Poradniki Eksperta

Co to jest dron i do czego służy?


Dron to niekwestionowany lider na rynku nowości technologicznych. Jeszcze parę lat temu niewiele osób mogło sobie na nie pozwolić, nie wspominając nawet o szerokim zastosowaniu tych urządzeń do celów prywatnych. Szybko okazało się jednak, że w dronach drzemie ogromny potencjał, który można wykorzystać w zasadzie w każdej dziedzinie naszego życia. Dlatego też szybko powstają nowe rozwiązania, przeznaczone dla każdego zainteresowanego ich kupnem. Co to jest dron i dlaczego zrewolucjonizował nasz świat?


Co to jest dron


Z pola bitwy na salony


Dron to nic innego jak bezzałogowy pojazd latający, którym steruje się zdalnie za pomocą specjalnego pilota, posiadający wbudowaną kamerę. Idea stworzenia urządzenia tego typu krążyła w głowach ludzi od momentu pierwszego lotu braci Wright na początku ubiegłego wieku. Nasza wyobraźnia często wyprzedza nasze możliwości technologiczne i dokładnie tak było w tym przypadku. Pierwsze drony powstały już w XIX wieku, ale daleko im do tych urządzeń, których używamy obecnie. Wówczas były to po prostu balony, którymi nie dało się w żaden sposób sterować. Wykorzystywano więc siłę i kierunek wiatru do osiągnięcia pożądanego efektu, którym było zaatakowanie Wenecji. Nie można pominąć faktu, że to właśnie działania wojska w dużej mierze przyczyniły się do rozwoju dronów. Pojawiały się na polach I i II Wojny Światowej, a po roku 1950 proces ich rozwoju znacznie przyśpieszył, głównie za sprawą Zimnej Wojny. Urządzenia te zostały w łatwy i szybki sposób zaadaptowane na potrzeby komercyjne.


Nie tak dawno temu drony były bardzo kosztownym urządzeniem, na które mogły sobie poradzić jedynie profesjonalne firmy. Na krótki moment wydawało się, że pozostaną odległym marzeniem dla osób prywatnych, ale wtedy z pomocą przyszła miniaturyzacja. Rynek zalała prawdziwa powódź mini-dronów, które służyć miały głównie rozrywce. Dlatego też odpowiedź na pytanie: co to jest dron, nie jest już taka prosta jak kiedyś.


Sprawdź również: 

Jak połączyć drona z telefonem?

Jak latać dronem?


Rodzaje dronów


Wszystkie drony łączy kilka cech wspólnych, które definiują jego funkcjonowanie. Jest to zasilanie śmigła, które sprawiają, że dron może poruszać się w dowolnym kierunku, a także rodzaj użytej kamery. W zależności od tego, jakie jest przeznaczenie drona, jego zasilanie będzie wyglądać nieco inaczej. Profesjonalne drony posiadają wbudowane akumulatory, które pozwalają urządzeniu na dokonywanie lotów przez dłuższy czas i na większe odległości. Niestety wiążę się to z jego sporymi rozmiarami, a co za tym idzie, również wagą. 


W większości przypadków tego typu drony mogą pozostawać w powietrzu przez kilkadziesiąt minut, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w pomiarach geodezyjnych, kręceniu filmów, które zalewają aktualnie internet lub dokonywania oględzin i pomiarów. Mniejsze drony są najczęściej zasilane bateriami, które użytkownik sam może wymieniać. Przekłada się to na mały zasięg, krótszy czas lotu, niższy pułap, a także mniejszą wagę. To właśnie tego typu urządzenia znalazły najwięcej zwolenników wśród osób prywatnych, które kupują je najczęściej dla czystej rozrywki, często przeradzającej się w hobby. Najmniejsze drony mieszczą się w dłoni i pozwalają na kilka minut zabawy i tego typu rozwiązania wybierane są głównie dla dzieci, które nie mają doświadczenia w sterowaniu dronami. Ciekawym rozwiązaniem jest dron FPV. Co to jest? Do standardowego wyposażenia dodawane są specjalne gogle, które sprawiają, że operatorowi wydaje się, jakby siedział wewnątrz drona, którym steruje. Rozwiązania takie są szczególne popularne wśród zapalonych hobbystów, którzy biorą udział nawet w zawodach i wyścigach dronów.


Drony w naszej ofercie:



Śmigła i przepisy


Drony, które możecie znaleźć w naszych sklepach, dzielimy na trzy rodzaje pod względem rodzaju śmigieł: quadrocoptery (4 śmigła), hexacoptery (6 śmigieł) i octocoptery (8 śmigieł). W zależności od wybranego modelu liczba śmigieł ma wpływ na kilka czynników, którymi są: prędkość i zwrotność. Najszybsze modele mogą osiągać nawet 100 km/h i docierać na pułap kilku tysięcy metrów. Zdecydowana większość jednak nie przekracza kilkudziesięciu metrów. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że w naszym kraju obowiązują od niedawna bardzo precyzyjne i jasne przepisy odnośnie do operowania dronami. Urządzenie o masie nieprzekraczającej 250 g nie wymaga od nas posiadania żadnych uprawnień i rejestrowania sprzętu. Nie możemy również latać wyżej niż 50 metrów, aby nie stworzyć zagrożenia dla samolotów, dlatego każde przekroczenie tej granicy, wymaga zgłoszenia planu lotu.


Kamera w dronie


Zadając sobie pytanie: co to jest dron, wielu osobom pewnie przyjdzie na myśl filmowanie z wysokości. Kamery w dronach różnią się od siebie diametralnie i dlatego możemy wybrać dokładnie taki model, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Budżetowe rozwiązania będą wyposażone w kamerę o niższej rozdzielczości, ale bez problemu znajdziemy też drony zdolne do filmowania w HD i 4K. Drony dla dzieci za to najczęściej zupełnie pozbawione są kamer, skupiając się na dostarczaniu rozrywki z samego sterowania urządzeniem latającym. Warto jednak pamiętać, że dron może również pływać lub jeździć i w zasadzie, w dzisiejszych czasach wszystko, co nazywamy bezzałogowym pojazdem, będzie dronem właśnie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756