Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak dobrać żyłkę do wędki?

Data dodania: 01-07-2022

Podczas wędkowania ważne jest, aby każdy element naszego sprzętu był dobrze dobrany, nie tylko do metody łowienia, ale także indywidualnych preferencji. Jedną z najwrażliwszych części każdej wędki jest żyłka, na której spoczywa duża odpowiedzialność. Utrzymanie ciężaru ryby, ale także wysoka odporność na szarpnięcia i rozciąganie to tylko kilka podstawowych cech żyłki. Nawet doświadczeni wędkarze zadają sobie pytanie: jak dobrać żyłkę do wędki? W naszym poradniku omówimy dokładnie to zagadnienie.

Różne rodzaje żyłek

Żyłki dostępne w sklepach różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego wybór odpowiedniej jest często dużym wyzwaniem. Z problemem tym borykają się nie tylko początkujący wędkarze, ale także ci z wieloletnim doświadczeniem, którzy szukają nowych rozwiązań lub planują wypróbować nową metodę połowu. Żyłki występują w postaciach cienkich, grubych, a nawet jako linki i plecionki. Każda z nich ma inne parametry, które przekładają się na to, w jakich sytuacjach mogą być użyte. Patrząc na ich ilość na półkach sklepowych, można dostać zawrotu głowy, ale wbrew pozorom poznanie różnych typów żyłek nie jest takie trudne. To, jak dobrać żyłkę do wędki, zależy właśnie od wspomnianej metody, co ma swoje logiczne poparcie w praktyce.

Żyłki do wędek w naszej ofercie

Żyłka do wędki spinningowej

Wędki spinningowe są bardzo popularne, szczególnie wśród początkujących adeptów sztuki wędkarstwa. Dzieje się tak za sprawą dużej uniwersalności i komfortu ich obsługi. Do wędki zamontowany jest kołowrotek ze szpulą stałą, który pozwala na zarzucanie przynęty nawet w trudno dostępne miejsca, które tak się składa, zwykle są najchętniej zasiedlane przez ryby. Spinning jest jednak bardzo szerokim pojęciem, który zawiera w sobie liczne podgrupy. To właśnie szerokie możliwości tej metody sprawiają, że wielu początkujących wędkarzy wybiera właśnie ten rodzaj spędzania czasu nad zbiornikiem wodnym. 


Jak dobrać żyłkę do wędki spinningowej?


Na samym początku musimy wiedzieć, którą dokładnie metodę spinningową chcemy praktykować. Spinning dzielimy zatem na: ultralekki, lekki, średni i ciężki. Każda z tych podkategorii definiuje, jak ciężką przynętę możemy zamontować na żyłce, a co za tym idzie, jak „grubą” rybę będziemy mogli na nią złowić. Udźwig żyłki jest zatem jednym z czynników decyzyjnych. Dla spinningu ultralekkiego maksymalna waga przynęty wynosi od 0,5 do 3 g. W tym przypadku możemy zatem zastosować żyłki cienkie o grubości od 0,12 mm do 0,14 mm. Udźwig takiej żyłki zwykle nie przekracza 2,5 kg, dlatego stosowana jest do połowy małych ryb. Wędka spinningowa lekka przewiduje wykorzystanie przynęty ważącej od 3 do 10 g. Odpowiednią żyłką będzie zatem taka o grubości od 0,16 do 0,18 mm. Dla spinningu średniego najlepiej zastosować żyłkę o grubości przynajmniej 0,23 mm. Ostatnią grupą jest spinning ciężki, który łączy i dzieli wędkarzy od zawsze. Część preferuje zwykłe żyłki, inni uważają, że w tym przypadku lepiej stosować już plecionki. Żyłki do spinningu ciężkiego powinny mieć grubość zaczynającą się od 0,28 mm. Różnice w opiniach wzięły się stąd, że tak gruba żyłka może sprawiać liczne problemy, jak utrata płynności podczas rozwijania i mniejsza jej długość mogąca zmieścić się na kołowrotku. Powoduje to zatem, że trzeba dokupić specjalny kołowrotek do spinningu ciężkiego.


Wybierając żyłkę do spinningu, powinniśmy pamiętać o tym, że przede wszystkim mamy myśleć o własnym komforcie. Spora część doświadczonych wędkarzy korzysta z żyłek, które niekoniecznie są przeznaczone do ich metody łowienia, ale opanowali ich użytkowanie w taki sposób, że najlepiej odpowiada ich potrzebom.


Nie można też zapominać, że żyłka powinna być dobierana nie tylko pod kątem tego, co chcemy złowić, ale też tego, na co łowimy. Przynęta ma spore znaczenie, dlatego jeśli zastosujemy zbyt ciężką przynętę, możemy w bardzo krótkim czasie stracić ją na zawsze w głębinach zbiornika wodnego.

Żyłka do metody spławikowej i gruntowej


Jak dobrać żyłkę do wędki w metodzie spławikowej? Najważniejszymi jej cechami powinna być elastyczność, rozciągliwość i to, aby była miękka. Ważne jest także to, by żyłka nie tonęła, chyba że planujemy wędkować metodą spławikową odległościową, wówczas lepiej, aby tonęła. W metodzie spławikowej stosuje się cienkie żyłki, których grubość zaczyna się nawet od 0,3 mm, ale które są odporne na ścieranie.


Metoda gruntowa nie różni się od metody spławikowej, poza tym, że najlepiej, aby była fluorescencyjna, co zwiększy jej widoczność.


Plecionka, czy żyłka?


Plecionka, z racji swojej budowy, jest znacznie wytrzymalsza na wszelkiego rodzaju szarpnięcia i ciężary. Udźwig takich plecionek przewyższa klasyczne żyłki, dlatego coraz więcej wędkarzy decyduje się na to rozwiązanie. Dodatkowym atutem plecionek jest ich żywotność, ale największym minusem jest mniejsza elastyczność. Dlatego też żyłka w wielu metodach połowów sprawdza się o wiele lepiej niż plecionka, np. podczas holowania ryby.


Kolorowe żyłki


W ostatnich latach sporą popularność zdobywają kolorowe żyłki. Jaskrawe barwy mają służyć lepszemu dostrzeganiu ich położenia, a także momentu, w którym dojdzie do brania. Prawdziwym hitem są żyłki fluorescencyjne, które będą doskonale widoczne nawet podczas wędkowania w nocy. Wędkarz będzie dobrze widział wędkę, ale ryba już niekoniecznie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756