Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kwiecień w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

 2023-04-14 

Jak mówi przysłowie „kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, i dewiza ta doskonale znajduje zastosowanie jeśli chodzi o prace w ogrodzie w tym okresie. Dni są już długie, więc czasu nam nie brakuje, promienie słoneczne potrafią nas solidnie rozgrzać. Jednak warto pamiętać, że kwiecień w ogrodzie to także czas nocnych przymrozków, które są szczególnie groźne dla roślin.

Co robić w ogrodzie w kwietniu?

Pracy jest całe mnóstwo, a na samym początku warto zacząć od pozbycia się zimowych osłon z roślin, które były zabezpieczone przed niskimi temperaturami. Po użyciu warto je wysuszyć, aby można ich było użyć w kolejnym sezonie zimowym. Gdy będziesz zdejmował osłony zwróć także uwagę czy na roślinach nie pojawiły się symptomy chorób. Oczywiście w kwietniu ciągle będą występowały przymrozki, dlatego bacznie obserwuj prognozy. Rośliny, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury warto zabezpieczyć na noc. Jeśli ziemia rozmarzła już w wystarczającym stopniu to warto zacząć nawożenie. Niezbędna jest bowiem odpowiednia przepuszczalność gleby. Dlatego pamiętaj o właściwym stosowaniu nawozów, jedne powinno rozpuszczać się w wodzie, inne mieszamy z glebą, dlatego obfite podlanie roślin po nawożeniu jest praktycznie niezbędne i ma na celu ułatwienie wchłaniania składników odżywczych. to również czas na przeprowadzenie wertykulacji w ogrodzie.


Czekają na Ciebie także prace porządkowe. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej uprzątnij z resztek roślin zeszłorocznych rabaty kwiatowe oraz skalniaki. Sprawdź, czy nie pojawiły się jakieś chwasty, które trzeba wyrwać. Zeschnięte, zeszłoroczne pędy bylin należy wyciąć sekatorem. Warto pamiętać o wysypaniu ziemi pod krzewami warstwą ściółki. W tym celu możesz wykorzystać korę, zrębki drewna, kompost czy żwir. Zabieg ten nie tylko poprawi estetykę ogrodu, ale przede wszystkim zahamuje parowanie wody, a także rozwój chwastów. W marcu mogą już kwitnąć forsycje czy tawuły, dlatego pamiętaj, że kwiecień w ogrodzie to dobry czas, na ich przycięcie po przekwitnięciu.

Prace w sadzie i warzywniku

Abyś w kolejnych latach mógł cieszyć się pysznymi owocami w kwietniu zasadź drzewa i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach oraz z gołym korzeniem. Dokonując nasadzeń pamiętaj o odpowiednim planowaniu. Rośliny powinny być oddzielone równomiernymi odstępami i mieć dostęp do światła słonecznego. Przydatny będzie oczywiście dobrej jakości szpadel, dzięki któremu bez wysiłku wykopiesz dołki o odpowiednich rozmiarach. Po zasadzeniu obficie podlej rośliny.

Jeśli nie robiłeś tego wcześniej to przygotuj grządki na wysiew warzyw, takich jak rzodkiewki, marchew, cebula, szpinak czy pietruszka. Ziemię wcześniej warto spulchnić. Jeśli działka jest niewielka wystarczy ją przekopać szpadlem. Jednak na większych obszarach będzie to bardzo męczące. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z glebogryzarki. W ofercie Media Expert znajdziesz spory wybór maszyn napędzanych zarówno przez silnik elektryczny jak i spalinowy.


Warto wiedzieć, że kwiecień w ogrodzie to również dobry czas na wykonanie cięć drzew i krzewów owocowych. Na te prace wybierz słoneczny dzień bez opadów. Przede wszystkim powinieneś usunąć gałęzie z widocznymi oznakami choroby oraz te zbyt zagęszczone. Miejsca cięć zabezpiecz maścią ogrodniczą do smarowania ran drzew i krzewów. Zapobiegnie ona rozwojowi chorób roślin. Pamiętaj, że sekator wykorzystywany do cięcia powinien być czysty i ostry.

Dbamy o trawnik w kwietniu

Kwiecień w ogrodzie upłynie także na pielęgnacji trawnika. Jeśli jest on uprzątnięty, warto wykonać dosiewki, w miejscach, w których zniszczył się przez okres zimy. Na początku kwietnia możesz także wykonać pierwsze koszenie trawnika, jeśli do tej pory nie było na to czasu lub pogody, np. marzec był wyjątkowo zimny. Wybierz sprawdzony model kosiarki odpowiedni do wielkości Twojego ogrodu. Od tego momentu koś ją regularnie, np. co tydzień oraz podlewaj, jeśli jest taka potrzeba. Warto także pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych jak aeracja czy wertykulacja. Do ich przeprowadzania najlepiej wykorzystać wielofunkcyjne maszyny. Przejrzyj swój trawnik oraz usuń z niego chwasty.


Murawę warto także nawozić, po okresie zimowym dodatkowe składniki odżywcze znacznie pobudzą wzrost trawy. Z zabiegów pielęgnacyjnych możesz wykonać także wałowanie. To dobry sposób na wyrównanie powierzchni trawnika oraz napowietrzenie murawy.

Załóż kompostownik w kwietniu

Jak z pewnością zauważyłeś kwiecień w ogrodzie to czas porządków, a podczas nich powstaje wiele odpadów. Co z nimi zrobić? Najprościej jest je wyrzucić, jednak wbrew pozorom, mogą one być niezwykle przydatne. Warto bowiem pomyśleć o założeniu kompostownika. Odpady można składować na pryzmie. To rozwiązanie dobre w większych ogrodach, gdzie jest na to miejsce. Jeśli jednak preferujesz bardziej estetyczną formę to najlepszym wyborem będzie specjalny pojemnik na kompost. Znajdziesz takie np. w ofercie Media Expert. Skrzynię ustaw w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Na samym dnie kompostownika umieść gałęzie, zapewniające drenaż i cyrkulację powietrza, następnie zasyp je torfem bądź ziemią ogrodową, ostatnią warstwę stwórz z rozdrobnionych resztek roślin. Odpadki zasypujesz kolejną warstwa torfu lub ziemi i tak dalej. Mniej więcej co dwa miesiące warto przemieszać kompost.


Pamiętaj, aby wsypując do kompostu odpadki roślin nie umieszczać w nich tych, które są zarażone chorobami. Nadają się one jedynie do utylizacji. Kompostownik to doskonały sposób na pozbycie się resztek roślin oraz zyskanie naturalnego i odżywczego nawozu.

W kwietniu zadbaj o oczko wodne

Być może masz w swoim ogrodzie oczko wodne. Kwiecień to najwyższy czas, żeby przywrócić mu blask. Jeśli nie zrobiłeś tego w marcu to oczyść zbiornik z zanieczyszczeń, które nagromadziły się w nim po zimie i zamontuj filtr oraz pompę. Gdy temperatura będzie wynosić ok. 10 stopni Celsjusza możesz przenieść do oczka rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. To także czas, aby zacząć karmienie ryb oraz wpuszczanie nowego narybku. Jeśli chcesz, możesz również zasadzić nowe rośliny w swoim oczku wodnym, dzięki którym będzie się ono prezentować jeszcze bardziej okazale.

Roboty koszące w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756