Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Przycinanie żywopłotu - najważniejsze narzędzia i technika

 2023-08-30 

Wysoki żywopłot będzie praktyczną ozdobą naszego domu czy ogrodu wtedy, gdy odpowiednio o niego zadbamy. Możemy też pozostawić rośliny do ich spontanicznego rozrostu. Fachowcy od ogrodów zalecają jednak formowanie żywopłotu, które z jednej strony służy ujarzmieniu pędów, a z drugiej zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i grzybów zagrażających roślinom.

Kiedy i jak przycinać żywopłot?

Niezależnie od rodzaju krzewów, z których chcemy formować ogrodzenie, pielęgnacja żywopłotu zaczyna się wraz z jego posadzeniem. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, to radykalne cięcie wszystkich pędów do wysokości 30 cm. Wyjątek stanowią iglaki, które przycina się po raz pierwszy w drugim roku od nasadzenia. Ma to na celu zwiększenie tempa wzrostu i zagęszczenie odrastających gałązek. Kolejne cięcia wykonujemy, kiedy pędy osiągną kilkanaście centymetrów. Zazwyczaj dzieje się to na przełomie maja i czerwca. Ostatnie w roku przycinanie żywopłotu ma na celu przygotowanie roślin do zimy. Wykonywane jest w sierpniu. W kolejnych latach pielęgnacja żywopłotu powinna odbywać się dwa razy w roku, wczesną wiosną – aby wzmocnić pędy, a potem latem – aby je uformować. Pamiętajmy, że formowanie żywopłotu jest czynnością kosmetyczną i nie powinno być radykalne. Jego zadaniem jest usunięcie suchych, brzydkich lub wystających poza przyjętą linię ogrodzenia pędów oraz nadanie roślinie kształtu.

Narzędzia do przycinania żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu, jak każda praca w ogrodzie, wymaga wysiłku i czasu. Niskie rośliny są łatwiejsze w pielęgnacji. Jednak, gdy już nasze ogrodzenie jest wysokie, wtedy warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do pielęgnacji żywopłotu. One nie tylko pozwolą na profesjonalną pielęgnację, ale też ułatwią nam pracę i oszczędzą cenny czas. Nawet jeśli zdecydujemy, że nie będziemy go kosmetycznie formować, w pierwszych latach po posadzeniu będzie wymagał cięcia. Formowany żywopłot natomiast, bez systematycznego strzyżenia, zamiast dodawać naszemu ogrodowi uroku, będzie go szpecił. Odpowiednie narzędzia to takie, które mają wymaganą dla naszych potrzeb długość i ostrość. Od nich będzie zależeć prawidłowe cięcie i gojenie pędów oraz ich wzrost. Wybierz narzędzia niezbędne do przycinania żywopłotu i ciesz się pięknymi roślinami, które jednocześnie zapewnią Tobie i Twojej rodzinie prywatność na posesji, czy działce.

Sekator do cięcia i przycinania żywopłotu

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi ogrodowych. Bez jego pomocy przycinanie żywopłotu będzie bardzo trudne. Warto wybrać taki, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom oraz gatunkom roślin, z których przygotowujemy ogrodzenie. Sekator to sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu, który możemy wykorzystać do przycinania suchych i zielonych pędów, cienkich gałązek, a także grubszych gałęzi umiejscowionych na wyższych partiach rośliny. Najważniejszą częścią sekatora są jego ostrza. Ze względu na ich kształt, rozróżniamy sekatory kowadełkowe i nożycowe. Sekator kowadełkowy, zwany też jednoostrzowym, składa się z jednego ostrza. Płaskie ostrze dociskane jest do drugiego metalowego elementu. Ten rodzaj polecany jest szczególnie do twardszych pędów i grubszych gałązek o średnicy do 3 cm.

Sekator nożowy, zwany dwuostrzowym, działa na podobnej zasadzie, jak nożyce. Cięcie polega na zachodzeniu na siebie dwóch ostrzy. Urządzenie sprawdza się w precyzyjnym strzyżeniu i modelowaniu roślin. Sekatory dzielimy również ze względu na sposób obsługi. Sprzęt jednoręczny obsługujemy jedną ręką. Będzie wystarczający do przycinania kwiatów i krótkich pędów. Jest poręczny i lekki. Sekator dwuręczny, jak wskazuje nazwa, obsługujemy obydwiema rękami. Wynika to z jego gabarytów i wagi. Sprawdzi się do cięcia grubszych gałęzi o średnicy nie przekraczającej 5 cm. Takie sekatory mają dłuższe uchwyty i nadają się również do precyzyjnego strzyżenia żywopłotu, aby nadać mu prosty, geometryczny kształt. Specjalny sekator tyczkowy jest wyposażony w teleskopowy wysięgnik, który ułatwia strzyżenie pędów i gałązek rosnących na wyższych partiach ogrodzenia.

