Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kalendarz ogrodniczy – prace w ogrodzie na każdy miesiąc

 2023-05-01 

Prace w ogrodzie, charakteryzują się sezonowością. Niektóre z nich można wykonywać jedynie w danym okresie, aby zagwarantować prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Przygotowaliśmy więc kalendarz ogrodniczy, z którego dowiesz się pokrótce, czym możesz się zając w określonych miesiącach. Jednocześnie stanowi on wstęp do przygotowywanej przez nas serii szczegółowych poradników, drobiazgowo opisujących prace w ogrodzie przez cały rok. Z zestawem naszych rad, na pewno przygotujesz swój ogród odpowiednio na każdą porę roku. Oprócz tego, pamiętaj o stałym śledzeniu prognozy pogody. Ma to znaczenie zwłaszcza na początku wiosny, kiedy występują jeszcze przymrozki oraz późną jesienią, gdy może Cię zaskoczyć wcześniejsza zima.

Styczniowe prace w ogrodzie

Nasz kalendarz ogrodniczy, zaczniemy oczywiście od stycznia. Zima to standardowy czas odpoczynku, jednak możesz zająć się kilkoma drobnymi pracami. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby w trakcie odśnieżania nie pryzmować śniegu na trawniku. Jego grube warstwy mogą być przyczyną gnicia roślin, o czym przekonałbyś się na wiosnę. Odbudowanie tak uszkodzonej murawy, będzie kosztować Cię wiele wysiłku.


Możesz także wykonać cięcia niektórych drzew i krzewów. Dotyczy to jednak tylko odpornych gatunków, np. wierzby, czy leszczyny. Pamiętaj, że w przypadku srogiej zimy, warto zabezpieczyć rośliny przed mrozami, np. osłaniając je włókniną. Styczeń to również dobry okres na pobielenie drzewek owocowych, jeśli nie zrobiłeś tego w grudniu.

Prace ogrodowe w lutym

Luty to miesiąc, który przede wszystkim upływa pod znakiem przygotowania do nadchodzącej wiosny. W tym okresie, w warunkach domowych możesz wysiewać nasiona kwiatów oraz warzyw. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, to z drzew i krzewów należy usunąć resztki owoców. Pamiętaj jednak, że nie nadają się one na kompost. Możesz również wykonać cięcia pielęgnacyjne niektórych drzew i krzewów owocowych.

Ogród w marcu

Gdy zapach wiosny już wisi w powietrzu, zaczyna się czas intensywnych prac na działce. Tak naprawdę, w marcu kalendarz ogrodniczy jest bardzo uzależniony od pogody i temperatur. Oczywiście z roślin należy usnąć zabezpieczenia przed mrozem, jednak stale śledź pogodę. Nocne przymrozki w tym okresie są bardziej normą, niż rzadkością. Możesz wziąć się także za strzyżenie niektórych krzewów ozdobnych i żywopłotów, jednak pomiń te kwitnące na wiosnę.

W marcu będziesz mógł również, w końcu „pogrzebać” trochę w ziemi i wysiać do gruntu pierwsze warzywa, jak np. marchew, rzodkiewkę, szczypior czy pietruszkę i kwiaty. Marzec to także najwyższy czas, aby zadbać o trawnik. W tym okresie, możesz wykonać takie zabiegi jak wertykulacja, aeracja oraz grabienie, dzięki czemu usuniesz gałęzie, zeschniętą trawę czy liście. Zarówno na grządkach jak i trawniku, warto zastosować nawozy azotowe. Pod dachem możesz również wysiać nasiona do warzywniaka, np. pomidory i paprykę.

Prace ogrodowe w kwietniu

Kwietniowy kalendarz ogrodniczy, nie pozwoli Ci się nudzić. Oczywiście stale śledź prognozę pogody, ponieważ w tym okresie wciąż zdarzają się przymrozki, a nawet opady śniegu. Jeśli aura na to pozwala, możesz wykonać nasadzenia drzew i krzewów. To także odpowiedni czas, na pierwsze koszenie trawnika. 


