Zdaniem eksperta
Każdy właściciel psa powinien zadbać o jego dobre wychowanie. Budowanie odpowiedniej relacji między człowiekiem a jego czworonożnym przyjacielem także jest bardzo ważną kwestią. Dlatego dobrze przeprowadzone szkolenie psów, przynosi wiele korzyści nie tylko dla właściciela, ale również dla zwierzęcia. Podczas samodzielnej tresury pupila, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Zapraszamy do lektury!
Zanim zaczniesz szkolenie psów, najpierw odpowiedz sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, od kiedy rozpocząć naukę? O czym pamiętać podczas szkolenia czworonożnych pupili, by osiągnąć jak najlepsze efekty? Jakie akcesoria są przydatne podczas prowadzenia treningów z psem? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.
Powszechnie uważa się, że im wcześniej rozpoczniesz tresurę psa, tym lepiej. Zazwyczaj szczenięta trafiają do nowych właścicieli między 8 a 10 tygodniem życia. Decyzja o tym, czy można wziąć już 7-tygodniowego szczeniaka od matki, zależy od wielu czynników. Jednak już w tym wieku zwierzę zaczyna przyswajać podstawowe komendy niemal tak sprawnie jak dorosły pies. W tym okresie Twój pupil szybko uczy się podstawowych umiejętności i zachowań, takich jak chodzenie przy nodze, co przyzwyczaja psa do bezproblemowego spacerowania na smyczy, czy wykonywanie prostych komend.
Nauka podstawowych czynności w młodym wieku umożliwia szczeniakom zapamiętanie ich na wiele lat. Dzięki temu, pies będzie mógł wykorzystać te umiejętności w swoim dorosłym życiu. Szkolenie psów we wczesnym wieku buduje silną więź między czworonogiem a właścicielem. Tresura pomaga w budowaniu zaufania, co ułatwia zwierzakowi funkcjonowanie w określonym środowisku. Wczesne szkolenie uczy psa, jak czuć się swobodniej, zapobiega stresom i lękom, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Dodatkowo, gwarantuje lepszą kontrolę nad zwierzęciem i pozytywnie wpływa na jego rozwój. System motywowania i nagradzania odgrywa tutaj niezwykle istotną rolę.
Jak wytresować psa samodzielnie? Szkolenie pupila wymaga od właścicieli przestrzegania określonych zasad, które pomogą osiągnąć zamierzone efekty. Przede wszystkim pamiętaj, aby stworzyć odpowiednią relację z Twoim czworonogiem. To Ty jesteś jego panem, a zwierzę powinno czuć Twoją dominację. Dzięki zbudowaniu właściwej więzi, zyskasz zaufanie psa, który chętniej będzie wykonywał polecenia i komendy.
Nigdy nie powinieneś wykazywać wobec zwierzęcia zniecierpliwienia ani agresywnych zachowań. Karanie psa może wzbudzić w nim lęk i utrudnić treningi. Aby osiągnąć zamierzony cel, powinieneś być cierpliwy, konsekwentny i starać się zrozumieć swojego pupila.
Ponadto Twoje metody szkoleniowe powinny być dostosowane do indywidualnych cech i potrzeb psa. W trakcie uczenia określonych poleceń, takich jak siad, podaj łapę czy waruj, warto stosować powtarzalne schematy działań, aby Twój pupil mógł je zapamiętać. Częste zmiany komend lub niestabilny plan nauki mogą sprawić, że zwierzę szybko zapomni to, czego się nauczyło. Ponadto treningi nie powinny być zbyt długie, aby pies nie stracił motywacji do wykonywania zadań. Kluczową rolę odgrywa jednak powtarzalność i jasne, wyraźne komendy.
Zwroty kierowane do psa podczas nauki muszą być jasne i spójne. Krótkie jednosylabowe słowa, np. chodź, wracaj, siad. Są one zdecydowanie bardziej zrozumiałe dla zwierzęcia niż długie zdania. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniego tonu głosu. Spokojny i zdecydowany przekaz będzie, bez wątpienia, łatwiejszy w odbiorze. Krzyk i frustracja nie zachęca psa do nauki, a jedynie utrudnia Waszą wzajemną współpracę.