Wybierając narzędzia do żywopłotu, nawet te najdrobniejsze i z pozoru proste konstrukcyjnie, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. W przypadku sekatora ważną rolę odgrywają ostrza, które dodatkowo pokryte odpowiednią powłoką, dłużej zachowają funkcjonalność, a tym samym żywotność. Istotne są też uchwyty, które powinny dobrze trzymać się w dłoni. Specjalne gumowane końcówki sprawią, że sprzęt będzie stabilny i ergonomiczny. Najbardziej popularne są sekatory ręczne, ale w sklepie znajdziemy również sprzęt akumulatorowy. Dodatkowe zasilanie wspomaga pracę, dzięki czemu oszczędza czas i siłę naszych mięśni.

Nożyce do precyzyjnego strzyżenia

Nożyce ogrodowe to narzędzia niezbędne do pielęgnacji żywopłotu. Zwłaszcza, jeśli ogrodzenie jest znacznych rozmiarów. Dotyczy to zarówno szerokości, jak i wysokości roślinnego płotu. Nożyce dzielimy na cztery podstawowe grupy. Sprzęt ręczny dedykowany jest do przycinania pędów niewielkich żywopłotów. Sprawdzi się do modelowania średniej wielkości krzewów. Nierzadko nożyce ręczne są klasyfikowane w sklepie jako sekator. Większe gabarytowo zielone ogrodzenie wymaga zastosowania wydajniejszego sprzętu, jakim są nożyce elektryczne. Do ich działania potrzebujemy prądu. Warto zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego oraz czy dysponujemy energią elektryczną tam, gdzie chcemy strzyc. To jedno z ograniczeń. Zaletą natomiast jest cicha praca i brak emisji spalin, które występują w profesjonalnym sprzęcie z silnikiem na ropę. Nożyce spalinowe wykorzystywane przemysłowo, na przykład w firmach zajmujących się zielenią miejską, dedykowane są do zadań specjalnych. To urządzenie, które może pracować na otwartych przestrzeniach, bez konieczności podłączenia do prądu. Odznaczają się dużą mocą, co z kolei przekłada się na ich wydajność i wytrzymałość. Mogą również pracować na wilgotnych roślinach. Wadą tego sprzętu jest wysoka emisja hałasu. Jeśli mamy dom na osiedlu, praca z nożycami spalinowymi może przeszkadzać naszym sąsiadom. Jeśli jednak mamy działkę za miastem, a nasz żywopłot jest szeroki i wysoki, nożyce spalinowe będą idealnym rozwiązaniem.

Decydując się na elektryczne lub spalinowe narzędzia niezbędne do pielęgnacji żywopłotu, należy zwrócić uwagę na moc silnika. Tak samo, jak w przypadku innych urządzeń ogrodowych, im wyższa moc silnika, tym większa będzie efektywność pracy sprzętu. Nie bez znaczenia będzie też moment obrotowy nożyc. Oznacza się go w Nm (niutonometrach). Tak samo, jak w wypadku mocy, im wyższy moment obrotowy, tym urządzenie będzie cięło i strzygło szybciej. To znacznie skraca czas pracy i oszczędza naszą siłę fizyczną. Dla przykładu, do żywopłotów o dużych powierzchniach i zdrewniałych pędach polecane są nożyce z silnikiem z momentem obrotowym nie mniejszym, niż 80 Nm. Coraz większą popularnością cieszą się też elektronarzędzia z napędem akumulatorowym. Ich wydajność wynika z wielkości i pojemności akumulatora. Nożyce akumulatorowe zapewniają taką samą mobilność, jak sprzęt spalinowy, z tą różnicą, że swobodnie możemy ich używać nie przeszkadzając sąsiadom (GARDENA 9838-20). Są bardzo ciche, a przy tym lekkie i poręczne. Dedykowane do żywopłotów o niewielkiej powierzchni. Ważnym parametrem w przypadku nożyc powinna być ich waga. Strzyżenie żywopłotu to czynność długotrwała. Pracujemy trzymając sprzęt w rękach nawet kilka godzin. Aby zwiększyć komfort pracy, ich waga nie powinna przekraczać 3 kg.

Ostrza mają znaczenie

Najważniejszą częścią nożyc są ich ostrza. Mogą być jednostronne lub dwustronne. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się dłuższym cięciem, co znacznie skraca czas strzyżenia. Są dedykowane do szerokich i płaskich ogrodzeń. Ostrza dwustronne są bardzo precyzyjne, przez co szczególnie polecane do żywopłotów o skomplikowanych liniach i kształtach cięcia. Praca nad detalami zawsze wymaga więcej czasu i zaangażowania ze strony operatora, dlatego ten rodzaj nożyc generuje mniejszą liczbę wibracji. To znacznie ułatwia długotrwałą pracę ze sprzętem i nie męczy ręki. W sklepie znajdziemy również nożyce z wymiennymi ostrzami. Elementy te są częścią eksploatacyjną podlegającą zużyciu. Najlepiej, gdy są wykonane ze stali lub włókna węglowego. Mogą być wycinane laserowo bądź szlifowane za pomocą diamentów. To uodparnia je na uszkodzenia mechaniczne. Warto wybrać ostrza dobrej jakości, aby móc je okresowo ostrzyć lub takie, które można wymienić samemu. Dostępność części zamiennych oraz ich regeneracja to ważny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wybieramy narzędzia niezbędne do pielęgnacji żywopłotu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756