Zdaniem eksperta
Mała kuchnia wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze standardowego sprzętu, jakim jest zmywarka do naczyń. Producenci tych sprzętów opracowali modele, które zmieszczą się nawet w niewielkiej przestrzeni kuchennej. Jaka najmniejsza zmywarka będzie odpowiednia do Twojej kuchni i na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu? Podpowiadamy w naszym poradniku.
Producenci sprzętów do zmywania naczyń, widząc potrzebę posiada tych sprzętów przez użytkowników niewielkich kuchni, oferują kilka rodzajów tych urządzeń. Najmniejsza zmywarka to taka, która pomieści w 1 cyklu zmywania mniej niż 10 kompletów naczyń. Ta liczba może być ruchoma ze względu na rodzaj zmywarki.
Wśród urządzeń z tej grupy asortymentowej szczególną popularnością cieszy się zmywarka kompaktowa wolnostojąca oraz zmywarka kompaktowa do zabudowy. Są to sprzęty, których szerokość nie przekracza 45 cm. Wśród jeszcze mniejszych zmywarek znajdziemy zmywarki nablatowe oraz do zabudowy w tak zwanej wersji mini. Warto mieć na uwadze, że im mniejsze gabaryty zmywarki, tym mniej naczyń w 1 cyklu zmywania pomieści się w jej wnętrzu.
Wymiary zmywarki będą miały nie tylko wpływ na jej pojemność, ale również na sposób montażu, a także umiejscowienie w kuchni. Warto to przeanalizować jeszcze przed zakupem tego urządzenia. Najmniejsza zmywarka wolnostojąca, czyli tak zwana nablatowa, może zostać umiejscowiona w kuchni niemal w każdym czasie, o ile pozwalają na to odpowiednie instalacje, jak wodna czy elektryczna. To samo dotyczy zmywarki kompaktowej wolnostojącej o szerokości 45 cm. Nie musimy przeprowadzać głębokiego remontu kuchni, aby ją do niej wstawić. Wystarczy, że w zabudowie kuchennej usuniemy np. szafkę z szufladami i w jej miejsce wstawimy zmywarkę. Dokonujemy odpowiednich podłączeń i gotowe.
Innym rozwiązaniem jest zmywarka kompaktowa do zabudowy. Dotyczy to zarówno urządzeń o szerokości do 46 cm, jak i w wersji mini. Montaż tych sprzętów warto rozważyć jeszcze na etapie projektu zabudowy kuchennej, w której zostanie umiejscowiony ten praktyczny sprzęt. Należy pamiętać nie tylko o zabezpieczeniu odpowiedniej przestrzeni na wymiary urządzenia, ale również zadbać o wyprowadzenia instalacyjne, jak instalacja wodna, elektryczna, a także odpływowa.
Wybierając zmywarkę do małej kuchni warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich będzie wybór sposobu montażu. Zarówno zmywarka wolnostojąca, jak i zmywarka kompaktowa do zabudowy powinna zostać odpowiednio umiejscowiona. W zależności od modelu i producenta, a także ogólnych wymiarów. Należy to dobrze przemyśleć.
Najmniejsza zmywarka może zmieścić się w naszej kuchni, ale jednocześnie nie spełniać naszych oczekiwań względem prawidłowej pracy, a także ilości zmywanych naczyń w jednym cyklu. Jeśli gotujemy posiłki z dużą częstotliwością lub nasza rodzina jest liczna, nawet w małej kuchni warto zainstalować zmywarkę o szerokości 45 cm, a nie nablatową czy zmywarkę do zabudowy mini. Zmywarki kompaktowe, pomimo pomniejszonych wymiarów oferują wiele nowoczesnych systemów i funkcji mających wpływ na komfort użytkowania, a także energooszczędność. Te niewielkie urządzenia mogą zmywać nawet do 10 kompletów naczyń w 1 cyklu.
Zobacz także: Pralko-suszarka do małej łazienki – dlaczego warto?
Najmniejsza zmywarka może być wyposażona w szereg rozwiązań, które mają wpływ na jej użytkowanie. Zaliczyć do nich w szczególności należy wyposażenie komory zmywania. Producenci, pomimo pomniejszonych wymiarów zmywarek, wyposażają je w specjalne systemy koszy, które umożliwiają zmywanie nawet niestandardowej wielkości garnków. Kosze mogą być wyjmowane lub składane, a także podnoszone. Wiele koszy posiada dodatkowe miejsca na bezpieczne zmywanie kieliszków czy kryształowych naczyń.
Niemniej ważne jest także zmywanie sztućców. Może ono odbywać się dwojako. Popularnym sposobem jest umieszczanie ich w koszyku na sztućce, który jest umiejscowiony w dolnym koszu zmywarki. To rozwiązanie jest praktyczne, ale z drugiej strony ogranicza miejsce do zmywania naczyń w tej strefie. Innowacyjnym rozwiązaniem, które do tej pory stosowane było w większości w modelach pełnogabarytowych, czyli takich, których szerokość wynosi około 60 cm, jest szuflada na sztućce. Służy ona nie tylko do zmywania sztućców, ale również innych drobnych akcesoriów kuchennych, a także filiżanek i spodków do espresso.
Najmniejsza zmywarka, tak samo, jak modele pełnogabarytowe, może być wyposażona w rozmaite blokady i zabezpieczenia, które poprawiają komfort użytkowania urządzenia. Wśród nich warto wymienić tzw. blokadę rodzicielską, która jest blokadą panelu sterowania. Podczas uruchomienia tej funkcji nie dojdzie do przypadkowej zmiany programu zmywania, czy też uruchomienia lub też wyłączenia określonej funkcji.
Kolejnym ważnym zabezpieczeniem jest system aquastop. Może on różnić się nazwą, w zależności od modelu i producenta. System ten to nic innego, jak specjalne zabezpieczeniem przed zalaniem. Wbudowany w elektronikę urządzenia system współgra z urządzeniem i natychmiast po wykryciu jakiejkolwiek awarii, odcina dopływ wody do zmywarki. Zmywarka sygnalizuje ten fakt sygnałem dźwiękowym.
Najmniejsza zmywarka do kuchni powinna być nie tylko praktyczna i spełniać oczekiwania domowników w zakresie zmywania naczyń i komfortu obsługi, ale również energooszczędna. Dotyczy to zarówno oszczędności w zakresie energii elektrycznej, jak i wody.
Informację na temat energooszczędności danej zmywarki znajdziemy na etykiecie energetycznej. Producent ma obowiązek umieszczenia w tym miejscu tej informacji, ponieważ jest do tego zobligowany szczególnymi przepisami prawa. Warto wybierać zmywarki o wysokiej klasie efektywności elektrycznej i wyposażone w program automatyczny Eco, ponieważ w dłuższej perspektywie użytkowania będzie to miało wpływ na niższe rachunki za wodę i energię elektryczną.