Zdaniem eksperta

Co powinien zawierać kompletny zestaw fotograficzny?

Data dodania: 16-06-2023

Wielu fotografów marzy o posiadaniu własnego domowego studia fotograficznego, w którym mogliby ćwiczyć swoje rzemiosło. Planowanie, jak założyć domowe studio fotograficzne, może być przytłaczające, przy tak wielu rzeczach do rozważenia Od czego zacząć? Jak skompletować zestaw do fotografii studyjnej lub zestaw do fotografii produktowej? Czy jest między nimi jakaś istotna różnica? Pamiętaj, że zdobycie drogiego sprzętu, który widzisz w profesjonalnych studiach, może zająć wiele lat. Na początek nie bój się zacząć od rzeczy podstawowych i skompletuj swój pierwszy zestaw fotograficzny.

Zestaw fotograficzny – stała lokalizacja, czy studio przenośne?

Pomyśl o tym, jak zamierzasz robić swoje sesje zdjęciowe. Chcesz zatrzymać się w jednym miejscu, czy może będziesz fotografował w różnych lokalizacjach? Jeśli nie robisz regularnie sesji zdjęciowych, może wystarczy Ci czysta ściana i naturalne światło wpadające przez okno? To wszystko, czego naprawdę potrzebujesz do prostych portretów. Ale co, jeśli robisz zdjęcia produktowe kilka razy w tygodniu? W takim razie idealne jest dedykowane domowe studio fotograficzne. Najlepiej zainwestować w akcesoria fotograficzne, który jest kompaktowy i łatwy do przechowywania. W ten sposób masz perspektywę posiadania stałego studia, ale nadal masz możliwość przenoszenia sprzętu w różne miejsca.

Aparaty bezlusterkowe w naszej ofercie:

Jak wyposażyć studio domowe?

Pierwsze, małe domowe studio fotograficzne nie wymaga wielkiej powierzchni i dużej ilości sprzętu. W większości przypadków nawet pokój o powierzchni 20 metrów kwadratowych wystarczy, aby zmieścić cały zestaw do fotografii studyjnej. Ustaw stojak w tle przy jednej ze ścian, a stojaki oświetleniowe postaw z przodu – to wszystko. Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę w przypadku małego studia, jest liczba osób, które można w nim zmieścić. Należy również pamiętać, że wielkość domowego studia może mieć wpływ na światło na zdjęciach – łatwiej jest kontrolować sztuczne światło w dużych studiach fotograficznych. W bardzo małych pomieszczeniach, z niskimi sufitami, rozproszone światło może stanowić większy problem. Jeśli więc dysponujesz niewielką przestrzenią, najlepiej postawić na oświetlenie okienne. Tworzy ono przyjemne światło, bez względu na wielkość studia. Zestaw do fotografii produktowej może zająć jeszcze mniej miejsca. W rzeczywistości może to być niewielki namiot bezcieniowy, jedna lub dwie lampy studyjne i np. aparat bezlusterkowy.

Zestaw fotograficzny – podstawowa konfiguracja

Do wyboru jest mnóstwo sprzętu studyjnego. Z całą pewnością na początku będzie Ci trudno zdecydować, które elementy kupić w pierwszej kolejności. Zastanów się jakiego sprzętu potrzebujesz do studia fotograficznego:

  • Światła – na początek wystarczy jedno światło i jeden reflektor, ale trzy światła zapewnią Ci najlepszą elastyczność. Tymi światłami mogą być trzy dwie - tanie ręczne lampy pierścieniowe lub droższe studyjne lampy błyskowe. 
  • Flash Trigger – jest niezbędny do zdalnego wyzwalania lamp błyskowych. Będziesz potrzebować konkretnego modelu, który jest kompatybilny z Twoimi lampami błyskowymi i aparatem. Inaczej to w ogóle nie zadziała.
  • Modyfikatory oświetlenia – odbłyśnik i parasol. Najlepiej, gdyby były małe i składane, by można było je łatwo przenosić. Niezbędne modyfikatory to przede wszystkim odbłyśniki, które odbijają światło z powrotem na scenę. Softboxy lub octaboxy, które zapewniają lepszą kontrolę nad światłem. Wytwarzają również delikatniejszy blask. Parasole to najtańsze modyfikatory światła, jakie można kupić. Zmiękczają światło lampy błyskowej, ale ograniczają zdolność kontrolowania światła, szczególnie w małych studiach.
  • Stojaki na lampy – muszą być solidne i wytrzymałe. Z reguły im cięższa jest Twoja lampa wraz z modyfikatorem światła, tym solidniejsze muszą być stojaki. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, pamiętaj, że na każdą lampę błyskową potrzebujesz jednego statywu. W większości przypadków wystarczą dwa lub trzy.
  • Tło – składane tło fotograficzne to dobry początek, zwłaszcza jeśli nie możesz zainstalować stałego tła. Do wyboru są dwa rodzaje tła studia fotograficznego. Pierwszym z nich jest składane tło portretowe. Drugi to profesjonalne tło do studia fotograficznego na wsporniku, który jest przymocowany do ściany lub sufitu. Zestaw do fotografii produktowej będzie wymagał jeszcze namiotu bezcieniowego lub stołu z podświetleniem.
  • Statyw do aparatu – tworząc zestaw fotograficzny do studia, musisz zainwestować w solidny statyw, który powinien być wszechstronny i obsługiwać wycieczki poza studio. Mały statyw stołowy jest kolejnym elementem wyposażenia studia fotograficznego, zwłaszcza jeśli próbujesz uzyskać stabilne ujęcie na stole.

Zestaw fotograficzny – aparat

Aby stworzyć najlepszą konfigurację do fotografii produktowej czy szerzej studyjnej oraz aby robić piękne i udane zdjęcia produktów do e-commerce, jak i kampanii reklamowych, powinieneś zainwestować w doskonały aparat. Obecnie dostępnych jest wiele różnych marek i typów aparatów. Najlepiej wybrać lustrzankę cyfrową z funkcją automatycznego ustawiania ostrości.

Lustrzanki cyfrowe w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756