Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Luty w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

 2024-01-02 

Choć teoretycznie drugi miesiąc w roku to środek kalendarzowej zimy, to luty w ogrodzie potrafi być naprawdę ciepły. Dobra pogoda jest oczywiście naszym sprzymierzeńcem, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie wykonać o wiele więcej prac. Oprócz tego, samo spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest znacznie przyjemniejsze, zwłaszcza, że dni robią się coraz dłuższe i powoli zaczynamy odczuwać zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę.

Przygotowanie do prac ogrodowych

Pamiętaj, że luty jest ostatnim miesiącem przed wiosną. Na początku marca pojawią się pierwsze pąki, a także wyczekiwane przebiśniegi. Dlatego warto przygotować się do wiosny odpowiednio wcześniej. Jeśli uwielbiasz prace ogrodowe, pewnie nie możesz doczekać się pierwszych zadań do wykonania. Zanim przystąpisz do działania, musisz się dobrze przygotować. Dlatego luty w ogrodzie polecamy zacząć od przeglądu posiadanych narzędzi. W tym przypadku procentuje Twoje przygotowanie do końcówki zeszłego sezonu. Dobrze zabezpieczone narzędzia, to sprawne narzędzia, a to jest ostatni moment, aby uzupełnić braki w warsztacie.


Pamiętaj, że zakupy warto wykonać wcześniej, nie tylko aby być przygotowanym na wszystko, ale również aby zaoszczędzić. W końcu sezon jeszcze na dobre się nie zaczął, więc możesz skorzystać z jednej z licznych promocji na narzędzia ogrodowe w Media Expert. Przydatne będzie takie wyposażenie jak szpadle, motyki, grabie oraz wiele innych. Nie zapomnij jednak o swoim komforcie, zwłaszcza dlatego, że luty w ogrodzie potrafi być zimny i deszczowy. Warto więc mieć porządne rękawice ogrodowe oraz kalosze.

Ogrodowe prace w lutym

Jeśli wydawało Ci się, że luty to kolejny miesiąc przestoju w pracach ogrodowych, to byłeś w błędzie. Przede wszystkim, już w pierwszych dniach możliwe jest wysiewanie nasion roślin jednorocznych. Mowa tu o tych gatunkach, które cechuje długi czas wegetacji. To między innymi petunia oraz begonia. Kwiaty te są bardzo popularne w polskich ogrodach i nietrudno się temu dziwić, skoro wyglądają tak pięknie. Przyda Ci się tutaj łopata, aby zakopać nasiona odpowiednio głęboko. Zbyt płytki zasiew, może okazać się zgubny – rośliny przemarzną i nie zachwycą Cię wiosną swoimi kolorami. Jeśli mróz nie odpuszcza, powinieneś także dokonać inspekcji okrycia roślin, np.: plandeką, które zrobiłeś jeszcze późną jesienią. Sprawdź, czy wszystkie są dokładnie przykryte, aby nie przemarzły na skutek niskiej temperatury. To samo dotyczy niskich roślin, które rosną na rabatkach. Jeśli śnieg sypie bez opamiętania, strzepuj go z krzewów iglastych, aby nie doszło do złamania gałęzi, a także wyłamania pędów. Jeśli masz na swojej posesji również wysokie drzewa, możesz użyć do strzepania śnieżnego ciężaru jakiegoś narzędzia, na przykład grabi. Pamiętaj, aby zachować przy tym dużo uwagi – śnieg może spaść Ci na głowę, a zmrożone kawałki mogą być bardzo niebezpieczne.

Przygotowanie warzywnika

Luty w ogrodzie warzywnym możesz spędzić, przygotowując nasiona na tak zwaną wczesną rozsadę. To między innymi sałata, seler, kalarepa lub kapusta. Na samą myśl o zupie warzywnej, aż cieknie ślinka! Polecamy zrobić także porządek na grządkach, usuwając suche pędy z poprzedniego sezonu. Oczyszczona gleba będzie zdrowa i pozwoli rosnąc dorodnym roślinom. Przy okazji warto spulchnić glebę. W tym celu, użyć możesz szpadla. Spulchnienie ziemi polega na jej przekopaniu. Nie musisz tego robić głęboko – wystarczy około 20 centymetrów. Glebę powinieneś zasilić kompostem, dostarczającym roślinom cennych składników odżywczych – pamiętaj, że możesz go przygotować samodzielnie m.in. z resztek swoich zbiorów. Kompaktowy kompostownik idealny do ogrodu, znajdziesz w ofercie Media Expert. Dzięki niemu, znacznie szybciej przygotujesz odżywczy nawóz.

Używanie glebogryzarki

Jeśli działka jest duża, to zdecydowanie warto sięgnąć po glebogryzarkę. Wydajna maszyna bez większego wysiłku spulchni ziemię i zrobi to znacznie dokładniej. Poza tym, luty w ogrodzie jest całkiem pracowity i warto ułatwiać sobie wiele zadań. Glebogryzarki możesz użyć nie tylko w przypadku grządek, ale również podczas przygotowania ziemi do zasiania trawnika. Dostępne są modele spalinowe oraz elektryczne, zasilane sieciowo lub akumulatorami. Zalety maszyn spalinowych, to przede wszystkim duża wydajność. Dodatkowo oferują swobodę pracy. Jednak na mniejszych ogrodach, tam gdzie do tej pory korzystałeś ze szpadla, bardzo dobrze sprawdzą się modele z silnikami elektrycznymi.

