Zdaniem eksperta
Dla wielu awaria zmywarki jest czarnym scenariuszem. Urządzenie wykonuje za nas uciążliwą pracę, jaką jest mycie naczyń. Wkładamy stos brudnych talerzy, szklanek, sztućców, a wyjmujemy czyste, nadające się od razu do użytku. Irytująca może okazać się sytuacja, gdy po otworzeniu sprzętu zobaczymy, że w zmywarce stoi woda. Jakie są przyczyny takiej awarii? Co zrobić, by temu zaradzić? Warto zlokalizować źródło problemu i samemu usunąć usterkę. Może okazać się, że woda stoi w zmywarce z zupełnie błahych przyczyn.
Gdy woda stoi w zmywarce, w pierwszej kolejności odłącz sprzęt od źródła prądu i zamknij zawór doprowadzający wodę. To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Dla ułatwienia pracy wyjmij wszystkie naczynia, sztućce, które są w sprzęcie. Następnie wysuń półki, koszyczki, pojemniki i ułóż je na zewnątrz. Wytrzyj zalegającą wodę tak, by nie wylała się na podłogę Twojej kuchni. W ten sposób przygotujesz sprzęt do dalszych działań mających na celu ustalenie przyczyny awarii.
Filtr w zmywarce bezpośrednio odpowiada za efektywność tego sprzętu. Wskazane jest systematycznego jego czyszczenie. To właśnie zaniechanie tych czynności może doprowadzić do tego, że woda stoi w zmywarce. Resztki jedzenia zalegające na naczyniach wkładanych do mycia łatwo blokują odprowadzanie wody. Wyjmij więc filtr i oczyść go pod bieżącą wodą. Jeśli zauważysz na tym elemencie kamień, usuń osad za pomocą środka odkamieniającego. Po dokładnym umyciu, zamontuj filtr z powrotem w urządzeniu. Być może ta czynność przywróci Twoją zmywarkę do pełnej sprawności. Jeśli będziesz miał problem z wyjęciem, czy zamontowaniem filtra, zapoznaj się z instrukcją obsługi sprzętu. Czynność ta nie jest skomplikowana, więc bez obaw możesz przystąpić do działania.
Stojąca woda w zmywarce może wynikać z niedrożnego odpływu. Niestety w tym miejscu może gromadzić się osad, powstały z połączenia detergentów, tłuszczu i twardej wody. Zanieczyszczenia te mogą blokować odpływ wody. Spróbuj wówczas oczyścić osad z rur. Możesz to zrobić domowymi sposobami, jak chociażby woda z octem, czy sodą. Jeśli chcesz mieć stu procentową pewność, że odpływ kanalizacyjny skutecznie udrożnisz, zastosuj specjalne środki chemiczne. W swym składzie mają związki, które dają gwarancję dobrego efektu. W kilka minut możesz pozbyć się problemu. Zachowaj szczególną ostrożność przy ich stosowaniu. Odpływ w zmywarce możesz wyczyścić również mechanicznie stosując spiralę kanalizacyjną. Wsuń koniec sprężyny do rury i kręć korbką. Narzędzie dotrze do zatoru i zacznie powoli je odrywać. W ten sposób udrożnisz odpływ zmywarki.
Zobacz także: Dlaczego zmywarka cieknie od spodu?
Resztki jedzenia, tłuszczu i osady mogą zatkać również wąż odpływowy, czyli przewód odprowadzający wodę. Postaraj się odłączyć wąż i dokładnie wyczyścić zalegający w nim brud. Pomocny będzie silny strumień wody, który wypłucze osady. Możesz użyć również szczoteczki, która ułatwi dokładne czyszczenie. Prozaicznym powodem tego, że w zmywarce stoi woda, może być po prostu złe ułożenie węża odpływowego. Może być, np. poskręcany i blokować odpływ. Sprawdź więc i właściwie ułóż przewód odprowadzający wodę bądź odkręć, wyczyść i ponownie zamontuj. To również prosty sposób na pozbycie się problemu. Wypróbuj, być może właśnie w Twoim przypadku się sprawdzi.
Gdy woda stoi w zmywarce, zwróć również uwagę na drobny element, jakim jest kratka z przepływu. Pełni ona funkcję blokady, uniemożliwiającej przedostawanie się większych kawałków jedzenia do odpływu. Wyjmij kratkę dokładnie, oczyść i ponownie zamontuj.
Najczęstszą przyczyną uszkodzenia pompy odpływowej jest zatkany wirnik. Tu również resztki jedzenia i osady mogą przyczynić się do awarii. Aby je usunąć musisz od góry urządzenia dostać się do jego wnętrza i sprawdzić, czy wirnik pompy obraca się bez oporów. Jeśli zauważysz nieprawidłowości warto, żebyś go oczyścił i ponownie zainstalował. Być może ta czynność wystarczy, by Twoja zmywarka zaczęła prawidłowo funkcjonować. Niestety, gdy pompa odpływowa uległa uszkodzeniu, konieczna jest jej wymiana na nową. Pamiętajmy, że w okresie gwarancji samodzielnie nie możemy wykonywać jej czyszczenia czy wymiany (grozi to utratą gwarancji).
Niemalże we wszystkich wyżej omówionych przypadkach, przyczyną wody stojącej w zmywarce było zanieczyszczenie i zatkanie elementów urządzenia. Systematycznie stosuj więc profesjonalne płyny do mycia zmywarki. Zapobiegną one osadzaniu się brudu i kamienia. Na rynku jest duży wybór tego rodzaju środków w postaci płynów (np. SOMAT, FINISH), czy proszków (np. WPRO, CLARO). Usuwają one tłuszcz i osady z kamienia, chroniąc poszczególne części urządzenia przez zabrudzeniem.
Nie panikuj, gdy zobaczysz, że w zmywarce stoi woda. Może to być spowodowane niewielką usterką, z którą bez problemu sobie poradzisz. Nie wkładaj do urządzenia naczyń z resztkami jedzenia, aby nie blokować przepływu wody. Systematycznie myj zmywarkę, aby nie dopuścić do gromadzenia się osadów i brudu, które mogą przyczynić się do awarii.