Poradniki Eksperta

Instalacja inteligentnego domu – na czym polega?

Systemy smart są coraz popularniejsze. Tak naprawdę, nie ma już kategorii urządzeń elektronicznych, które nie pozwalałyby na integrację z aplikacją mobilną. Jak zatem wygląda instalacja inteligentnego domu? Co należy przygotować?


Instalacja inteligentnego domu


Inteligentny dom – dziś wygoda, w przyszłości standard


Instalacja inteligentnego domu jest zagadnieniem coraz częściej rozpatrywanym, przed przystąpieniem do prac budowlanych lub dużych remontów istniejących już budynków mieszkalnych. Inwestorzy oraz projektanci skłaniają się ku ideom „smart”, gdyż pozwalają one nie tylko na poprawienie komfortu, ale także oszczędność, zapewnienie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Obecnie systemy inteligentnego zarządzania dla wielu osób są jeszcze ciekawostką. Mimo wszystko, przekonuje się do nich coraz więcej osób i będą one powszednieć. Jednocześnie należy spodziewać się rozwoju rozwiązań smart, dzięki czemu obsługa będzie prostsza i jeszcze bardziej kompleksowa. Już dziś możliwe jest zarządzenie wszystkimi sparowanymi urządzeniami za pomocą jednej aplikacji mobilnej, a także tworzenie scenariuszy polegających na automatyzacji pracy poszczególnych urządzeń.


Urządzenia inteligentnego domu w naszej ofercie:



Instalacja inteligentnego domu – co jest potrzebne?


Wiele osób zastanawia się, czy systemy smart home wymagają specjalistycznej infrastruktury. Na szczęście nie! Oczywiście, na etapie projektowania budynku, warto uwzględnić możliwości idące za rozwiązaniami inteligentnymi. Dotyczy to między innym miejsc montażu sterowników i czujników. Warto zagwarantować dostęp do sieci elektrycznej w miejscu ich przyszłego montażu. Wystarczą przewody i gniazdka, dostarczające prąd o napięciu 230 woltów. Jeśli po czasie okaże się, że chcesz rozbudować instalację smart, nic nie stoi na przeszkodzie. Nie brakuje również sterowników, które pracują bezprzewodowo, co bardzo ułatwia ich montaż.


To, co należy uznać za niezbędne w przypadku inteligentnego domu, to stabilne i szybkie połączenie internetowe. Dlatego wybierz dobry router, który będzie gwarantował wysokie prędkości pobierania i wysyłania danych. Konieczne jest również zagwarantowanie zasięgu sieci Wi-Fi. W przypadku większych domów, konieczne może być stosowanie routerów pracujących w systemie Mesh. Składa się on z co najmniej dwóch urządzeń, które wysyłają sygnał tej samej sieci. Takie routery umieszcza się w różnych miejscach domu, aby sygnał był możliwie silny na całej powierzchni.


Jak ogrzewany może być inteligentny dom? Schemat instalacji


Żyjemy w okresie, który ma ogromne znaczenie dla dalszych losów naszej planety. Wdrażanie rozwiązań proekologicznych jest niezbędne, aby nasze dzieci mogły rozwijać się zdrowe i znać świat takim, jaki jest obecnie. Dlatego bardzo wiele uwagi zwraca się na systemy grzewcze w budynkach. Obecnie wycofywane są piece na paliwo stałe, czy węgiel i drewno. Choć mogły być zarządzane z poziomu sterowników bezprzewodowych, inteligentne rozwiązania w przypadku innych metod ogrzewania są o wiele wygodniejsze. W Polsce około 40 procent mieszkań ogrzewanych jest za pomocą gazu ziemnego. Piece gazowe korzystają z idei smart. Wystarczy sparować je z dostępną siecią Wi-Fi, a następnie połączyć z telefonem, na którym zainstalowana jest odpowiednia aplikacja mobilna. Za pośrednictwem smartfona, możesz zmieniać temperaturę w układzie grzewczym, ciepłej wody użytkowej, a także ustawiać harmonogram pracy kotła. Możliwe jest również wyposażenie instalacji centralnego ogrzewania w czujniki temperatury, które pozwalają na jeszcze dokładniejsze i automatyczne sterowanie pracą układu. Sama instalacja C.O. nie musi być przebudowywana. Piece współpracujące z aplikacjami mobilnymi, mogą współdziałać ze standardowym ogrzewaniem podłogowym oraz kaloryferami.


Coraz więcej mówi się jednak o pompach ciepła, które najczęściej zasilane są za pośrednictwem energii odnawialnej, pozyskiwanej z pomocą paneli fotowoltaicznych. Jeśli chodzi o OZE, tutaj także nie brakuje przestrzeni do zarządzania w ramach instalacji inteligentnych. Możliwe jest monitorowanie pracy paneli, a także sterowanie pompą ciepła, która odpowiada za ogrzewanie w budynku. Jeśli zależy Ci na automatyzacji, która ogranicza Twoją rolę do minimum, powinieneś zainwestować w czujniki zainstalowane w różnych pomieszczeniach domu. Wiele osób decyduje się również na montaż sterowników ogrzewania w poszczególnych pokojach. Możliwości jest naprawdę wiele, a firmy zajmujące się montażem systemów fotowoltaicznych, chętnie doradzają najlepsze rozwiązania.


Przykłady instalacji smart home dla domów i mieszkań


Dostępne są dwa rodzaje instalacji smart home. Każdy z nich ma swoje zalety, ale również i wady. Zacznijmy od rozwiązania bezprzewodowego. W takim wypadku do komunikacji między urządzeniami wykorzystywane są różne formy połączeń. Przede wszystkim, jest to sieć Wi-Fi, ale także łączność radiowa lub Bluetooth. Poszczególne urządzenia smart, mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo, w zależności od zapotrzebowania energetycznego. Zaletą instalacji bezprzewodowych jest na pewno mobilność i elastyczność, która pozwala na zmianę miejsca montażu poszczególnych sterowników, czujników i nie tylko. Sama instalacja jest także prostsza i nie wymaga zmian w sieci elektrycznej.


Oczywiście dostępne są także przewodowe rozwiązania smart. Na pewno taki typ instalacji jest dobrym rozwiązaniem dla dużych budynków, które cechuje większa powierzchnia, ze względu na wymiary lub ilość pięter. Możesz oczywiście skorzystać z przewodowego połączenia również w przypadku domu mieszkalnego. Warto przewidzieć to na etapie projektowania budynku lub jego remontu, by uniknąć dodatkowych kosztów. Instalacja przewodowa to na pewno gwarancja stabilnego połączenia, którego nie zachwieją problemy z zasięgiem lub emisją sygnału przez odpowiednie urządzenia.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756