Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Osuszanie powietrza - jak osuszyć powietrze w domu?

 2023-07-28 

Dla jak największego komfortu, poziom wilgoci w mieszkaniu powinien wynosić od 45-55%, zwiększenie poziomu wilgoci może powodować nie tylko dyskomfort, ale także rozwój pleśni i grzybów, będących źródłami niebezpiecznych chorób dróg oddechowych. Mogą także być przyczyną alergii i chorób reumatycznych. Na to, że w domu może być problem z wilgotnością świadczyć mogą  ciemne plamy na ścianach i w ramach okien, zaparowane szyby, nieprzyjemny zapach wilgoci, a także nieprzyjemny zapach wyjętej z szafy odzieży czy szybciej psujące się produkty spożywcze.W takim wypadku naturalnym wydaje się rozpoczęcie procesu osuszania powietrza, jednak nie każdy wie jak zrobić to dobrze. 

Czym osuszyć powietrze?

Osuszanie powietrza nie jest procesem trudnym pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie urządzenie dostosowane do potrzeb danej powierzchni. Jednym z rozwiązań, sprawdzających się przy niewielkich odchyleniach poziomu wilgoci, jest ogrzewanie i wentylacja. Samo ogrzewanie nie jest procesem osuszania powietrza. Ciepłe powietrze może wprawdzie zgromadzić więcej wody niż zimne. Aby doszło do osuszenia powietrza, niezbędna jest dodatkowo wentylacja i spełnienie pewnych warunków. Osuszanie powietrza metodą ogrzewania i wentylacji jest sposobem, który opiera się na dostosowaniu odpowiednio wysokiej temperatury powietrza w pomieszczeniu i jego intensywnym wentylowaniu. Efektywność tej metody osuszania powietrza jest uzależniona od warunków zewnętrznych, które niekiedy mogą uniemożliwiać jej zastosowanie. 


Najlepsze efekty można uzyskać zimą, gdy temperatura wewnątrz jest wyższa niż na zewnątrz. Latem sposób ten jest nieskuteczny. Zbyt wysoka temperatura może powodować także dyskomfort mieszkańców domu, dlatego ta metoda najlepiej sprawdza się w niezamieszkanych miejscach. Ważne jest także, by dobrać odpowiedni wentylator, gdyż brak właściwej wymiany powietrza podczas osuszania wilgotnych ścian może powodować, że para pochłaniana jest przez bardziej suche partie ścian oraz sufit. Należy również podkreślić, że jest to rozwiązanie wiążące się z wysokimi kosztami.


Innym - skuteczniejszym i tańszym rozwiązaniem jest zakup osuszacza powietrza, wykorzystującego metodę kondensacyjną, polegającą na odbieraniu wilgoci z powietrza poprzez schładzanie go poniżej punktu rosy co powoduje wykraplanie wilgoci (kondensację). Osuszacze powietrza składają się z wentylatora, sprężarki, wymienników ciepła (skraplacz i parownik) oraz elementu rozprężnego. W wentylatorze dochodzi do wymuszonego przepływu wilgotnego powietrza przez wymienniki ciepła. Ponieważ temperatura parownika jest niższa niż temperatura punktu rosy dochodzi do kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu, na ściankach osuszacza. W zależności od rodzaju urządzenia skroplona woda jest gromadzona w zbiorniku urządzenia, odprowadzana do kanalizacji bądź na zewnątrz.


Następnie powietrze zostaje ochłodzone i osuszone, by ponownie ogrzał je skraplacz. Dzięki temu uzyskuje się dodatkowy spadek wartości wilgotności względnej. Ze skraplacza suche powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia, z którego zostało zassane. Inną metodą osuszania powietrza jest wykorzystanie osuszania adsorpcyjnego, które niekiedy bazuje na wykorzystaniu sprawdzonego granulatu. Uzyskanie wyczuwalnego, trwałego osuszania powietrza wymaga jednak zastosowania elektrycznych urządzeń z regeneracją ciepłego powietrza. Urządzenia takie określane są jako adsorpcyjne osuszacze powietrza. Na rynku znaleźć można wiele osuszaczy, których parametry znajdą zastosowanie na różnych powierzchniach. 

Osuszacze powietrza w naszej ofercie:

Jak ususzyć powietrze?

Zanim zdecydujemy się na osuszanie powietrza, warto znaleźć źródło wilgoci w mieszkaniu. Najwięcej wilgoci znajduje się w budynkach bez właściwej izolacji cieplnej lub w nowo wybudowanych obiektach, w których ściany zawierają jeszcze pokłady wody po zakończonych niedawno pracach remontowych. Zdarza się również, że przyczyną zbyt dużej wilgotności jest słaba wentylacja mieszkania. Plastikowe okna charakteryzują się dużą szczelnością, dzięki czemu nie wpuszczają do mieszkania zimna, ale sprawiają także, że do wewnątrz trafia niewiele świeżego powietrza, a niedostateczny system wentylacyjny nie nadąża z wymianą powietrza. W takich sytuacjach warto zainwestować w osuszacz powietrza, który wspomoże wentylację, dzięki czemu nawet wadliwy lub mało wydajny system może wystarczająco dobrze odegrać swoją rolę. Do osuszania powietrza wystarczy w zasadzie jedno skuteczne urządzenie, spośród naszej listy pomocniczej.


