Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Fotografia analogowa. Krótki poradnik, jak zacząć i jaki aparat wybrać

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 10-01-2025

Rozwój technologii sprawił, że niemal każda osoba posiadająca przy sobie np. smartfon, może wykonać dowolne zdjęcie. Jednak fotografia analogowa wciąż urzeka swoją wyjątkowością. W naszym poradniku dowiesz się, jak postawić w tej dziedzinie pierwsze kroki.

Czym jest fotografia analogowa?

Fotografia analogowa wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Nawet po zestawieniu z nowoczesnymi technikami, które zdawałoby się, że oferują znacznie większy komfort pracy z aparatem i zdjęciami, dla wielu osób wybór wciąż padnie na klasyczne metody. Dzisiejsze aparaty cyfrowe oferują możliwość zapisywania olbrzymiej ilości zdjęć na kartach pamięci, a następnie szybki i niczym niezmącony transfer na inne urządzenia, jak np. komputery stacjonarne. Jednakże to analogowe odpowiedniki często wybierane są jako pierwszy krok w przygodzie fotograficznej. Nie można się temu dziwić, biorąc pod uwagę niezwykłą prostotę działania analogów, a także możliwość obcowania z prawdziwą fotografią. Często wymaga ona jednak odrobinę trudu i poświęceń. Wystarczy dodać do tego ogromną niepewność tego, jaki otrzyma się efekt końcowy, a szybko można zrozumieć, że ten dreszczyk emocji, który towarzyszy wykonywaniu fotografii analogowej, ma tak wielu oddanych fanów.


Czym jest fotografia analogowa? W dużym skrócie można tę technologię opisać jako wykonywanie zapisu obrazu na materiale światłoczułym. Czasami ten materiał nazywa się filmem i trzeba wiedzieć, że w tym przypadku efekt końcowy wykonanej fotografii będzie zapewne znacznie odbiegać od niemal doskonałej jakości obrazów robionych za pomocą modeli cyfrowych. Dla wielu osób jest to tzw. dusza analogów i dlatego decydują się na wybór właśnie tych modeli.

Aparaty analogowe w naszej ofercie

Modele aparatów analogowych

Dostępne na rynku aparaty analogowe można podzielić na kilka głównych grup, które różnią się od siebie istotnymi cechami, głównie dotyczącymi możliwości wykonywania zdjęć. W sklepach znajdziesz zatem modele kompaktowe, lustrzanki, natychmiastowe, a także aparaty wielkoformatowe. Warto zauważyć, że aparaty te różnią się nie tylko możliwościami wykonywanych fotografii, ale przede wszystkim poziomem skomplikowania, także w kwestii obsługi. Dla osoby początkującej ma to zatem duże znaczenie, ponieważ na pierwszy aparat najlepiej wybrać prosty model, który nie sprawi Ci większych trudności. Gdy już przyzwyczaisz się do jego obsługi, możesz pomyśleć o kupnie bardziej zaawansowanego. Pierwszym wyborem powinien być jednak aparat analogowy w wersji kompaktowej. Dlaczego akurat taki, a nie np. lustrzanka?


Fotografia analogowa przy pomocy aparatów kompaktowych jest bardzo prosta, ponieważ te modele są najczęściej wyposażone w pełni zautomatyzowane ustawienie wszystkich podstawowych parametrów. Mowa tutaj głównie o ustawieniach ekspozycji, która ma ogromny wpływ na to, czy zdjęcie wyjdzie wyraźne. To pozwoli Ci na zaznajomienie się z absolutnymi podstawami fotografii analogowej, zanim przejdziesz na wyższy poziom. Dużym atutem modeli kompaktowych jest, jak sama ich nazwa wskazuje, niewielki rozmiar, a co za tym idzie niska waga. Dzięki temu taki aparat możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, ponieważ większość z nich z łatwością zmieści się nawet w kieszeni kurtki, a na pewno w plecaku, czy torebce.

Jaki film dla aparatu analogowego?

