Zdaniem eksperta

Zepsuty termostat w lodówce – objawy

Data dodania: 01-09-2022

Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń AGD w każdym domu i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego sprzętu. Nic dziwnego, że widmo awarii tego sprzętu zwykle napawa nas przerażeniem. Bez pralki, zmywarki czy piekarnika możemy sobie poradzić – przynajmniej przez pewien czas, ale co zrobić z żywnością, która powinna stać w lodówce, żeby się nie zepsuć? Tego problemu zdecydowanie nie chce nikt. Awaria lodówki od razu kojarzy się nam z dużymi wydatkami, a nawet koniecznością zakupu nowego sprzętu. Na szczęście znajomość reguł działania chłodziarko-zamrażarek może pozwolić nam zareagować w porę i nie dopuścić do poważniejszych usterek. Jednym z problemów, który może doprowadzić do poważnych uszkodzeń jest zepsuty termostat w lodówce. Objawy tej sytuacji możemy zaobserwować niemal od razu, choć nie zawsze w oczywisty sposób wskazują one na wadę konkretnego elementu. Co wtedy robić?

Jak rozpoznać zepsuty termostat w lodówce? Objawy problemu


Układ chłodniczy lodówki składa się z kilku elementów, z których każdy odgrywa swoją ważną rolę. Jednym z nich jest właśnie termostat, którego usterki prowadzą do zaburzenia pracy całego urządzenia. Zadaniem termostatu jest uruchamianie agregatu, kiedy temperatura wewnątrz lodówki jest zbyt wysoka lub zatrzymywanie go, kiedy osiągnęła pożądany poziom – na przykład, kiedy zmienimy ustawienia na niższą temperaturę.


Działania, które możemy podjąć w przypadku awarii termostatu, różnią się w zależności od tego, w jakim stanie jest nasza lodówka. Jeśli jest to sprzęt nowy, wciąż pozostający na gwarancji, to wadę zgłaszamy do producenta lub sprzedawcy urządzenia, który sam wymieni wadliwy element (termostatu się nie naprawia, tylko wymienia na nowy). Nie rozkręcamy nic sami, bo to zakończy się utratą ważności gwarancji. Jeśli okres gwarancyjny minął, a my dysponujemy pewną wiedzą i doświadczeniem w zakresie napraw urządzeń AGD, to możemy próbować wymienić termostat na własną rękę. W przeciwnym razie najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Ale po czym poznać zepsuty termostat w lodówce? Objawy mogą być następujące:

Lodówki Side by Side w naszej ofercie:

Sprężarka nie włącza się lub włącza się na chwilę


Klasycznym przykładem, który może świadczyć o awarii termostatu, jest zaburzona praca sprężarki. Agregat nie włącza się albo włącza tylko na chwilę. W ten sposób dochodzi do wahań temperatury wewnątrz lodówki, co jest niekorzystne dla znajdującej się tam żywności. Jednak takie problemy mogą doprowadzić do dalszych usterek – z awarią agregatu włącznie. A to może być dla nas bardzo kosztowna naprawa.

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w lodówce


Innym problemem, który może wskazywać o tym, że zepsuł się termostat, jest zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w komorze chłodziarki. Jednak objaw ten może wystąpić także w przypadku usterki termometru i nie tylko. To, że temperatura w lodówce jest zbyt wysoka lub zbyt niska, widać niemal gołym okiem. Można to poznać obserwując produkty, które zmieniają swoją konsystencję pod wpływem temperatury. 


Dobrym wskaźnikiem jest na przykład masło, które w lodówce staje się twarde. Z kolei, jeśli produkty są zbyt zimne, warzywa twardnieją na kość, a gdzieś pojawia się szron, to z pewnością lodówka chłodzi zbyt mocno. Aby nabrać pewności wystarczy zmierzyć temperaturę wewnątrz lodówki – na przykład termometrem pokojowym. Dobrym wskaźnikiem będzie także ustawienie w lodówce szklanki z wodą. Po pewnym czasie należy sprawdzić temperaturę wody. Jeśli temperatura mierzona termometrem będzie inna lub jeśli wyraźnie czujemy różnicę między temperaturą wskazywaną przez urządzenie, a ciepłem, jakie panuje we wnętrzu lodówki to niemal mamy pewność, że chodzi właśnie o wadliwy termostat.

Zamrażarka mrozi, a lodówka nie chłodzi


Z rzadziej spotykaną sytuacją mamy do czynienia w urządzeniach z oddzielną chłodziarką i zamrażarką. Zdarza się, że w zamrażarce mamy prawidłową temperaturę, przy czym w części chłodziarki jest zbyt ciepło. To również sugeruje, że termostat nie odczytuje temperatury z komory chłodziarki przez co nie załącza agregatu na czas. Może to oznaczać zarówno usterkę termostatu, jak i termometru.

Powyżej wskazane objawy sugerują, że termostat nie działa prawidłowo. Jednak, aby to dokładnie zbadać, należy użyć przyrządów pomiarowych. Pozwolą one sprawdzić ciągłość obwodu w termostacie. Aby to sprawdzić, termostat musi być ustawiony na pozycję inną niż zero. Jeśli po przyłożeniu przyrządów do odpowiednich styków w termostacie miernik nie pokaże żadnej wartości, to znaczy, że termostat wymaga wymiany.

Co robić, by nie dopuścić do usterki termostatu?


Termostat jest jednym z najważniejszych elementów w całym układzie chłodniczym lodówki czy chłodziarko-zamrażarki (ale oczywiście znajduje się w wielu innych urządzeniach domowych, gdzie istotne jest regulowanie temperatury, jak pralka czy piekarnik). W przypadku nieprawidłowego działania urządzenia to właśnie ta część wymaga sprawdzenia jako pierwsza. Często urządzenia zużywają się z biegiem lat – jest to normalne nawet przy prawidłowym użytkowaniu. Niestety bardzo często za usterki naszych sprzętów odpowiadamy my sami. Wszystko przez nieodpowiednie użytkowanie.


W przypadku chłodziarko-zamrażarki bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie temperatury na termostacie. Należy pamiętać, że prawidłowa temperatura w lodówce powinna wynosić około 2-3 do 5 stopni Celsjusza. Jest ona odpowiednia dla większości produktów żywnościowych. Co więcej, trzeba wiedzieć, że ciepło we wnętrzu chłodziarki nie jest jednakowe w każdym miejscu. To naturalne, że chłodniejsze powietrze jest na dole, a cieplejsze – w górnych partiach urządzenia. Nie ustawiajmy więc termostatu na zbyt niskie temperatury ani na zbyt wysokie. Po prostu dbajmy o to, by produkty były rozmieszczone zgodnie z najlepszą dla nich temperaturą. Nie będzie to generowało zbyt częstego uruchamiania agregatu, co nie tylko zwiększa zużycie tego elementu, ale też prowadzi do wyższego poboru prądu.

Pamiętajmy też, że lodówka działa optymalnie wtedy, kiedy ustawiona jest z dala od sprzętów kuchennych emitujących ciepło. Powinna też być dobrze wypoziomowana, żeby czynnik chłodzący mógł równomiernie rozłożyć się w skraplaczu.

Ciche lodówki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756