Zdaniem eksperta
Naturalne ogrodzenie może pięknie się prezentować i stanowić prawdziwą ozdobę działki. Duży żywopłot będzie doskonale chronił prywatność oraz ograniczał kurz od strony drogi. Warto więc odpowiednio o niego zadbać. Regularne przycinanie żywopłotu jest niezbędne, dlatego w naszym poradniku wyjaśnimy, od czego je zacząć.
Jak się przygotować do cięcia żywopłotu?
Na samym początku warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria oraz narzędzia ogrodnicze. Przycinanie żywopłotu z nimi będzie o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne. Na początku pamiętaj o dobrych rękawicach ogrodowych. Powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, a część wewnętrzna pokryta nitrylem. Ochronią Cię przed zadrapaniami i skaleczeniami, a jednocześnie zagwarantują pewny chwyt narzędzi.
Przycinanie żywopłotu formowanego ułatwi Ci również sznurek ogrodniczy. Wystarczy rozpiąć go na pożądanej wysokości – pomoże Ci w utrzymaniu równej linii cięcia. Wbrew pozorom utrzymanie poziomu nie jest łatwe, a korzystając ze sznurka, unikniesz efektu pofalowanej powierzchni. Choć dostępne są sekatory na wysięgnikach, to mimo wszystko, aby wykonać precyzyjne cięcie żywopłotu o dużej wysokości, koniecznie zaopatrz się w drabinę.
Cięcie żywopłotu – czym wykonać?
Najczęściej używane są ręczne oraz mechaniczne nożyce do żywopłotu zasilane silnikami elektrycznymi bądź spalinowymi. W praktyce niezbędne będą oba rodzaje. Za pomocą ręcznych nożyc możliwe jest precyzyjne przycinanie żywopłotu. Nie ważą dużo, więc nawet osoby starsze nie będą miały problemów z ich obsługą.
Bez wątpienia wiele zalet mają elektryczne nożyce do żywopłotu. Listwy tnące dostępne są w różnych rozmiarach, zazwyczaj od ok. 40 do nawet 60 cm. To sprawia, że możesz wygodnie i szybko przycinać duże powierzchnie. Ograniczenie zasięgu pracy stanowi oczywiście długość przedłużacza ogrodowego. Jeśli w miejscu pracy jest z tym problem, warto zdecydować się na model akumulatorowy. Bezprzewodowe nożyce umożliwią Ci przycinanie żywopłotu w dowolnym miejscu. Oczywiście wymagają ładowania baterii, jednak ładowarki są coraz szybsze, a poza tym akumulator jest wymienny. Wystarczy więc rozładowany podmienić na nowy i można kontynuować pracę. W tym samym czasie rozładowana bateria może się ładować. Użytkownicy coraz częściej decydują się na akumulatorowe nożyce do żywopłotu, ponieważ ogniwa zasilające są wspólne również dla innych maszyn ogrodowych danego producenta.
Oczywiście możesz zdecydować się także na nożyce spalinowe. Oferują one bardzo dużą wydajność i doskonale radzą sobie w wymagających pracach. Taki zestaw warto również uzupełnić sekatorem lub piłą ogrodową. Czasem trafisz na grubsze gałęzie, z którymi nie poradzą sobie nożyce. Jeśli żywopłot jest wysoki, warto pomyśleć o nożycach z teleskopowym wysięgnikiem. Dzięki nim z poziomu gruntu możesz bezpiecznie podcinać wysoko położone gałęzie.
Nożyce do przycinania żywopłotu dostępne w naszej ofercie:
Kiedy przycinać żywopłot?
Gdy masz już niezbędne urządzenia, warto przejść do działania. Wyjaśnijmy więc, kiedy przycinać żywopłot. Podobnie jak w przypadku pierwszego koszenia trawy po zimie, tak i tu należy wybrać odpowiednią porę. Zazwyczaj cięcia wykonujemy do dwóch razy w roku. Ewentualnie żywopłoty liściaste przycinamy trzykrotnie – dotyczy to np. takich krzewów jak bukszpan, które rosną szybko.
Najczęściej pierwsze przycinanie żywopłotu ma miejsce w marcu, wczesną wiosną. Ma ono pobudzić rośliny do wzrostu, dzięki czemu się zagęszczają. W przypadku krzewów liściastych należy przyciąć je o około jedną trzecią wysokości. Pierwsze cięcie wykonujemy, zanim pojawią się liście. W przypadku krzewów iglastych pierwsze przycinanie w sezonie ma na celu usunięcie ubiegłorocznych przyrostów – należy pozbyć się około połowy z nich.
Drugie cięcie wykonujemy latem, w celu utrzymania formy oraz kontroli wzrostu krzewów. Polecany czas to czerwiec lub lipiec. Ewentualnie żywopłoty liściaste możemy również podciąć trzeci raz w sierpniu lub na początku września.
Kiedy przycinać żywopłot, który dopiero posadziliśmy? To również zależy od rodzaju krzewów. Krzewy liściaste posadzone wiosną możemy przyciąć od razu – taki zabieg pobudzi ich wzrost. Jednak jeśli krzewy posadziliśmy jesienią, to przycinanie należy wykonać w przyszłą wiosnę. Z kolei krzewy iglaste przycinamy dopiero w drugim roku po posadzeniu.
Na koniec warto pamiętać o kilku zasadach. Pierwsze przycinanie żywopłotu w roku powinno mieć miejsce dopiero po największych przymrozkach. Nie należy przycinać żywopłotu w trakcie opadów. Pomijając niebezpieczeństwo używania w złą pogodę maszyn elektrycznych, to wilgoć sprzyja rozwojowi chorób roślin, a miejsca cięcia są wtedy bardziej narażone. Analogicznie – dlatego ostatnie przycinanie żywopłotu w sezonie wykonujemy zazwyczaj we wrześniu. Przed okresem zimowym roślina musi dojść do siebie, a rany powinny mieć czas, aby się zagoić.
Praktyczne rady odnośnie przycinania żywopłotu
Cięcie żywopłotu nie musi być trudne. Mamy jeszcze kilka rad, które sprawią, że będziesz pracował efektywnie i bezpiecznie. Przede wszystkim zawsze dbaj o narzędzia. Akcesoria do sprzętów ogrodniczych powinny być wyczyszczone z resztek roślin i nasmarowane – w ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się chorób. Przycinanie żywopłotu zacznij od założenia okularów ochronnych i rękawic ogrodniczych.
Obserwuj stan roślin – jeśli widzisz oznaki chorób na gałęziach, to pozbądź się ich. Dzięki temu roślina szybciej się zregeneruje. Podobnie zwracaj uwagę na warunki pogodowe – jeśli panuje susza, unikaj gwałtownych cięć, ponieważ mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Natomiast w okresie wilgotnym zachowaj większą ostrożność, aby nie uszkodzić świeżo wyrastających pędów.