Jak nietrudno zauważyć, wiele z osuszaczy posiada filtry i funkcje, które wspomagają oczyszczanie powietrza. Do modeli, które nie zostały wyposażone w podobne parametry, warto dokupić oczyszczacz powietrza, który w parze z osuszaczem sprawi, że powietrze w pomieszczeniu osiągnie nie tylko odpowiednią wilgotność, ale będzie również wolne od pyłów, bakterii, zarodników pleśni, cząsteczek brudu, wirusów, alergenów, roztoczy oraz kurzu.  Na uwagę w tej kwestii zasługują bez wątpienia oczyszczacze powietrza Philips. Szeroki wybór produktów tej marki sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla własnych potrzeb. Na przykład Oczyszczacz PHILIPS AC4550/50 posiada trzy tryby automatyczne: Antyalergenowy, Gazów, Ogólny, które umożliwiają usunięcie do 99,97% cząsteczek PM2.5, alergenów, gazów, bakterii i wirusów. W bardziej ekonomicznej wersji polecić możemy Oczyszczacz PHILIPS AC1215/10 usuwający do  99,97% zanieczyszczeń i posiadający tryb monitorowania czystości powietrza nocą. 

Osuszanie powietrza klimatyzatorem

Osuszanie powietrza jest więc możliwie na kilka różnych sposobów. Często osoby, które posiadają klimatyzator przenośny czy klimatyzację nie zauważają problemów z nadmierną wilgocią w swoim otoczeniu. Wiążę się to z faktem, że klimatyzatory również są jednym ze sposobów osuszania powietrza. Dlaczego? Zdecydowana większość dostępnych na rynku klimatyzatorów jest wyposażona w pompę ciepła, co sprawia, że mogą one pracować w opcji chłodzenia lub grzania. Klimatyzatory działają na zasadzie przemiany powietrza, która w zależności od osiągniętej temperatury końcowej jest zwana chłodzeniem lub grzaniem. Większość osób wykorzystuje klimatyzatory do chłodzenia, zapominając, że równie dobrze ogrzewają one powietrze. Podczas chłodzenia pomieszczenia może dojść do osuszania powietrza klimatyzatorem. W jaki sposób? Proces chłodzenia powietrza następuje poprzez kontakt przepływającego powietrza z zimną powierzchnią parownika. 


Ochładzanie powietrza do wymaganej temperatury może odbywać się bez wykroplenia wilgoci i z wykropleniem wilgoci. Związane jest to z zależnością pomiędzy temperaturą chłodnicy a temperaturą punktu rosy. Jeśli temperatura powierzchni parownika jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza przed parownikiem, na skutek kontaktu powietrza wilgotnego z powierzchnią wymiennika zachodzi proces chłodzenia z wykropleniem wilgoci (osuszanie powietrza). Dlatego też klimatyzator może stanowić nie tylko urządzenie chłodzące (lub grzejące), ale także sprawdzony osuszacz powietrza. Jeśli celem zakupu klimatyzacji jest chęć osuszania powietrza, warto zainwestować w klimatyzator przenośny, który można ustawić w każdym pożądanym pomieszczeniu. Na przykład klimatyzer AEG LK 5689 posiada funkcję: chłodzenia i oczyszczania powietrza. Ponadto, jeśli użytkownik uzna, że powietrze w klimatyzowanym pomieszczeniu jest zbyt suche, klimatyzator posiada również opcję nawilżania powietrza. Pilot zdalnego sterowania z zasięgiem ok 10 m, 3 ustawienia dmuchawy, 2 zaprogramowane funkcje wentylacji i timer do 8 godz. 

  • Innym ciekawym rozwiązaniem jest klimatyzator SENCOR SAC MT7020C trybami pracy: chłodzenie, 
  • osuszanie powietrza (18 l/dobę ), 
  • samodzielny wentylator.

Ponadto dwa filtry powietrza nadają się do mycia i eliminują wirowanie pyłu. Filtrują również zanieczyszczenia mechaniczne. 


Osuszanie powietrza jest procesem niezwykle istotnym w pomieszczeniach, w których stwierdzono zbyt dużą wilgotność grożącą nie tylko zniszczeniem mebli czy urządzeń, ale przede wszystkim szkodzącą zdrowiu. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od funduszy, powierzchni pomieszczenia oraz możliwości użytkowników urządzeń do osuszania. Na rynku dostępna jest szeroka oferta produktów do osuszania powietrza, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Osuszacze powietrza w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756