Na samym wstępie wspomnieliśmy, że w fotografii analogowej najważniejszą cechą charakterystyczną jest zapisywanie obrazu na materiale światłoczułym, w tym przypadku na filmie lubi inaczej – kliszy. Modele aparatów analogowych, na które powinieneś zdecydować się w pierwszej kolejności, również z takich filmów korzystać muszą, a nie jest to taka prosta sprawa.


Każdy z dostępnych na rynku filmów będzie różnić się od siebie w kilku kwestiach technicznych. Ten temat należy zacząć od zwrócenia uwagi na sam format kliszy. W większości aparatów analogowych kompaktowych będzie to 35 mm, co jest w zasadzie standardem i można się z tym spotkać w zdecydowanej większości modeli dostępnych na rynku.


Klisze różnią się również swoją czułością, a także poziomem ziarnistości. Te cechy z kolei wpłyną już na sam wygląd końcowy zdjęcia. Pomimo że aparaty kompaktowe automatycznie wybierają odpowiednie ustawienia np. ekspozycji, to nadal będzie to miało spory wpływ. Wybierając swój pierwszy aparat, zwróć zatem uwagę na to, jakie filmy może on obsługiwać, co znacznie zwiększy możliwości wykonywania różnorodnych fotografii.


Kolejną istotną cechą jest to, ile zdjęć na kliszy będzie mógł wykonać, zanim zajdzie potrzeba jej wymiany na nową. W wersji kompaktowej jest to zwykle do 36 zdjęć, a jeśli weźmiesz pod uwagę bardziej zaawansowane modele, wartość ta może spaść niemal dwukrotnie. Zanim przystąpisz do fotografowania, warto poćwiczyć obsługę aparatu „na sucho” bez włożonego do urządzania filmu. Pozwoli Ci to na przyzwyczajenie się do zasadniczych mechanizmów, a także stworzy podstawowe odruchy, które będą przydatne już z włożonym do aparatu filmem.

Obsługa aparatu

Zdjęcia analogowe zapisane na filmie trzeba wyjąć z aparatu, a następnie oddać do wywołania w profesjonalnym zakładzie. Umiejętność wymiany filmów należy do absolutnych podstaw i bez opanowania tego kroku, nie masz co myśleć o rozpoczęciu przygody z fotografią analogową. Wymiana filmu w modelach kompaktowych wygląda niemal dokładnie tak samo i sprowadza się do dokładnego przejścia krok po kroku przez tę samą procedurę. W pierwszej kolejności musisz mieć pewność, że film w aparacie został przewinięty do końca, co zapobiegnie przypadkowemu naświetleniu kliszy. Musisz wiedzieć, że materiał światłoczuły, jest naprawdę bardzo nieodporny na światło i wystarczy odrobina nieuwagi, aby raz na zawsze zniszczyć zdjęcia, które dopiero co wykonałeś aparatem analogowym.


Pamiętaj zatem, że otwieranie aparatu powinno przebiegać w zacienionym miejscu, tak aby mieć pewność, że materiał nie ulegnie prześwietleniu. Następnie możesz wyjąć film z aparatu, a na jego miejscu umieścić nowy. W następnym kroku należy zamknąć dokładnie obudowę aparatu i wykonać zdjęcie testowe, które rozpocznie rozwijanie kliszy.


Zdjęcia analogowe mogą być wykonywane w liczbie do 36 sztuk w przypadku modeli kompaktowych, co zdążyliśmy już ustalić. Skąd będziesz wiedział, ile jeszcze możesz ich wykonać? Większość aparatów została wyposażona w licznik wykonanych zdjęć, który najczęściej znajduje się w górnej części ich obudowy.

Na co zwrócić uwagę?

Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas kupna pierwszego aparatu? Fotografia analogowa dla początkujących nie wymaga skomplikowanych modeli aparatów, dlatego najlepiej zrobisz, stawiając na prostotę obsługi. Automatyczne ustawienia pomogą Ci lepiej zrozumieć działanie tych modeli, zanim sięgniesz po bardziej zaawansowane rozwiązania. Poręczność, czyli niska waga i niewielkie rozmiary to ważny aspekt wyboru pierwszego urządzenia. Nie zapomnij upewnić się, jakie filmy i w jakim formacie obsługuje dany model.

Aparaty natychmiastowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756