Entuzjastyczne podejście do starań czworonożnego pupila będzie dla niego jasnym przekazem zadowolenia z jego postępów. Oprócz słów, istotne są również gesty. Na przykład, jeśli chcesz, aby pies usiadł, możesz delikatnie go nacisnąć, aby pomóc mu zrozumieć Twoje polecenia.
Rozpocznij tresurę od prostych ćwiczeń, na przykład reagowania na imię. Łatwe komendy zmotywują zwierzę do dalszej nauki. Konsekwencja i spójne polecenia są kluczem do sukcesu dla każdego, kto podejmie się samodzielnej tresury swojego pupila.
Zobacz także: Czym karmić psa? Prawidłowa dieta
Szkolenie psów przyniesie zadowalające efekty, jeśli zastosujesz metody motywujące zwierzę do wykonywania określonych poleceń. Jak wytresować psa, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Warto wypróbować naukę przez zabawę. Dzięki temu pies o wiele szybciej i łatwiej pojmie Twoje polecenia.
Podczas nauki np. łapania przedmiotów, warto wykorzystać ulubioną zabawkę. W ten sposób połączysz przyjemność z wiedzą. Zdecydowanie skutecznym sposobem na motywowanie psa do wykonywania określonych działań jest nagradzanie go. Gdy pies dobrze coś wykonuje, możesz go pogłaskać, przytulić lub dać ulubiony smakołyk. W ten sposób pokażesz swojemu czworonożnemu przyjacielowi, że jesteś z niego zadowolony. Doskonałe będą tu przysmaki o małych rozmiarach i aromatycznym, kuszącym zapachu.
Każda rasa psów różni się od siebie nie tylko wyglądem, ale także cechami charakteru. Dlatego ważne jest indywidualne podejście do każdego przedstawiciela. Jedną z najbardziej posłusznych i inteligentnych ras jest Border Collie. Te psy doskonale koncentrują się na wykonywaniu zadań, co sprawia, że osiągnięcie zamierzonego celu wymaga mniejszego nakładu pracy. Wyróżniają się również owczarki niemieckie, które są bardzo mądre i opiekuńcze. Często pełnią rolę przewodników dla osób niewidomych lub uczestniczą w akcjach ratowniczych. Dzięki inteligencji tych ras i Twojej cierpliwości oraz zaangażowaniu, szybciej osiągniesz pożądane efekty w tresurze.
Do ras psów charakteryzujących się łagodnością należy zaliczyć Golden Retrievera. Ze względu na swe usposobienie, potrafi on przez długi czas siedzieć w jednej pozycji. Rasa ta również świetnie sprawdza się w roli opiekunów. Zanim podejmiesz się samodzielnej tresury czworonożnego przyjaciela, warto zapoznać się z jego charakterystycznymi cechami. To niewątpliwie ułatwi Ci efektywne szkolenie psa.
Do tresury psa przydatne są różnego rodzaju zabawki, które zachęcą zwierzaka do wspólnych działań. Mogą to być piłki wykonane z naturalnego kauczuku lub też interaktywne, posiadające różne tryby zachęcające psy do treningu i aktywności. Oprócz piłek, uwagę zwierzęcia przyciągną także inne interaktywne zabawki, na przykład w kształcie kości, których ruchy można ustawić za pomocą aplikacji.
Ciekawym rozwiązaniem są również kule, które można wypełnić ulubionymi przysmakami psa. W trakcie zabawy smakołyki stopniowo się wysypują, sprawiając Twojemu pupilowi ogromną frajdę. Podczas szkolenia swojego pupila, warto korzystać również z szarpaków nadających się do aportowania, dobrej jakości sznurów lub pluszowych zabawek o niewielkich wymiarach, które są wygodne do przenoszenia i podrzucania.