Zdaniem eksperta

Pierścienie pośrednie – do czego służą?

Data dodania: 01-08-2022

Pierścień pośredni to element dystansowy, który znajduje się między obiektywem a korpusem aparatu, aby zmienić minimalną odległość ogniskowania (ang. MFD). MFD obiektywu jest miarą najbliższego punktu, w którym obiekt może znajdować się od czujnika aparatu, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości. Jeśli obiekt znajduje się bliżej czujnika niż MFD obiektywu, nie można ustawić ostrości na tym obiekcie. Im grubsze pierścienie pośrednie zastosujesz w obiektywie, tym większe staje się powiększenie obiektywu, ponieważ możesz przesunąć obiektyw znacznie bliżej obiektu i nadal uzyskać ostrość. Oznacza to, że możesz tak zmienić normalny obiektyw, aby uzyskać obrazy podobne do makro, bez konieczności posiadania dedykowanego obiektywu makro.

Czy pierścienie pośrednie wpływają na jakość obrazu?


W przeciwieństwie do telekonwerterów pierścienie pośrednie w ogóle nie mają w sobie optyki. Oznacza to, że w większości przypadków mają one bardzo mały wpływ na jakość obrazu. Jednak każdy obiektyw bardzo różnie reaguje na użycie pierścieni pośrednich, więc trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Producenci, projektując optykę wewnątrz obiektywu, biorą pod uwagę wady optyczne soczewek – na przykład dystorsję – i starają się ją w jak największym stopniu skorygować. Ogniskowanie obiektywu przesuwa optykę wewnątrz obiektywu, co zwykle oznacza, że ilość zniekształceń zmienia się w zależności od odległości obiektu od obiektywu. W rezultacie niektóre obiektywy są ostrzejsze niż inne, gdy są używane przy minimalnej odległości ustawiania ostrości. Ta sytuacja zmienia się, gdy między aparat a obiektyw dołożymy jeden lub więcej pierścieni pośrednich. Dlatego po zakupie pierścieni pośrednich należy przetestować je na wszystkich swoich obiektywach, aby dowiedzieć się, które z nich najlepiej reagują na tego rodzaju użytkowanie.


Obiektywy w naszej ofercie:

Obliczanie zmiany powiększenia za pomocą pierścieni pośrednich

Powiększenie istniejącego obiektywu można zwykle znaleźć w specyfikacji obiektywu lub na stronie internetowej producenta. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie uzyskasz powiększenie, gdy dołączysz pierścienie pośrednie, musisz skorzystać z matematycznego wzoru:


  •  nowe powiększenie = natywne powiększenie obiektywu + (ilość rozszerzenia/ogniskowa)


Czyli jeśli masz obiektyw Canon 50 mm f/1,8 STM, który ma naturalne powiększenie 0,21x i zastosujesz na nim pierścień pośredni 12 mm, Twoje nowe powiększenie wyniesie 0,21 + (12/50) = 0,45x.


Pierścienie pośrednie – plusy i minusy

Pierścień pośredni to po prostu wydrążony cylinder, który mieści się między aparatem a obiektywem, powodując odsunięcie obiektywu od czujnika. W przeciwieństwie do większości akcesoriów do obiektywów, pierścienie pośrednie nie dodają żadnej dodatkowej optyki, a zatem są stosunkowo niedrogimi, prostymi urządzeniami. Pamiętaj jednak, aby kupić pierścienie, które będą pasowały do mocowania w Twoim aparacie.


Pierścienie pośrednie są niezwykle elastycznym rozwiązaniem, ale nie zawsze są najlepszą opcją do fotografii. Należy odpowiednio rozważyć plusy i minusy.

Zalety pierścieni pośrednich:

  • znacznie tańszy niż zakup dedykowanego obiektywu makro,
  • zapewniają elastyczne i możliwe do rozbudowy zwiększenie powiększenia praktycznie z każdym obiektywem aparatu – nawet z istniejącymi obiektywami makro,
  • nie posiadają dodatkowych szklanych elementów między obiektem a aparatem, (w ten sposób minimalizując potencjalną utratę jakości obrazu),
  • zapewniają stałą, przewidywalną jakość niezależnie od marki pierścieni pośrednich.

Wady pierścieni pośrednich:

  • zapewniają tylko minimalny przyrost powiększenia w przypadku teleobiektywów,
  • powodują, że obiektyw traci zdolność ostrzenia na odległych obiektach,
  • sprawiają, że obiektyw ostrzy bliżej niż został zaprojektowany. Dlatego zdjęcia o dużym powiększeniu będą zwykle miały niższą jakość niż w przypadku dedykowanego obiektywu makro,
  • wymaga zdejmowania obiektywu z aparatu za każdym razem, gdy chcesz zmienić wielkość wydłużenia.

Dostępne są dwa rodzaje pierścieni pośrednich. Są tańsze bez styków elektrycznych, są też bardziej zaawansowane przenoszące sygnały elektroniczne. Jeśli będziesz korzystał z pierścieni bez styków elektrycznych, musisz liczyć się z pewnymi niedogodnościami:

  • aparat nie rozpoznaje obiektywu,
  • nie możesz ustawić przysłony,
  • nie możesz korzystać z autofokusa,
  • metadane obiektywu nie są przesyłane.

Pierścienie ze stykami elektrycznymi przesyłają sygnały elektroniczne między obiektywem a korpusem aparatu.


Inne pierścienie pośrednie

Obiektywy aparatu mają różne średnice obiektywu z przodu obiektywu. Możliwe, że, jeśli masz kilka obiektywów, będziesz potrzebować kilku różnych rozmiarów wkręcanych filtrów, aby je dopasować. Idealnie byłoby, gdybyś miał zestaw idealnie dopasowanych filtrów do średnicy każdego obiektywu w twoim zestawie. Jednak, jeśli nie masz określonego rozmiaru filtra, który jest potrzebny do średnicy obiektywu, dobrym rozwiązaniem jest użycie filtra pośredniego, czyli krążka o średnicy Twojego obiektywu z możliwością umocowania większego filtra.


Innym rodzajem pierścieni pośrednich są adaptery mocowania, które umożliwiają umieszczenie na korpusie aparatu obiektywu, który ma inny styl mocowania niż korpus.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756