Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Elektronarzędzia ogrodowe - jakich potrzebujesz?

Data dodania: 05-10-2023

Wybierając elektronarzędzia bezprzewodowe do pracy w ogrodzie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim jest to napięcie zasilające. Głównie ono wpływa na wydajność sprzętu. Im jest większe, tym moc silnika elektrycznego również. Elektronarzędzia akumulatorowe do ogrodu zazwyczaj są zasilane napięciem przynajmniej 18 V. W segmencie tym znajdziesz produkty przeznaczone do prac na mniejszych działkach, np. trawnikach o powierzchni do ok. 300 m2.

Jeśli potrzebujesz większej wydajności, warto sprawdzić narzędzia akumulatorowe zasilane napięciem 36 i 40 V. Sprzęt z tego segmentu oferuje całkiem dużą moc i świetnie spisze się w pracy na działkach o średnich rozmiarach. Najwydajniejsze urządzenia mogą konkurować pod względem wydajności nawet z podstawowym sprzętem spalinowym. Warto w tym miejscu dodać, że niektórzy producenci oferują narzędzia zasilane dwoma akumulatorami, np. 18 V. Dzięki temu, ich sumaryczne napięcie może wynosić właśnie 36 V. Oprócz napięcia zasilającego, znaczenie ma także pojemność akumulatora. Jest określana w amperogodzinach (Ah). Wraz z tą wartością rośnie wydajność energetyczna akumulatora, dlatego bateria o pojemności np. 4 Ah pozwoli na dłuższą pracę, niż 2 Ah. Czy to oznacza, że zawsze warto stosować akumulatory o jak największej pojemności? Nie do końca. Duża pojemność jest osiągana poprzez zwiększanie liczby ogniw zasilających Dlatego taki akumulator jest cięższy, niż ten o małej pojemności. W sprzęcie typu kosiarka nie będzie to stanowiło dużego problemu. Lecz przy pracy z elektronarzędziami ręcznymi jak np. nożyce do żywopłotu czy podkaszarka, każde kilkaset gramów ma znaczenie. Dlatego warto posiadać akumulatory różnego typu, które będą wykorzystywane w zależności od rodzaju narzędzia. Pamiętaj również, że akumulator o większej pojemności będzie ładował się dłużej.

Jeden akumulator – wiele możliwości

Elektronarzędzia akumulatorowe są najczęściej zasilane wymienną i uniwersalną baterią. Co to oznacza? Jeden akumulator może być wykorzystywany zarówno do kosiarki jak i podkaszarki, nożyc do żywopłotu i innych urządzeń. Oczywiście wszystko w ramach systemu zasilania dostępnego w ofercie producenta. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, jaki sprzęt wybrać, warto sprawdzić ofertę danej marki i podejść do wyboru perspektywicznie. Na start możesz zakupić np. kosiarkę w zestawie z dwoma akumulatorami i ładowarką.. Gdy zajdzie taka potrzeba, dokupisz do niej np. dmuchawę do liści, którą zasilisz posiadanymi już bateriami. W ten sposób znacząco oszczędzisz pieniądze. Co ważne, nie ogranicza się to jedynie do sprzętu ogrodowego. Wielu producentów ma w ofercie również elektronarzędzia akumulatorowe do prac budowlanych i wykończeniowych, jak np. wiertarko-wkrętarki i pilarki. Jeśli więc jesteś także domowym majsterkowiczem, z pewnością warto postawić na taki system.

Korzyści z elektronarzędzi akumulatorowych

Elektronarzędzia ogrodowe zasilane akumulatorowo oferują praktycznie wszelkie zalety swoich sieciowych odpowiedników. Nie emitują spalin, więc są ekologiczne oraz znacznie cichsze. Konserwacja i serwis silnika są ograniczone do minimum. W zasadzie dbanie o nie sprowadza się jedynie do regularnego czyszczenia sprzętu po pracy, np. kosiarki z resztek trawy czy ostrzenia noży lub wymiany żyłki w podkaszarce. Jednocześnie praca ze sprzętem akumulatorowym jest o wiele swobodniejsza, niż z sieciowym. Wynika to oczywiście z bezprzewodowego zasilania, które gwarantuje możliwość użytkowania w praktycznie dowolnym miejscu oraz oczywiście bez plączącego się i mało wygodnego przewodu.

