Zdaniem eksperta
Samochody elektryczne, można poznać po zielonych tablicach rejestracyjnych. Spotyka się ich na drogach coraz więcej. To z powodu rosnącej świadomości ekologicznej, ale także możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, poprzez zastąpienie coraz droższego paliwa. Jeśli interesujesz się zakupem „zielonego” samochodu, warto abyś poznał także rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych. Zachęcamy do lektury!
Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?
Zmiany klimatyczne mają miejsce i wobec tego nie można mieć najmniejszych wątpliwości. Na skutek tego, podejmowane są różne działania, które mają na celu zmniejszenie emisyjności, między innymi dwutlenku węgla. Jednym z projektów, jest popularyzacja aut elektrycznych. Faktycznie, Polacy coraz chętniej decydują się na zakup hybryd, ale również aut zasilanych tylko prądem. Nic dziwnego, skoro można otrzymać refundację kosztów w postaci nawet 27 tysięcy złotych. Górna granica ceny samochodu w zeszłym roku, wzrosła do ponad 200 000 zł. Wydając taką kwotę, możesz liczyć na rządowe wsparcie, które wynosi więc około 10 procent. W tej cenie, możliwy jest zakup auta marki premium. Może nie z najwyższym pakietem wyposażenia, ale nadal będzie to całkiem przyjemny i bardzo nowoczesny samochód.
A jak w praktyce wygląda korzystanie z takiego auta? Czy jest problem z ładowaniem akumulatorów? Obecnie już nie. Najmniejszy problem mają właściciele domków jednorodzinnych lub mieszkańcy osiedli, na których zainstalowano ładowarki. Korzystanie z komercyjnych stacji ładowania wiąże się z opłatami, więc wiele osób woli ładować samochód samodzielnie, nawet jeśli koszty miałyby być podobne. Niektóre samochody można ładować z gniazdka o napięciu 230 voltów, a inne wymagają tak zwanej „trzeciej fazy”. W takim wypadku, zazwyczaj potrzebne jest podłączenie do „siły” ładowarki z transformatorem. Stacje ładujące są już powszechnie dostępne w ofercie, także w naszym sklepie internetowym. Przyglądamy się im poniżej.
Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych
Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych, na pewno można podzielić ze względu na typ prądu. Ładowanie prądem zmiennym (AC), to podstawowa forma uzupełnienia akumulatorów. Jest na pewno wolniejsze, niż ma to miejsce w przypadku ładowarek zasilanych prądem stałym (DC). Mogą wykorzystywać gniazdka jednofazowe (230 voltów) i trójfazowe (400 voltów). W obydwu przypadkach, natężenie prądu nie może być wyższe, aniżeli 16 amperów. Moc procesu ładowania, nie przekroczy 13 kilowatów w przypadku braku modułu EVSE.
Jeśli korzystasz z zaawansowanej ładowarki, która takowe zabezpieczenie posiada, moc może być wyższa i sięgać nawet 22 kilowatów. Natężenie prądu również może wzrosnąć i to nawet dwukrotnie. Ładowarki takie, posiadają zazwyczaj złącze Type 2. Warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt, gdyż przy jednoczesnym wykorzystaniu gniazda siłowego, możliwe jest naładowanie samochodu o wiele krócej. Oczywiście czas ten zależy także od pojemności baterii zamontowanej w aucie. Proces jednak na pewno nie zajmie więcej, niż kilka godzin. Ładowarki wykorzystujące prąd zmienny, mogą być stosowane w domostwach i na osiedlach, a ich montaż nie jest skomplikowany dla odpowiedniego fachowca. Warto także dodać, że rosnąca popularność technologii OZE, w tym fotowoltaiki, przekłada się na możliwość samodzielnego generowania energii. W takim wypadku, nawet podczas odprowadzania wyprodukowanego prądu do sieci operatora, ładowanie samochodu będzie o wiele tańsze, ze względu na malejące rachunki.
Auta elektryczne, mogą być również ładowane za pomocą ładowarek zasilanych prądem stałym. Są one o wiele szybsze, ale bardzo obciążają sieć energetyczną i wymagają właściwego przygotowania infrastruktury. Sama taryfa, którą trzeba opłacić każdego miesiąca operatorowi jest bardzo kosztowna i opiewa na kwoty liczące kilka tysięcy złotych. Inwestycja w taką ładowarkę to także spory wydatek. Tego typu sprzęt jest montowany między innymi na autostradach oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie rzeczywiście jest to opłacalne. Dzięki bardzo wysokiej mocy ładowania, dużym napięciu i natężeniu, naładowanie samochodu elektrycznego może potrwać kilkadziesiąt minut!
Ładowarki do samochodów elektrycznych, można także podzielić ze względu na ilość kilowatów. Moc ładowania, przekłada się na szybkość procesu. Ładowarki do 3,7 kilowata, to po prostu adaptery pobierające prąd z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 voltów. Nie ma to wiele wspólnego, ze stacją ładowania. Dopiero powyżej tej mocy, można mówić o profesjonalnej ładowarce do samochodu. W zakresie od 3,7 do 22 kilowatów, mówimy o ładowaniu z normalną mocą. Wszystkie ładowarki oferujące większą wartość, są już kwalifikowane jako wydajne i szybkie urządzenia. Do użytku domowego, polecamy zainwestować w stacje naścienne – tak zwane Wallbox. Takie urządzenia gwarantują odpowiednią moc ładowania oraz bezpieczeństwo użytkownika i całej instalacji.
Czy ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest opłacalne?
Oczywiście, to nie jest tak, że jazda samochodem elektrycznym jest darmowa. Ładowanie akumulatorów kosztuje w przeliczeniu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za 100 kilometrów. Masz jednak możliwość optymalizowania tych kosztów, poprzez wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a ponadto unikasz wielu problemów, związanych z eksploatacją samochodów spalinowych. Auta zasilane prądem, są przyszłością i warto stawiać na ten rodzaj transportu. W pozostałych poradnikach, przeczytasz także o innych aspektach korzystania z samochodu elektrycznego, także o kosztach jazdy. Zachęcamy także, do zapoznania się z asortymentem dostępnym w naszym sklepie. To między innymi ładowarki i akcesoria do ładowania akumulatorów.