Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czyszczenie grilla gazowego – jak poprawnie czyścić grill?

 2023-10-05 

Każdy sprzęt wymaga odpowiedniej pielęgnacji i okresowej konserwacji. Niezależnie, czy jest to czajnik, kuchenka mikrofalowa, telefon, czy grill. Grille gazowe wymagają szczególnego traktowania, ze względu na rodzaj paliwa, jakim są zasilane. Ważne też, aby wykonywać to w sposób bezpieczny. Niemniej przy zachowaniu kilku prostych zasad, które przedstawiamy w poradniku, czyszczenie grilla gazowego, nie będzie tak czasochłonne, jak może się wydawać, a wykonywane systematycznie sprawi, że długo będziemy cieszyć się sprawnie działającym sprzętem.

Przydatne akcesoria do czyszczenia grilla gazowego

Czyszczenie grilla gazowego, zaczynamy od przygotowania niezbędnych akcesoriów. Nie muszą to być wymyślne urządzenia. Każdy z nas dysponuje w domu ściereczkami, miseczką i wodą, a także przydatnymi płynami do mycia, których używamy zapewne codziennie. Dodatkowym akcesorium, w które warto się zaopatrzyć, jest szczotka do czyszczenia. Najlepiej, jeśli jej włosie będzie wykonane ze stali szlachetnej. Z jednej strony ważna będzie trwałość włosia, a z drugiej delikatna struktura, która nadmiernie nie porysuje rusztu. Taką szczotkę znajdziemy w większości sklepów z wyposażeniem dla domu i ogrodu, a także w sklepach z artykułami budowlanymi. Oprócz szczotki, przygotujmy sobie miseczkę z letnią wodą i delikatnym płynem do mycia oraz kilka ściereczek do wytarcia grilla na sucho. Jeśli mamy odkurzacz do popiołu, również możemy go wykorzystać.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Upewnij się, że grill wystygł na tyle, że swobodnie możesz go dotknąć ręką, bez niebezpieczeństwa poparzenia skóry. To bardzo ważne. O ile czyszczenie grilla rekomendowane jest przez producentów po każdym jego użyciu, musimy odczekać do momentu, aż będzie to bezpieczne dla naszych dłoni. Warto tu wspomnieć, że czyszczenie grilla gazowego rozpoczynamy od jego przepalenia w bardzo wysokiej temperaturze. Cały proces, wyjaśnimy w dalszej części poradnika. Bezpieczne czyszczenie, dotyczy również przyłączenia gazowego. Możemy na ten czas odłączyć zasilanie.

Czyszczenie grilla gazowego – krok po kroku

Niezależnie od tego, czy sprzęt właśnie pracował, czy uruchamiamy go po raz pierwszy, czyszczenie grilla gazowego rozpoczynamy od tak zwanego wypalenia. Jest to wstępne oczyszczanie, przy użyciu wysokiej temperatury. Włączamy wszystkie palniki i rozgrzewamy urządzenie do temperatury od 250 do 350 stopni Celsjusza. Jeśli grill jest wyposażony w pokrywę, należy ją zamknąć. Ta czynność powinna trwać około 15 minut. Możemy uznać wypalenie za zakończone, gdy spod pokrywy przestanie wydobywać się dym. Następnie zakręcamy wszystkie palniki i odłączamy zasilanie. 


Po wypaleniu musimy odczekać, aż sprzęt się wystudzi, ale pozostanie ciepły. Kolejną czynnością, jest umycie aromatyzera. Jest to blacha znajdująca się między paleniskiem, a rusztem. Jego zadaniem jest aromatyzowanie potraw. Na tę blachę ścieka tłuszcz i soki z mięsa oraz warzyw, co oznacza, że do umycia będziemy potrzebowali środków na tłuste zanieczyszczenia, radzące sobie z przypaleniami. Możemy do tego użyć płynu do mycia naczyń. 


Teraz jest czas, na użycie szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. Przy jej pomocy, usuwamy z rusztu przypalone resztki jedzenia. Możemy jej również użyć do czyszczenia aromatyzera, palników oraz dolnej części grilla, w której umieszczamy węgiel lub brykiet. Resztki wymiatamy lub wciągamy odkurzaczem. Na koniec, wszystkie elementy przecieramy wilgotną ściereczką do sucha. Tak wyczyszczony grill, pozostawiamy do kolejnego uruchomienia.

Konserwacja – krok po kroku

Jak czyścić grill gazowy już wiemy, ale co z konserwacją? Czy należy to robić? Jak najbardziej. Tak samo, jak w przypadku innych sprzętów, które mamy w domu, tak samo w przypadku tego urządzenia, okresowa konserwacja będzie skutkowała jego sprawniejszym i dłuższym, prawidłowym działaniem. Producenci grilli gazowych, rekomendują ich coroczną konserwację przed rozpoczęciem sezonu. Możemy to zrobić sami, a jeśli cokolwiek wzbudza naszą wątpliwość, zwrócić się do fachowców, specjalizujących się w serwisach tego typu urządzeń. 


Podczas konserwacji, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na palniki. Sprawdźmy, czy nie posiadają pęknięć i włączają się prawidłowo oraz czy rozpalają się na całej powierzchni. Jeśli nie, oznacza to, że otwory palnika są zatkane i należy je udrożnić. Z powodzeniem możemy do tego użyć szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. Również listwy przy palnikach wymagają sprawdzenia. Zwróćmy uwagę, czy nie noszą śladów korozji perforacyjnej. Jeśli napotkamy jakiekolwiek ubytki, należy je zabezpieczyć, a w przypadku elementów ruchomych, wymienić przed pierwszym użyciem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Czyszczenie grilla gazowego, tak samo, jak jego okresowa konserwacja, przedłużają żywotność urządzenia. Co równie ważne – sprawiają, że sprzęt jest bezpieczny w użytkowaniu. Warto wspomnieć, że przy okresowej konserwacji, należy sprawdzić szczelność przewodu gazowego, a raz na 5 lat, wymienić go na nowy. Używając środków czyszczących, zadbajmy o to, aby były bezpieczne dla powierzchni emaliowych i ich nie rysowały. Pęknięcia i rysy będą powodowały korozję i zniszczenie powierzchni. Równie ważne, jest zwrócenie uwagi na czyszczenie w miejscach, gdzie znajdują się istotne oznaczenia. Uważajmy, aby podczas czyszczenia ich nie zmyć. Na czas poza sezonem, warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec do grilla, który będzie go chronił przed kurzem, wilgocią i zabrudzeniami.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756