Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Na co reaguje i gdzie zamontować czujnik gazu?

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 23-01-2025
czujnik gazu na baterie

Czujniki gazu to niezbędne urządzenia, które ostrzegają przed zagrożeniami niewidocznymi dla człowieka. Na co reaguje czujnik gazu i gdzie go zamontować? Gdzie najczęściej występują zagrożenia? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz kilka praktycznych wskazówek dotyczących wyboru.

Niebezpieczne gazy – jak wpływają na organizm?

Gdy słyszymy o niebezpiecznych gazach w naszym otoczeniu, to w naszej głowie pojawia się przede wszystkim myśl o tlenku węgla. Czyli inaczej czadzie. Istnieje jednak wiele innych rodzajów, które również mogą nam zaszkodzi, choć strach przed wyżej wspomnianym również nie jest nieuzasadniony. 


Jeśli chodzi o pozostał gazy, czyli propan-butan czy metan, znacznie rzadziej spotykamy się z nimi w zamkniętych pomieszczeniach. Mając jednak świadomość, że możemy mieć styczność z wyciekiem  któregoś z nich, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni czujnik


Propan-butan i tlenek węgla są substancjami, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu człowieka, gdyż są mocno toksyczne. Z kolei metan, swoje niebezpieczne właściwości zawdzięcza skrajnej łatwopalności. Nie potrzeba dużego stężenia tego gazu w powietrzu, by jedna iskra wywołała niemałe szkody.


Kolejnym gazem, gdzie zagrożenie wynika z łatwopalności, jest, co może wiele osób zaskoczyć, tlen. Ten „życiodajny” gaz jest nam niezbędny w każdej minucie życia, lecz mała część osób wie, że substancja ta w dużych stężeniach wykazuje wysokie właściwości palenia się. Zanim przejdziemy do tego na co reaguje i gdzie zamontować czujnik gazu, sprawdźmy jakie są objawy zatrucia.

Czujniki gazu w naszej ofercie:

Objawy zatrucia gazem

Zacznijmy od czadu, czyli tlenku węgla, o którym z pewnością każdy słyszał. Odpowiada on w Polsce za ogromną liczbę wypadków, w tym również śmiertelnych. Nawet niewielka ilość tej substancji potrafi mocno wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Bardzo niebezpieczny, szczególnie w nocy, gdy nie jesteśmy w stanie zauważyć oznak zatrucia. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że jest całkowicie niewyczuwalny za pomocą węchu. Dlatego tak istotne jest posiadanie czujnika czadu, jeśli istnieje ryzyko, że gaz ten może się pojawić. Jakie są objawy wstępnego i poważnego zatrucia czadem? Jak rozpoznać po sobie, że sytuacja w naszym domu robi się niebezpieczna? 


Objawy zatrucia czadem możemy łatwo pomylić z innymi skutkami niewielkich chorób czy innych, mniej poważnych zatruć. Do symptomów należą nudności (czasem wymioty), zaburzenie orientacji, równowagi, czy nawet świadomości. Poza tym, możemy wyróżnić objawy takie jak ból głowy (jeden z najszybciej i najczęściej występujących symptomów), zawroty głowy, ogólne osłabienie i znużenie (wyjątkowo niebezpieczne, gdyż kusi do zrobienia sobie drzemki, co może być tragiczne w skutkach), zaburzenie i przyspieszenie rytmu bicia serca, czy (rzadziej) drgawki. 


Wysokie stężenia propanu-butanu, metanu czy tlenu, występują zazwyczaj w specyficznych środowiskach – najczęściej w zakładach pracy. W związku z tym są one prawnie zobligowane do posiadania spełniających wszelkie wymagające normy bezpieczeństwa, w tym zaopatrzenie się w wysokiej klasy czujniki. Propan-butan, jak wspomnieliśmy, jest gazem trującym. Objawy zatrucia są podobne, jak w wypadku czadu – wymioty, osłabienie, nudności, czy omdlenia. Jednak to nie toksyczność jest w tym wypadku tak bardzo niebezpieczna. Podobnie jak następne dwa gazy, substancja ta jest skrajnie łatwopalna, co daje ryzyko wybuchów.

Na co reaguje czujnik gazu?

Na co reaguje czujnik gazu? Na wszystkie wymienione wyżej gazy palne, a także butan, propan i gaz miejski. Zdarza się jednak, że uruchomią go inne substancje i środki używane w domu, które nie stanowią zagrożenia. Jednak po włączeniu się alarmu należy zawsze skontrolować sytuację.


Urządzenie wykryje wyższe stężenie gazu w powietrzu i uruchomi się, kiedy przekroczy ono dolną granicę ryzyka wybuchu. W momencie, kiedy substancja w nim zastosowana wejdzie w reakcję z ulatniającym się gazem uruchomi się sygnał alarmowy. 

Gdzie zamontować czujnik gazu?

Czujnik gazu powinien być zamontowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się "instalacja gazowa", np. kuchenka gazowa, butla gazowa, piec. W związku z tym, że substancje te są lżejsze od powietrza, najlepiej umieścić go pod sufitem. Chyba że mamy do czynienia z gazem LPG, który utrzymuje się przy podłodze. 


Jeśli chodzi natomiast o czujnik czadu, powinien znajdować się na wysokości 1,5 do 2 metrów nad podłogą. Tlenek węgla nie jest dużo lżejszy od powietrza. Montujemy go w pomieszczeniach, gdzie ulatniać mogą się spaliny.

Czujniki dymu w naszej ofercie;

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756