Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Data dodania: 01-05-2023

Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Nie sposób się temu dziwić. Świadomość ekologiczna z dnia na dzień się zwiększa, a technologie OZE pozwalają pozyskiwać energię bezpłatnie. Zastanawiasz się nad zmianą auta? Dowiedz się więc, jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego w domu. Czy to w ogóle możliwe? Jak się przygotować? Zachęcamy do lektury!

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu zwykłym gniazdkiem

Na pewno wiele osób zastanawiało się czy ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest możliwe z użyciem zwykłego gniazdka sieciowego. W takim gnieździe dostępny jest prąd o napięciu 230 voltów. Czy wystarczy do uzupełnienia akumulatorów samochodu elektrycznego? Jak najbardziej tak, choć proces ładowania będzie trwał odpowiednio dłużej. Ładowanie auta za pomocą zwykłego gniazda sieciowego, ma moc nieprzekraczającą 3 kilowatów. W praktyce więc, pobór energii można porównać do nagrzewającego się piekarnika lub płyty indukcyjnej.


Czas ładowania akumulatorów samochodu elektrycznego będzie zależał od ich pojemności, ale trzeba mieć świadomość, że w takim wypadku potrwa to około kilkunastu godzin. Nie musisz się obawiać, że proces ten będzie niebezpieczny dla instalacji lub domowników. Jeśli chodzi o koszt pełnego naładowania, to będzie on zależał od pojemności baterii. Przyjmijmy, że to 50 kilowatogodzin. Cena pojedynczej jednostki w Polsce wynosi około 65 groszy. Mówimy więc pomnożyć 50 kilowatogodzin przez 0,65 zł. Wynik to dokładnie 32 złote i 50 groszy. Obliczenie kosztu przejechania 100 kilometrów jest możliwe, jeśli znasz zasięg konkretnego auta elektrycznego. Ten może się bardzo różnić. Wynosi od nieco ponad 100, do nawet 500 kilometrów. Oczywiście, im dalszy zasięg, tym bardziej pojemne akumulatory musi posiadać samochód. A jak ładować samochód elektryczny w domu taniej? Rozwiązaniem może okazać się wybór taryfy nocnej u Twojego dostawcy prądu. W takim wypadku cena za kilowatogodzinę jest sporo niższa i regularne ładowanie samochodu w godzinach nocnych pozwoli sporo zaoszczędzić.

Ładowarki do samochodów elektrycznych w naszej ofercie:

Czy można ładować samochód elektryczny szybciej?

Oczywiście, że tak! I nie mamy tu na myśli specjalistycznych stacji ładowania. Taką możesz stworzyć we własnym domu. Potrzebne jest jednak złącze siłowe, które udostępnia prąd o wyższym napięciu, bo aż 400 voltów. Nie wszyscy posiadają takie gniazdo w garażu. Warto jednak zainwestować w instalację elektryczną i porozmawiać z elektrykiem w sprawie montażu. Złącze siłowe jest dobrym rozwiązaniem, ale nie zawsze wystarczającym. Dysponując „siłą”, powinieneś jeszcze zainwestować w ładowarkę, która posiada odpowiednie bezpieczniki oraz transformator, regulujący odpowiednio parametry prądu. To bardzo bezpieczne rozwiązanie dla Twojego samochodu.


Raczej nie rekomendujemy instalowania gniazda 3-fazowego w przypadku starszych instalacji domowych. Może ono zbyt mocno obciążać sieć i powodować wyskakiwanie korków. Niektóre auta są z resztą przystosowane do korzystania z gniazdka jednofazowego. Na pewno nie polecamy samodzielnego „dłubania”. Korzystaj z pomocy fachowców, a także sprawdzonych rozwiązań. Zakup specjalistycznej ładowarki podłączonej do gniazda trójfazowego pozwoli naładować popularną Teslę w około sześć godzin. Dodajmy, że posiada ona baterię o pojemności aż 90 kilowatogodzin. Czas ładowania jest więc bardzo krótki i taka inwestycja na pewno się opłaca. Zakup ładowarki to koszt kilku tysięcy złotych, ale zyskasz pewność, że Twój samochód nie ulegnie uszkodzeniu.


Jeśli korzystasz z fotowoltaiki, ładowanie auta może być jeszcze tańsze. Coraz bardziej popularne jest magazynowanie energii elektrycznej, bez podłączania się do sieci obsługiwanej przez operatorów. Są to co prawda skomplikowane instalacje, ale pozwalają zaoszczędzić rocznie nawet kilka tysięcy złotych. Prawidłowe pytanie brzmi więc nie: „czy można ładować samochód elektryczny w domu?”, ale „jak robić to tanio i szybko?”.

Rosnąca popularność aut elektrycznych

Popularność aut elektrycznych na polskich drogach rośnie. Widać to chociażby po coraz częstszym spotykaniu zielonych tablic rejestracyjnych na ulicach. Polacy coraz chętnie ufają elektrycznym pojazdom, które mogą być nie tylko ekologiczne, ale również ekonomicznie. Władze rozważają wprowadzanie rozwiązań, które mają na celu spopularyzowanie aut napędzanych prądem. Ładowarki umieszczane na ulicach wymagają uiszczania opłat, co jeszcze kilka lat temu nie miało miejsca. Dlatego eksperci przewidują, że auta elektryczne będą w przyszłości ładowane głównie w domach. Pojawiają się także plany wdrożenia przepisów, które wymagać będą instalowania stacji ładujących przez spółdzielnie. Oczywiście w najlepszym położeniu znajdują się właściciele domków jednorodzinnych, którzy mogą zorganizować w swoim garażu stację ładowania samochodu. Jest to o tyle prostsze, że ładowarki kupisz także w naszym sklepie! W naszej ofercie znajdują się potrzebne adaptery, akcesoria, a także stacje ładujące, które podłączyć możesz pod swoim domem.


Działania rządu mają zachęcać do inwestycji w samochody elektryczne. W drugiej połowie 2021 roku ruszyła kolejna edycja dopłat do zakupu aut zasilanych prądem. Zwiększenie limitu ceny pojazdów sprawia, że wachlarz wyboru jest całkiem spory. Możliwe jest zakupienie także samochodów marek premium, jednocześnie korzystając z dopłaty. Łącznie można uzyskać nawet 27000 złotych! Jednak najpierw samochód musi być zakupiony, a dopiero potem możliwe jest ubieganie się o refundację. Tylko w okresie wakacyjnym złożono kilkaset wniosków, co może świadczyć o sporym zainteresowaniu wśród Polaków. Nic dziwnego! Samochód elektryczny może być szybki, tani w eksploatacji i ekologiczny. Korzystają więc nie tylko użytkownicy, a także środowisko naturalne.

Akcesoria do ładowarek do aut elektrycznych:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756