Zdaniem eksperta
Właściciele psich pupili, oprócz prawidłowej diety i profilaktyki w zakresie chorób, chcą rozpieszczać swojego czworonoga. Stąd też pomysły na rozmaite chrupki, smaczki, warzywa, owoce, a także orzechy. Weterynarze i psi dietetycy dość często otrzymują pytanie, czy pies może jeść orzechy. Sprawdź w naszym poradniku.
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czy pies może jeść orzechy, uściślijmy stwierdzenie, które powtarza wielu opiekunów psich czworonogów, że „orzechy są trujące dla psa”. Jest to tylko częściowa prawda, ponieważ wiele gatunków w małych ilościach nie zaszkodzi.
Są takie gatunki orzechów, które są dla psów toksyczne i nie tylko zagrażają ich zdrowiu, ale nawet życiu. Mogą powodować osłabienie, wymioty, drżenie mięśni, a nawet problemy neurologiczne, jak. np. drgawki. Nawet orzechy nie zawierające toksyn mogą być trudne do strawienia, prowadząc do problemów żołądkowych, a duża zawartość tłuszczu będzie zwiększała ryzyko zapalenia trzustki. To dotyczy nie tylko czworonogów, ale również ludzi. Przejdziemy zatem do uszczegółowienia zagadnienia, czy psy mogą jeść orzechy, a jeśli tak, jakie gatunki są dla nich bezpieczne?
Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść orzechy, najlepiej zaniechaj ich podawania. Wiele gatunków jest silnie toksycznych, a niewiedza na ten temat może doprowadzić do poważnych schorzeń, których konsekwencje zdrowotne pies będzie odczuwał do końca życia.
Szkodliwe będą orzechy makadamia oraz włoskie, czyli takie, które dość często występują w naszych domach jako przekąska. Orzechy makadamia zjedzone przez naszego pupila mogą powodować osłabienie, posmutnienie i wymiotny. To samo dotyczy orzechów włoskich, zwłaszcza spleśniałych. Tutaj konsekwencją spożycia może być podwyższenie temperatury ciała, a także drżenie mięśni i objawy neurologiczne. Spleśniałe orzechy włoskie mogą zawierać toksyczne substancje wywołujące wymioty i biegunkę, które z kolei prowadzą do dalszych powikłań.
Niezależnie od naszej znajomości gatunkowej orzechów, przed ich podaniem naszemu psiemu pupilowi, warto skonsultować to z weterynarzem lub psim dietetykiem
Spożycie nawet niewielkiej ilości tej pysznej dla ludzi i chętnie wybieranej przekąski, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Oprócz objawów takich jak osłabienie, wymioty, drżenie mięśni, gorączka czy ból brzucha, bardzo często występują także problemy neurologiczne.
Pomimo wielu badań w tym zakresie, mechanizm toksyczności w wypadku orzechów makadamia podanych psu nie jest do końca poznany. Wiadomo jednak, że skutki mogą pojawić się już kilka godzin po spożyciu i trwać do 48 godzin. Brak opieki weterynaryjnej w tym czasie i zbagatelizowanie objawów może prowadzić do śmierci naszego pupila. Jeśli pies zje orzechy makadamia, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.
Zobacz także: Czym karmić psa? Prawidłowa dieta
Jakie orzechy są bezpieczne w psiej diecie?
Psy mogą jeść niektóre orzechy, ale tylko w niewielkich ilościach i to raz na jakiś czas. Orzechy te powinny być niesolone i nieprażone. Bezpieczne będą orzeszki ziemne oraz orzechy nerkowca. Warto pamiętać, że należy podawać je ostrożnie i jako rzadką przekąskę. Także migdały są wolne od toksyn, ale za to trudne do strawienia i mogą powodować zadławienie, więc najlepiej ich unikać.
Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść orzechy, warto pamiętać, że większość z nich dobrze radzi sobie bez tego składnika w diecie, zatem bezpieczniejszym wyborem są zdrowe warzywa lub owoce, np. marchewki, czy jabłka bez pestek. Oraz oczywiście odpowiednio dobrana karma.