Maszyny ogrodowe mogą wydawać się dużym wydatkiem, jednak przydają się przez cały rok i znacznie przyspieszają wykonywanie prac. Jeśli miałbyś je za każdym razem wypożyczać, po kilku razach wydałbyś tyle samo, co na zakup własnego sprzętu. Wiele z nich możesz kupić także w formie ratalnej z zerowym oprocentowaniem. Warto zainwestować, jeśli lubisz dbać o swój ogród. Taki zakup na pewno się opłaci, bo nie wszystko można zrobić ręcznie – a na pewno nie łatwo i szybko.

Prace porządkowe w lutym

Luty to także dobry moment, na przycięcie drzew i krzewów. Możesz skrócić gałęzie między innymi jabłoni lub gruszy. Pozwala to odmłodzić stare drzewa, co je wzmocni i przełoży się na lepsze zbiory w przyszłości. Do usunięcia kwalifikują się gałęzie, które są suche, krzyżują się z innymi i rosną w kierunku środka korony drzewa. Warunkiem przycinania drzew i krzewów w lutym, musi być jednak pogoda. Dzień powinien być ciepły i słoneczny. Miejsca przycinki zabezpiecz środkiem zabezpieczającym przed rozwojem infekcji grzybicznych. Do przycinki drzew i krzewów, potrzebujesz sekatora.


W przypadku, gdy gałęzie znajdują się wysoko, pomocna okaże się stabilna drabina lub piła z wysięgnikiem, umożliwiającym sięgnięcie nawet kilkaset centymetrów wyżej, niż pozwala na to zasięg Twoich ramion. W szczególności polecamy skorzystanie z maszyn akumulatorowych. Zarówno piły jak i sekatory, odznaczają się większą wydajnością, niż w przypadku cięcia ręcznego. Docenisz to zwłaszcza, gdy liczba gałęzi do przycięcia będzie duża. Dobra piła czy sekator, będą Ci służyć cały rok.


Warto wybrać maszyny zasilane uniwersalnymi akumulatorami. Dzięki temu, jedno źródło zasilania posłuży w kilku urządzeniach, np. w podkaszarce, czy wkrętarce. Jeśli gałęzie mają ślady chorób, wyrzuć je do odpadów biologicznych. Zdrowe najlepiej zemleć w rozdrabniaczu i przeznaczyć na kompost lub wykorzystać jako ściółkę.

Jak zadbać o trawnik i ogród w lutym?

Przed Tobą jeszcze pierwsze koszenie, jednak jeśli śnieg już stopniał, to luty w ogrodzie jest dobrym okresem, aby sprawdzić aktualny stan murawy. Jeśli trawa jest wypalona lub zgnita, to w miejscach tych warto wymienić ziemię i zaplanować dosiewki, gdy pozwoli na to pogoda. Warto także przemyśleć rozplanowanie trawnika, zwłaszcza jeśli nie jesteś fanem koszenia. Początek roku jest bardzo dobrym momentem, aby rozważyć zakup automatycznego robota koszącego i przygotować się do instalacji urządzenia.


Granice pracy robota koszącego wyznacza przewód sygnałowy. Powinien on swoim zasięgiem obejmować obwód całego trawnika. Zarówno początek jak i koniec przewodu, są podłączane do stacji ładującej, tworząc w ten sposób pętlę i zamykając obwód. Posiadając robota, musisz ręcznie wykonać praktycznie tylko pierwsze koszenie trawy w roku. Później urządzenie pracuje co 2-3 dni, ścinając kilka milimetrów źdźbeł. Drobny pokos stanowi doskonały nawóz dla trawnika, nie musisz więc go zbierać. Co ważne, trawnik podzielisz na strefy i łatwo zaprogramujesz harmonogram automatycznego koszenia, aby urządzenie pracowało np. wtedy, gdy nie ma Cię w domu.


Jeśli chodzi o opieką nad samym trawnikiem, to w lutym warto ograniczyć chodzenie po nim. To ważne, zwłaszcza w trakcie trwania mrozów. Źdźbła trawy łamią się, a ich obecność prowadzi do pleśni, która zakwasza glebę i prowadzi do zahamowania rozwoju trawnika. Gleba po roztopach jest bardzo miękka i ulega łatwemu odkształcaniu. Dlatego warto nie stawiać na niej niczego ciężkiego oraz unikać przejeżdżania jej samochodem.


Aby niemal całkowicie zautomatyzować pielęgnację trawnika, warto także rozpocząć planowanie systemu nawodnienia, jeśli masz dość stania z wężem lub chodzenia z konewką. Umieszczenie węży w odpowiednim miejscu i inwestycja w zraszacze może sprawić, że jedyne, co będziesz musiał zrobić, to odkręcić zawór z wodą. A to również nie jest takie oczywiste, gdyż możesz wykorzystać programator, który samodzielnie uruchomi podlewanie o określonej godzinie. Oczywiście nie brakuje także rozwiązań, którymi możesz łatwo sterować z telefonu. Jednym zdaniem – inteligentny dom już był, teraz czas na inteligentny ogród.

Przygotowanie ścieżek w ogrodzie

Luty w ogrodzie, to również okres kiedy możesz rozpocząć prace nad tak zwaną infrastrukturą ogrodową. Mowa tu między innymi o altanach, donicach lub pergolach, których elementy możesz wykonać w garażu, czy też warsztacie. Jeśli planujesz nieco przebudować swój ogród, luty to dobry moment. Warto wyznaczyć miejsce do relaksu i podejmowania gości, w którym będzie np. parasol lub pawilon ogrodowy. W końcu w Twoim azylu czas powinien upływać nie tylko na pracy, ale przede wszystkim na wypoczynku. Oczywiście nie zapomnij o kąciku zabaw dla dzieci. Może w nim być piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawka, czy inna atrakcja.

Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756