W kwietniu trawa zaczyna intensywny wzrost i możesz ją stopniowo doprowadzić do stanu odpowiedniego dla całego roku. Jeśli dopiero bierzesz się za zakładanie trawnika, to również ten okres jest na odpowiedni. Oprócz tego, możesz przyciąć gałęzie drzew i krzewów, które są wrażliwe na mróz. Warto również wykonać opryski, chroniące je przed chorobami.

Inne kwietniowe prace ogrodowe, to np. wysiane do gruntu ostatnich warzyw, a także rozmnażanie i przesadzanie bylin. Możesz również przyciąć żywopłot. Oprócz tego, obserwuj posiadane rośliny i zwróć uwagę na to, czy nie pojawiają się na nich szkodniki, a na grządkach chwasty. Nie zapominaj również o nawożeniu roślin. Jeśli nie masz przygotowanego kompostu, to możesz wykorzystać nawozy azotowe, pobudzające wzrost. Ewentualnie w wypadku wybranych gatunków, sięgnij po nawozy specjalistyczne.

Kosiarki w naszej ofercie:

Majowe prace w ogrodzie

Choć maj jest ciepłym miesiącem, to nie możesz zapomnieć o ostatnich wiosennych przymrozkach, czyli tzw. zimnych ogrodnikach. Największe prawdopodobieństwo ochłodzenia, występuje w okresie od 10 do 17 maja. Dlatego powinieneś bacznie obserwować prognozę pogody i w razie potrzeby zabezpieczyć najbardziej wrażliwe rośliny lub przenieść je do domu, jeśli są w donicach. Szkoda, żeby cała wykonana do tej pory praca, poszła na marne.

W maju musisz zacząć regularnie dbać o trawnik. Koszenie powinno odbywać się najlepiej co tydzień. Jeśli jednak masz mniej czasu lub nie pozwala na to pogoda, możesz wydłużyć odstępy do ok. 10 dni.. Maj jest również odpowiednim okresem, aby przenieść do gruntu warzywa i kwiaty, np. pomidory, czy paprykę. Możesz również wysiać ogórki, dynie, kukurydzę, cukinie oraz rośliny strączkowe


 W międzyczasie oczywiście, na bieżąco usuwaj wszelkie chwasty z grządek. W przypadku drzewek owocowych, możesz również zastosować oprysk chroniący je przed szkodnikami. Warto także przyciąć krzewy i żywopłoty, które kwitły na wiosnę. Niewątpliwie nie możesz również zapominać, o regularnym podlewaniu zarówno trawnika, jak i roślin.

Czerwcowy ogród

W tym miesiącu, będziesz mógł w pełni podziwiać swój ogród w jego najlepszej wersji. Kalendarz ogrodniczy w tym czasie, skupia się przede wszystkim na bieżącej pielęgnacji. Częstym zjawiskiem, jest np. pojawienie się szkodników takich jak mszyce. Jeśli nie są w stanie sobie z nimi poradzić naturalni wrogowie, np. biedronki, to warto zastosować oprysk. Pamiętaj o tym, aby używać środków ekologicznych, które w najmniejszym stopniu szkodzą środowisku.

Kolejnym z zagrożeń, są rozwijające się choroby grzybowe. Chronią przed nimi nie tylko środki, ale i właściwe praktyki. Pamiętaj np. o tym, aby rośliny podlewać rano na ich korzenie. Oprócz tego, na bieżąco usuwaj przekwitłe kwiaty i zwiędłe pędy. W przypadku wielu warzyw i owoców, czerwiec jest również czasem pierwszych zbiorów.

Roboty koszące w naszej ofercie:

Lipcowe prace w ogrodzie

W trakcie upalnego lipca, pamiętaj przede wszystkim o regularnym podlewaniu roślin oraz trawnika, najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Możesz także delikatnie przycinać krzewy i żywopłoty, aby nadać im ostatecznej formy. Wspomniane wcześniej grzyby oraz mszyce, również w lipcu stanowią duże zagrożenie. Dlatego zapobiegaj ich rozwojowi. Jeśli masz więcej wolnego czasu, możesz pomyśleć nad zaplanowaniem dodatkowych atrakcji w ogrodzie, np. oczka wodnego, czy skalników. Oprócz tego, nie zapominaj o nawożeniu roślin, ponieważ to czas intensywnego wzrostu.

