Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pierwsze pranie w nowej pralce – o czym należy pamiętać?

Data dodania: 19-07-2023

Możemy prać po raz pierwszy samodzielnie, „na czuja”, albo też zrobić pranie w całkiem nowym urządzeniu zgodnie z instrukcją. Niezależnie od tego, jakiego to rodzaju będzie pranie, zasady są niemal takie same, chociaż trzeba podkreślić, że każda pralka jest w inna. Nawet urządzenia tej samej marki, mogą się różnić między sobą tym, że pralka kupiona później, będzie bardziej nowoczesna, niż poprzednia. A co się z tym wiąże, jej obsługa może być prostsza i skuteczniejsza. Pralka może też mieć dodatkowe programy, których poprzednia nie miała. Każde kolejne (nowsze) urządzenie, jest bowiem jeszcze bardziej ulepszone i uproszczone. Na co innego też kładzie się w nim nacisk, a w ostatnich latach, to głównie aspekty ekologiczne oraz energooszczędność, zwłaszcza gdy chodzi o zużycie wody (jej światowe zasoby bardzo się kurczą) i energii elektrycznej. Dlatego też, zanim zrobicie pierwsze pranie w nowej pralce, warto się dokładnie wczytać w jej instrukcję.

Wiadomości najważniejsze

To właśnie z instrukcji, którą wiele osób traktuje po macoszemu, można się dowiedzieć, jak należy podłączyć urządzenie zanim pierwsze pranie w nowej pralce dojdzie do skutku. Instrukcja powie także, jak eksploatować urządzenie, kiedy i komu zgłaszać ewentualne usterki, które z nich leżą po naszej, a które po stronie producenta. Ważne jest, żeby o tym wiedzieć, bo często zgłaszamy problem, którego w ogóle nie ma, albo też dziwimy się, dlaczego naprawa jest płatna, skoro mamy gwarancję, a wynikać to może z naszej niewiedzy. Nie musimy o wszystkim pamiętać, ale instrukcja to spis wszelkich naszych praw, ale i obowiązków. Zacznijmy zatem od początku.

Sprawdźmy podłączenia wody

Trzeba to zrobić, nawet gdy pralkę podłączają nam fachowcy ze sklepu. Dobrze jest bowiem przyjrzeć się, co i gdzie trzeba włączyć, bo być może, trzeba będzie urządzenie z jakichś powodów przesunąć i po co w tym celu wzywać serwis. Jeśli dostajemy urządzenie od rodziny, tym bardziej powinniśmy wiedzieć, jak je uruchomić. Warto zachować materiały mocujące oraz różne jej części, bo w przyszłości mogą się nam przydać. Pralka musi stać na twardym, równym i stabilnym podłożu. Mogą to być płytki podłogowe, ale ważne, żeby pralka stała na nich pewnie i równo. Nie może być nachylona. Jakiekolwiek nierówności, można zniwelować za pomocą odkręcenia lub przykręcenia jej nóżek Nie powinna się ona opierać o żadne meble, ani też o ścianę. Pod spodem i po bokach, musi mieć miejsce na wentylację. W końcu nagrzewa wodę i to czasem do 90 st. Celsjusza. Równie istotne jest podłączenie pralki do sieci wodociągowej. W tym przypadku, zanim pralkę podłączymy, warto spuścić strumień wody aż do momentu, gdy pojawi się całkiem przezroczysta. Na rurze doprowadzającej wodę nie może być żadnych zagięć. Jeśli długość przewodu doprowadzającego wodę jest zbyt mała, trzeba zgłosić się z problemem do specjalistycznego sklepu, albo do fachowca.


Nie powinno się używać żadnych starych przewodów zasilających, zwłaszcza od innego urządzenia. Podobnie trzeba postąpić z rurą odpływową – ta także nie może się zaginać, a co najwyżej można ją oprzeć, np. o brzeg umywalki. Nie powinno się przy tym stosować żadnych rur przedłużaczy, a jeśli jest niezbędny przedłużacz, to musi mieć ten sam przekrój, co i rura oryginalna.

Podłączenie energii elektrycznej

Jest niezwykle istotne, bo od niego zależy nasze bezpieczeństwo. Pralka to urządzenie, w którym jest i woda i energia elektryczna, czyli mieszanka piorunująca. Tym bardziej, należy wykonać je bardzo starannie. Zanim zrobicie pierwsze pranie w nowej pralce, trzeba ją podłączyć do gniazda elektrycznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinno ono mieć uziemnienie i oczywiście musi być zgodne z wtyczką maszyny. W tym przypadku, żadne przedłużacze ani też wtyczki nie wchodzą w grę. Także w tym wypadku, kabel nie może być zagięty, ani tym bardziej przygnieciony. Jeżeli nie spełnimy tych podobnych zasad (trzeba zajrzeć do instrukcji), producenci będą zwolnieni z odpowiedzialności, w razie awarii.