Rozwiązania i funkcje elektronarzędzi

Wbrew pozorom, elektronarzędzia akumulatorowe mogą znacząco różnić się pod względem zastosowanych silników. Przede wszystkim w najnowocześniejszych modelach stosowane są silniki bezszczotkowe. Polecamy ich wybór, jeśli zależy Ci na sprzęcie, który wytrzyma duże obciążenia. W przeciwieństwie do silników tradycyjnych nie mają szczotek węglowych, które w trakcie pracy niszczą się. Dlatego są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe. Oprócz tego zużywają mniej energii i mają mniejsze wymiary. Wykorzystujące je elektronarzędzia akumulatorowe są również lżejsze oraz dłużej działają na baterii. Gdy będziesz wybierał pierwszy sprzęt do ogrodu, warto zdecydować się na zestaw z szybką ładowarką do akumulatorów. Oczywiście, czas ładowania zależy także od pojemności akumulatora. Jednak bardzo często taka ładowarka poradzi sobie z tym w ok. godzinę. W takiej sytuacji, jeśli dokupisz jeszcze drugi akumulator, możesz kontynuować pracę praktycznie bez przerw. Niektórzy producenci mają w ofercie również specjalne adaptery ze złączami USB, przeznaczone do akumulatorów. Dzięki nim baterię elektronarzędzia możesz wykorzystać np. jako powerbank do ładowania smartfona czy tabletu. To praktycznie rozwiązanie nie tylko w ogrodzie, ale i w podróży.

Jakie elektronarzędzia akumulatorowe do ogrodu są dostępne?

Kompletowanie systemu elektronarzędzi ogrodowych warto zacząć od kupna pierwszego urządzenia w zestawie. Naturalnie, na początek wybierzesz sprzęt najpotrzebniejszy i bardzo często będzie to kosiarka akumulatorowa. Modele zasilane bateriami oferują szerokość koszenia do 46 cm. Jest ona wystarczająca nawet na dużych trawnikach. Warto przy tym wybrać model z dwoma akumulatorami w zestawie lub drugi dokupić. Dobrym uzupełnieniem będzie podkaszarka lub kosa akumulatorowa. Dzięki niewielkim wymiarom oraz żyłce tnącej, znakomicie sprawdzi się tam, gdzie zwykła kosiarka nie mogłaby wjechać. Akumulator zazwyczaj montowany jest na szczycie maszyny, ponad uchwytem. Niektóre modele są wyposażone w specjalne adaptery pozwalające na montaż baterii na pasku czy szelkach. Dzięki nim zmniejszysz obciążenie ramion. Docenisz to zwłaszcza podczas długich sesji cięcia kosą i użytkując akumulatory o dużej pojemności.


Kolejne elektronarzędzia akumulatorowe powinieneś już dobierać według własnego uznania. Jeśli zdarza Ci się przygotowywać opał na zimę lub podcinać gałęzie drzew, to z pewnością przydatna będzie pilarka akumulatorowa. Modele z takim zasilaniem są bardzo często lekkie i kompaktowe, a to duża zaleta. Praktycznie każdy poradzi sobie z ich obsługą, podczas gdy sprzęt spalinowy może jednak wymagać pewnej tężyzny fizycznej. Do podcinania gałęzi polecamy przede wszystkim okrzesywarki, czyli pilarki łańcuchowe na teleskopowym wysięgniku). Przy ich pomocy wygodnie i bezpiecznie z poziomu gruntu dotniesz nawet wysoko położone konary i gałęzie. O trawnik warto dbać kompleksowo, a koszenie nie jest jednym zabiegiem, którym powinieneś go poddawać. Jeśli zależy Ci na pięknej murawie niczym ze stadionów piłkarskich, konieczna jest wertykulacja. W tym celu warto wykorzystać wertykulator, którego noże nacinają powierzchnię trawnika oraz usuwają z niej mchy i warstwy filcu. Zapewnia to lepszy dostęp wody, powietrza i składników odżywczych do korzeni trawy. Zabieg warto przeprowadzać, nawet trzykrotnie w roku – na wiosnę, po pierwszym koszeniu oraz jesienią. Wertykulator akumulatorowy świetnie poradzi sobie z trawnikami o średniej powierzchni, nawet do 400 m2.


Elektronarzędzia akumulatorowe mogą też pomóc w przydomowych porządkach. Bezprzewodowe dmuchawy do liści cieszą się coraz większą popularnością. Wbrew pozorom, oferują całkiem dużą moc przy małych rozmiarach. Mogą wytworzyć strumień powietrza o prędkości nawet 210 km/h oraz pracować na obszarze do 800 m2. Niektóre dmuchawy mają także funkcję odkurzacza, czyli mielenia liści i zasysania ich do worka. W utrzymaniu porządku pomoże także akumulatorowa myjka ciśnieniowa. Choć nie jest tak wydajna, jak model sieciowy, to umyje rower, samochód czy meble ogrodowe. Funkcja zasysania wody sprawia, że jest także całkowicie niezależna od sieci wodociągowej. Sprawdzi się świetnie na działce czy kempingu. Jeśli na działce masz dużo krzewów lub żywopłot, warto wyposażyć się w niezbędne elektronarzędzia ogrodnicze, np. nożyce akumulatorowe. Praca z nimi jest swobodniejsza, a moc w pełni wystarcza do zastosowań domowych. Najwydajniejsze modele nie będą znacząco ustępować sprzętowi spalinowemu. Do bardziej precyzyjnych cięć polecamy zaś sekatory akumulatorowe. Jak widać elektronarzędzia akumulatorowe do ogrodu są w stanie w pełni zastąpić modele sieciowe. Do tego w większości wypadków, przy pracach domowych stanowią godną konkurencję dla maszyn spalinowych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756