Prace ogrodowe w sierpniu

Dobrze zaplanowany kalendarz ogrodniczy, powinien przynieść efekt w postaci obfitych zbiorów warzyw i owoców. To właśnie sierpień, jest na to odpowiednim czasem. Inne prace ogrodowe, o których warto pamiętać, to sadzenie kwiatów cebulowych, które kwitną na wiosnę, czy kolejne przycinanie żywopłotów. W sierpniu pamiętaj także o regularnym podlewaniu trawnika. Możesz również po raz ostatni w roku, przystrzyc drzewa oraz krzewy.

Ogród we wrześniu

W tym miesiącu, zaczniesz dostrzegać nadchodzącą jesień. Jest to więc najwyższa pora, na zebranie resztek plonów. We wrześniu możesz również sadzić drzewa oraz krzewy, a z rosnących już roślin, warto usunąć zeschłe pędy i gałęzie. Zebrany w ten sposób materiał, powinien trafić do kompostownika. Zwróć jednak uwagę na to, aby rośliny nie były chore, a wśród nich nie znajdowały się chwasty. Jeśli planujesz zmianę ogrodowej aranżacji, to w wybranych miejscach możesz również zaplanować nowy trawnik, tak aby na przyszłą wiosnę był gotowy. Gdybyś wiosną pominął zabiegi wertykulacji oraz aeracji trawnika, to wrzesień jest na to dobrą porą. Pamiętaj, że rośliny powoli zaczną przechodzić w stan spoczynku. Dlatego unikaj stosowania nawozów azotowych i zastąp je tymi zawierającymi potas i fosfor. Jeśli zaczyna Ci brakować kolorów w ogrodzie, to właśnie w tym miesiącu możesz założyć wrzosowisko.

Październik w ogrodzie

Wbrew pozorom, to nie tylko okres „sprzątania” po kończącym się sezonie, ale również przygotowania na następny. W październiku możesz sadzić róże, a także posiać warzywa czy kwiaty, które chłodne miesiące przezimują w glebie. Są to np. szpinak, czy lawenda. Bez porządków jednak się nie obejdzie, dlatego w tym okresie kalendarz ogrodniczy przewiduje także grabienie liści i usuwanie pozostałości roślin z warzywniaka oraz sadu. Możesz je przeznaczyć na kompost, jeśli nie cierpiały na żadne choroby. Warto także zebrać nasiona kwiatów, które następnie wysuszysz i wykorzystasz w kolejnym sezonie. Październik to również dobry czas, na przesadzanie krzewów i drzew owocowych, które nie są wrażliwe na mróz.

Prace ogrodowe w listopadzie

W tym okresie, możesz wykonać ostatnie koszenie trawy przed zimą . Oprócz tego, z trawnika powinieneś usunąć ostatnie liście, gałęzie czy owoce, które spadły z drzew i krzewów. Liście możesz wykorzystać nie tylko jako kompost, ale również ochronę korzeni wrażliwych na mróz roślin. W zależności od pogody, w przypadku występowania ujemnych temperatur, zabezpieczamy rośliny lub jeśli jesień jest sucha i nie ma mrozów, to pamiętajmy o ich podlewaniu.

Grudzień w ogrodzie

Planując kalendarz ogrodniczy, w grudniu powinieneś szczególnie skupić się na ochronie roślin przed nadchodzącymi mrozami. Warto zabezpieczyć je włókniną oraz wykonać bielenie drzew owocowych. To najlepszy czas na ten zabieg. W razie gdyby nadejście mrozów się opóźniało, możesz zdjąć warstwę ochronną, aby rośliny nie uległy zaparzeniu. Pamiętaj, że ogród to nie tylko rośliny, ale i żyjące w nim zwierzęta. Warto więc zbudować karmnik dla ptaków i dokarmiać je przez całą zimę. Pomoże to im przetrwać ten trudny okres, a wiosną odwdzięczą się nie tylko pięknym śpiewem. Wiele szkodników, jest bowiem naturalnym pokarmem ptaków. Dlatego też, warto dbać o bioróżnorodność w ogrodzie.

Odśnieżarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756