Zdaniem eksperta

Czyszczenie grilla gazowego – jak poprawnie czyścić grill?

Daria Woźniak
Data dodania: 02-04-2025

Grill gazowy to wygodne i nowoczesne rozwiązanie dla miłośników grillowania. Aby jednak cieszyć się jego pełną funkcjonalnością przez długi czas, należy odpowiednio o niego dbać. Regularne czyszczenie grilla gazowego i jego konserwacja sprawiają, że sprzęt działa sprawnie, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów i pozwala na zdrowe przygotowywanie potraw przez wiele lat. Oto krótki poradnik o tym, jak czyścić grill gazowy.

Budowa grilla gazowego a jego czyszczenie

Grill gazowy składa się z kilku podstawowych elementów, które mają wpływ na utrzymanie sprzętu w czystości. Choć modele gazowe są niezwykle proste w użytkowaniu a sam proces grillowania jest wygodniejszy, niż na grillach tradycyjnych, to jednak ze względu na swoją budowę mogą wymagać nieco więcej uwagi podczas mycia. Czyszczenie grilla gazowego mimo wszystko nie jest jednak bardzo skomplikowane, a producenci dokładają wszelkich starań, by to użytkownikom ułatwiać. Chodzi tu na przykład o wykorzystanie takich materiałów, które są łatwe w myciu, a do tego odporne na szorowanie, jeśli to konieczne:

  • Kluczowym elementem grilla są palniki, które zwykle wykonane są ze stali nierdzewnej – podobnie zresztą jak obudowa większości modeli. 
  • Nad palnikami znajdują się tzw. aromatyzery, czyli specjalne płytki, które mają za zadanie chronić palniki przed zalaniem czy zabrudzeniem, a jednocześnie nadają potrawom smak poprzez odparowywanie tłuszczu. 
  • Wreszcie ważnym elementem są tacki ociekowe na tłuszcz, które najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej i są możliwe do demontażu, co ułatwia ich wyczyszczenie. Zbierają one nadmiar tłuszczu i resztki jedzenia, a to z kolei zapobiega nadmiernemu brudzeniu wnętrza grilla. 
  • Ze stali nierdzewnej wykonane są zwykle pokrywa oraz obudowa grilla (rzadziej z aluminium), dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne, nie rdzewieją, a ich utrzymanie w czystości często ogranicza się do przetarcia zwilżoną szmatką.

Wiele elementów grilla gazowego jest wyjmowanych, co znacznie ułatwia czyszczenie. Niektóre z nich można bezpiecznie myć w zmywarce, co oszczędza czas i wysiłek.

Czyszczenie grilla gazowego: krótka instrukcja

A jak wygląda czyszczenie grilla gazowego w praktyce? Oto krótka instrukcja, krok po kroku:


Zacznijmy od rusztu. Ten element może wymagać najwięcej uwagi, szczególnie jeżeli coś przywarło do jego powierzchni. To tu gromadzi się najwięcej zabrudzeń, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie. Dobrze rozpocząć cały proces od podgrzania rusztu, aby przypalić resztki jedzenia. Można też go zamoczyć w ciepłej wodzie z płynem do mycia. Czym wyczyścić grilla? Przypalone resztki najłatwiej będzie usunąć drucianą szczotką. W przypadku lekkich zabrudzeń wystarczy umyć ruszt szorstkim zmywakiem. Na koniec ważne jest, by element dobrze osuszyć, ponieważ pozostające kropelki mogą zwiększać podatność na rdzewienie. Warto tu wspomnieć o tym, że niektóre ruszty można myć w zmywarce. Dobrze jest sprawdzić, czy dany model jest do tego przeznaczony już na etapie zakupu.


Drugim etapem jest czyszczenie aromatyzerów i palników. Tu również używamy płynu do mycia naczyń i innych typowych akcesoriów. Elementy można zdjąć, namoczyć, a potem dokładnie wyszorować.


Czyszcząc grill gazowy nie można zapominać o tacce na tłuszcz. Zwykle jest ona wyjmowana i przeznaczona do mycia w zmywarce, co upraszcza sprawę. Tackę należy myć po każdym grillowaniu, ponieważ zalegający tłuszcz może się zapalić, nie wspominając o kwestiach higienicznych. Dobrym pomysłem będzie wyłożenie tacki folią aluminiową. Wtedy wystarczy ją zdjąć i wyrzucić, a tacka, jeśli jest całkiem czysta, może nie wymagać niczego więcej, niż przepłukanie wodą.


Na koniec zostawmy czyszczenie obudowy. Zewnętrzne elementy grilla należy przecierać wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli na pokrywie pojawiły się przypalone zabrudzenia, można użyć dostępnych środków myjących. Jeśli chcemy profesjonalnie zadbać o czyszczenie i konserwację grilla gazowego, możemy skorzystać też z całej gamy dostępnych preparatów, które przeznaczone są właśnie do mycia tych sprzętów. Dobrze sprawdzą się też środki do mycia piekarników.

Jak często czyścić grill gazowy?

Skoro wiemy już, jak wyczyścić grilla gazowego, odpowiedzmy sobie na pytanie jak często go czyścić. Tu sprawa wydaje się oczywista. Powinno się to robić po każdym grillowaniu, a także wtedy, kiedy grill wraca do użycia po dłuższym czasie, na przykład, kiedy otwieramy sezon grillowy po zimie. Ale czy po każdym użyciu musimy myć cały sprzęt? To zależy od potrzeb. Obudowa wcale nie musi być zabrudzona po jednym grillowaniu, więc oceniamy to na bieżąco. Co do zasady można przyjąć, że po każdym użyciu dobrze jest przetrzeć ruszt i aromatyzery, usunąć większe zabrudzenia oraz opróżnić tackę na tłuszcz, a dokładniejsze czyszczenie tych elementów przeprowadzać co kilku użyć. Z kolei raz lub dwa na sezon dobrze grill poddać gruntownemu czyszczeniu. To, czy czyszczenie grilla będzie dla nas łatwiejsze, jest związane z ogólną troską o sprzęt. Na przykład zanim zaczniemy grillowanie warto smarować ruszt cienką warstwą oleju roślinnego. Taka konserwacja stosowana także po myciu, zapobiegnie przywieraniu jedzenia i korozji.


Grill warto wyczyścić także po zimie, by przygotować go na sezon. To jednak będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli na zimę będzie osłonięty ochronnym pokrowcem. Wielu producentów dodaje pokrowce do swoich urządzeń. Ty dobrze jeszcze przypomnieć o kontrolowaniu stanu technicznego grilla, szczególnie po dłuższej przerwie. Sprawdźmy m.in. stan węży i połączeń, a także przyjrzyjmy się wyglądowi płomienia. Nierównomierność może wskazywać na zapchanie wypływów gazu.


Czyszczenie i konserwacja grilla gazowego to kluczowe elementy dbania o jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Regularne usuwanie zabrudzeń, smarowanie rusztu oraz ochrona przed czynnikami atmosferycznymi sprawią, że grill będzie służył przez wiele lat, a przygotowywane potrawy będą smaczne i zdrowe.

Akcesoria do grillowania dostępne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756