standardami wynikającymi z obsługi. Samodzielne naprawy są dopuszczalne, niemniej warto posiłkować się instrukcją użytkowania w zakresie niwelowania usterek. W przypadku samodzielnej wymiany uszkodzonych elementów warto pamiętać, że podczas naprawy zmywarkę należy odłączyć od energii elektrycznej wyciągając wtyczkę z gniazdka.
Zapobieganie usterkom pobierania wody
Znając przyczyny, dlaczego zmywarka nie pobiera wody i rozwiązanie tych problemów, możemy też spróbować im zapobiegać. Tutaj ważną kwestią jest profilaktyka. Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie właściwych detergentów, to kluczowe kwestie w tym zakresie. Podstawowym środkiem, bez którego nie powinna pracować zmywarka do naczyń, jest specjalna sól. Sól do zmywarek to nie to samo, co zwykła sól kuchenna. Zawiera bowiem ona odpowiednie związki chemiczne, odpowiedzialne za zmiękczanie wody używanej podczas zmywania, a także dba o filtry. Większość modeli wyposażonych jest w sygnalizator świetlny, który informuje o konieczności uzupełnienia soli w urządzeniu. Kolejnym ważnym detergentem, są środki myjące do naczyń. Obecnie najpopularniejsze są tak zwane kapsułki. Warto zwrócić uwagę na ich skład. Najlepsze to takie, które nie tylko dbają o czystość mytych naczyń, ale również o filtry zmywarki, a także środowisko naturalne.
Czyszczenie zmywarki do naczyń
Każde urządzenie, do prawidłowego działania wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Również zmywarka do naczyń. Systematyczne czyszczenie, może skutecznie wyeliminować problem niepobierania wody. Producenci zmywarek oferują dedykowane środki do ich czyszczenia. Ich użycie jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka minut. Resztę wykonuje za nas sprzęt. W praktyce, buteleczkę ze środkiem do czyszczenia umieszczamy w górnym koszu na naczynia. Następnie uruchamiamy program zmywania, w którym sprzęt osiąga najwyższą możliwą temperaturę wody. Po zakończeniu procesu, zmywarka jest czysta i gotowa do dalszej pracy. Wiele modeli wyposażonych jest w standardzie w specjalny program czyszczenia i konserwacji. Warto zainwestować w takie urządzenie. Regularne czyszczenie zmywarki sprawi, że z jej wnętrza nie będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach i sprzęt będzie działał prawidłowo.
Najnowsze poradniki
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756