Przed zapakowaniem bębna

Nowa pralka, pierwsze pranie – ale zanim do niego dojdzie, trzeba jeszcze zapoznać się z programami, jakie mamy w nowej maszynie i gdzie się je ustawia, jak też, z ustawianiem temperatury oraz z wirowaniem. Trzeba zatem dokładnie przestudiować instrukcję, bo w tym przypadku to my, a nie fachowiec, będziemy maszyny piorącej używać. Oczywiście, każde urządzenie wyposażone jest w pokrętła, a wiele również w wyświetlacze informujące, np. o wybranym programie. Ponieważ każda pralka ma własne ustawienia oraz programy, musimy je dokładnie poznać, by jak najlepiej ustawić pranie. Dobrze jest też wiedzieć, jaka jest maksymalna pojemność bębna, by włożyć do środka odpowiednią ilość rzeczy do wyprania.


Wiele urządzeń ma podane, ile waży (średnio) powłoczka na poduszkę, ile prześcieradło, ile poszwa, itp. Na tej podstawie można dobrać odpowiedni wsad do bębna. Jest to istotne, bo wewnątrz pralki nie powinno być zbyt dużo rzeczy, gdyż można ich nie doprać. W zależności od tego, co chcemy wyprać i dla kogo, trzeba również dobrać odpowiedni środek – detergent, płyn, czy kapsułkę i włożyć (wlać) go do właściwej przegrody dozownika. Z tym również warto się wcześniej zapoznać, by wiedzieć, do której przegrody, a może wprost do bębna dodać odpowiedni detergent. Jedno jest pewne. Tego, w czym pierzemy ręcznie, nie powinno się dodawać do prania w pralkach automatycznych, by ich nie uszkodzić. Niektóre preparaty ręczne za bardzo się pienią, inne są zbyt aktywne (np. bielinka) i mogą uszkodzić bęben. Wręcz zaleca się dokładne dozowanie środków piorących, a te do prania ręcznego, są często zakazane. Dlatego, to jakie stosuje się środki do prania w automatach, jest równie istotne. Warto zapamiętać, że nadmierna ilość rzeczy „upchnięta” w pralce, może się i wypierze, ale na pewno się ich nie dopierze. Za mała zaś ilość, podniesie koszt prania nawet, gdy włączymy opcję ½ czasu.

Dobór tkanin do programu

Pierwsze pranie w nowej pralce jest bardzo ważne i trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Są pralki z programem „delikatne” lub „wełna” i są one przeznaczone do konkretnych rodzajów materiałów. Oczywiście może się zdarzyć, że wypierzemy w nich inny rodzaj rzeczy, ale zrobimy to na własne ryzyko, bo producent tłumaczy nam, jakiego rodzaju tkaniny i w jakiej ilości można w nich skutecznie wyprać. Podobnie rzecz się ma z programem „sport”, przeznczonym do prania strojów sportowych, które z reguły mają domieszki lycry. Jeśli mamy do czynienia z tkaninami bardzo delikatnymi, to mimo programu, dobrze jest też włożyć rzeczy do specjalnych siatek. Podobnie można zrobić ze skarpetkami, a wtedy „nigdy się nie zgubią”. Teraz wystarczy tylko dobrać odpowiedni program oraz wirowanie. Ważne jest też czytanie zaleceń umieszczanych na metkach tak odzieży, jak i np. pościeli. Producenci piszą, w jakiej temperaturze najlepiej czuje się dana rzecz, jak i o tym, jakie powinno być wirowanie – delikatne, czy normalne. Są i takie stroje (np. kurtki) lub inne rzeczy (np. firanki), których w ogóle nie zaleca się wirować i po odciągnięciu wody przez pralkę, powiesić na wieszaku lub rozłożyć do wysuszenia.

Przygotowanie bielizny

Przede wszystkim, trzeba oddzielić rzeczy białe od kolorowych, a także zrobione z tkanin naturalnych od sztucznych (mimo iż są programy uniwersalne). Dobrze jest dokładnie sprawdzić kieszenie, by nie zaplątała się w nich jakaś kartka. Warto przy okazji zwrócić uwagę na guziki, bo takie, które ledwie się trzymają, mogą się urwać i wpaść (jeśli są małe) do filtra, a w przypadku firmowych, może być to problem.

Warto to zrobić

Kiedy już zapoznaliśmy się z nowym urządzeniem, wiemy jakie ma programy i jakich środków piorących używać do różnych rodzajów tkanin, pierwsze użycie pralki warto zrobić bez rzeczy. Ot, po prostu wybrać najkrótszy program i „puścić” pusty bęben. Jeśli wewnątrz pozostały jakieś resztki, wypłuczą się, a my bez obaw możemy zrobić pierwsze własne pranie w nowej pralce. Trzeba jednak pamiętać, by nie dopuszczać do trwałych odbarwień – na to nie pomoże żadna pralka, ani też nie doprowadzać do silnych zabrudzeń, gdyż trudniej je doprać i trzeba włączać specjalny program. Uwaga dotyczy również plam. Jeśli się zdarzy, że w pralce nie ma pełnego wsadu, a coś nam się zaplamiło, dobrze jest taką plamę zaprać ręcznie (można to nawet zrobić ze specjalnym środkiem na plamy), wysuszyć i wyprać w pralce wtedy, gdy będzie odpowiednia ilość rzeczy.

Pralkosuszarki w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756