Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czas ładowania samochodu elektrycznego

 2023-05-01 

Popularność samochodów elektrycznych, stale rośnie. Polacy także coraz bardziej przekonują się do aut zasilanych prądem. Wynika to nie tylko z coraz większej świadomości ekologicznej, ale również chęci zaoszczędzenia pieniędzy. Wiele osób jednak, nadal obawia się przesiadki z klasycznego silnika na napęd elektryczny. Postanowiliśmy wyjaśnić podstawowe zagadnienia, związane z eksploatacją takiego samochodu. Tematem poniższego poradnika, jest czas ładowania samochodu elektrycznego.

Zmiana silnika spalinowego na napęd elektryczny

Choć fani klasycznej motoryzacji mogą być załamani, auta elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Są wybierane nie tylko na Zachodzie, ale również w naszym kraju. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich, na pewno jest trend ekologiczny, który zachęca ludzi do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Samochody elektryczne, nie kojarzą się już tylko z Teslą. Coraz więcej producentów, wprowadza do swojej oferty modele zasilane prądem. Warto przypomnieć sobie moment, w którym na rynku pojawiały się pierwsze hybrydy. Wtedy także wiele osób było przeciwnych, a obecnie kilka tysięcy takich aut, opuszcza rocznie salony. Podobnie zaczyna dziać się z samochodami elektrycznymi, choćby ze względu na korzyści związane z zakupem. Koszty inwestycji w auto, mogą być refundowane ze środków rządowych. Obecnie refundacja może wynieść nawet 27 000 złotych. Trzeba przyznać, że to sporo. W połowie 2020 roku, zmieniono także pewne kryteria, które pozwalają na skorzystanie z dodatku także w przypadku droższych modeli. Kupując auto za 225 000 złotych brutto, nadal możliwe jest skorzystanie z programu „Mój elektryk”.


Warto zwrócić uwagę także na pozostałe korzyści, a nie tylko te osobiste. Zmiany środowiskowe są faktem i niestety sytuacja nie prezentuje się najlepiej. Lekarstwem na to jest zmiana pewnych schematów, w tym także równoważenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wyprodukowanie energii elektrycznej w klasycznej formie, także wiąże się z emisją C02, choć można mieć nad tym sporą kontrolę. Przede wszystkim, odejście od elektrowni węglowych, jest w tym wypadku kluczem. Energia pozyskiwana z atomu, elektrownie wiatrowe lub farmy fotowoltaiczne, są rozwiązaniami pozwalającymi na wytworzenie prądu w o wiele czystszy sposób. To wszystko ma sens! Dzięki globalnemu, ale także zrównoważonemu przepięciu się na odnawialne źródła energii, wszyscy zaczniemy oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem. To możliwe, zwłaszcza, że samochody elektryczne nie są w cale takie trudne w eksploatacji, jak mogłoby się wydawać.

Czas ładowania samochodu elektrycznego – prąd ma znaczenie

Odpowiedź na pytanie „ile czasu ładuje się samochód elektryczny”, zależeć będzie od sposobu jego ładowania, a także parametrów prądu. Już wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi. W naszych gospodarstwach domowych, korzystamy z prądu zmiennego. Jest on kojarzony z symbolem AC. Bez względu na gniazda sieciowe (jedno- lub trójfazowe), prąd ten służy do zasilania różnych urządzeń domowych i nie tylko. Zasilane są nim także ładowarki do aut, w tym również popularne wallboxy. Prąd stały niesie za sobą jednak pewne ograniczenia, gdyż zazwyczaj maksymalna moc zasilania, wynosi około 3 kilowatów. Wyjątkiem są stacje szybkiego ładowania, gdzie moc ta jest zwiększona.


O wiele szybsze uzupełnienie akumulatora, umożliwia prąd stały (DC). W tym wypadku, moc ładowania może wynosić nawet ponad 100 kilowatów. Dzięki temu, naładowanie samochodu trwa nie kilka lub kilkanaście godzin, a dosłownie kilkadziesiąt minut. Prąd stały nie jest jednak powszechnie dostępny. Korzystają z niego głównie profesjonalne stacje ładowania, które znajdziesz w miastach i przy autostradach.

Ile czasu trwa ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka domowego?

Czas ładowania samochodu elektrycznego za pomocą gniazdka sieciowego jest najdłuższy. Nie oznacza to wcale, że nie można tego robić! Wiele osób ładuje w ten sposób swoje samochody elektryczne, na przykład nocą. Kluczową kwestią jest tu jednak pojemność akumulatora pojazdu. Nie można porównywać ze sobą na przykład Nissana Leaf z Audi e-tron. Ładowanie samochodu z gniazdka, to dobry sposób na uzupełnianie baterii, która nie została w pełni wyeksploatowana. Tego zresztą robić nie powinieneś. Żeby zapewnić sobie zawsze duży zasięg, a także zadbać o kondycję ogniw, uzupełniaj akumulator regularnie.


Jeśli chcesz ładować samochód we własnym garażu lub pod domem, polecamy Ci zainwestować w tak zwany wallbox. To sprzęt, który montowany jest do ściany. Instalacja musi być wykonana przez elektryka. Samodzielny montaż jest niebezpieczny i nie będzie uwzględniany na wypadek procesu reklamacyjnego. Takie stacje, gwarantują przede wszystkim o wiele większą moc ładowania. Zamiast wspomnianych wcześniej 3 kilowatów, możliwe jest zapewnienie kilkukrotnie mocniejszego prądu. Do instalacji wallboxa zazwyczaj potrzebne jest doprowadzenie „trzeciej fazy”. Mowa tu o instalacji gwarantującej prąd o napięciu 400 voltów. W wypadku wallboxa, ładowanie może trwać zaledwie kilka godzin. Z kolei naładowanie niepełne lub uzupełnienie do odpowiedniego poziomu, nie zajmie więcej, niż kilkadziesiąt minut. To znaczna przewaga takich systemów ładujących. Zdecydowanie warto więc pomyśleć o takiej inwestycji we własnym domu, zwłaszcza, jeśli mieszkasz daleko od najbliższej stacji komercyjnej.

Szybkie ładowanie samochodu elektrycznego

Jak się zapewne domyślasz, najszybszym sposobem na naładowanie samochodu elektrycznego, jest korzystanie ze stacji szybkiego ładowania, które zasilane są prądem stałym. Choć powstaje ich coraz więcej, nadal nie każdy kierowca ma możliwość z nich skorzystać. Dlatego warto stosować niezależne sposoby, polegające na wykorzystaniu własnych, przydomowych stacji ładowania. Wiele akcesoriów i ładowarek do samochodów elektrycznych, kupisz w naszym sklepie. Sprawdź, co może Ci się przydać!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756