Zdaniem eksperta
Zanim dowiemy się, czym jest perspektywa w fotografii, powinniśmy mieć przynajmniej ogólną wiedzę o perspektywie w optyce i geometrii. Z matematycznego punktu widzenia, perspektywa to metoda odwzorowania figury geometrycznej na płaszczyźnie, za pomocą prostych rzutujących o wspólnym wierzchołku. Natomiast w sztuce, jest to przedstawienie trójwymiarowych przedmiotów na płaszczyźnie, tak aby patrzący na rysunek, miał wrażenie głębi. Jest to tak zwana perspektywa linearna lub zbieżna, której zasady znane były od starożytności, jednak wykorzystywane w malarstwie są dopiero od XV wieku. Podstawową jej zasadą, jest pozorne zmniejszanie się wielkości przedmiotu w miarę oddalania od widza oraz pozorna zbieżność, ku horyzontowi wszystkich linii biegnących od oka widza do przedmiotu. Rozróżnia się także perspektywy linearne: czołową, boczną, ukośną, żabią (punkt widzenia położony nisko) i ptasią (punkt widzenia położony wysoko).
W artykule znajdziesz:
1. Perspektywa w fotografii – liniowa
2. Perspektywa w fotografii – jednopunktowa, czyli znikające punkty
3. Perspektywa w fotografii – wielopunktowa
4. Perspektywa w fotografii – żabia, czyli fotografujesz z poziomu gruntu
A perspektywa w fotografii to zjawisko, które można opisać w ten sposób: kiedy Twoje oczy widzą rzeczy, Twój mózg automatycznie określa ich rozmiar na podstawie skali i znanej wielkości obiektów na scenie. Na przykład, gdy budynek wygląda na mniejszy niż człowiek, nasze mózgi automatycznie dedukują, że budynek musi być dalej niż osoba – ponieważ znamy względną wielkość osoby. W miarę oddalania się, rzeczy wydają się mniejsze. Aby dodać wrażenie rozmiaru do zdjęcia, często pomocne jest włączenie czegoś, co jest znane widzowi, aby pokazać, jak duży lub mały jest obiekt, a technika ta jest często stosowana w fotografii. Perspektywa w fotografii, definiowana jest jako poczucie głębi lub relacji przestrzennej między obiektami na zdjęciu wraz z ich wymiarami, w stosunku do tego, co widzi widz obrazu.
Perspektywa w fotografii – liniowa
Jakie są rodzaje perspektyw w fotografii? Najbardziej widoczny typ perspektywy, najbardziej znany fotografom powstaje, gdy na zdjęciu pojawiają się zestawy równoległych linii. Perspektywa liniowa występuje, kiedy dwie równoległe linie wydają się zbiegać, gdy oddalają się od widza. Nasz mózg wie, że są one równoległe i dlatego nigdy się nie dotykają, ale tak się wydaje, – więc muszą się oddalać.
Perspektywa w fotografii – jednopunktowa, czyli znikające punkty
Znikające w oddali tory kolejowe, to przykład fotografii w perspektywie jednopunktowej. Ten sam efekt daje stanie na moście, drodze lub prostej ścieżce. Boki tworzą dwie równoległe linie i zbiegają się w znikającym punkcie. Punkt zbiegu, to potężne narzędzie kompozycyjne. Znikający punkt jest częścią liniowej perspektywy, którą można znaleźć na wielu zdjęciach. Ponieważ zdjęcia są obiektami dwuwymiarowymi, nasze oczy używają niewielkich wskazówek, aby spróbować się zorientować w przestrzeni. Kiedy zbliżamy się do fotografii, której nigdy wcześniej nie widzieliśmy, nasz mózg próbuje ją dostrzec, korzystając z odniesień, które zna z natury.
Perspektywa w fotografii – wielopunktowa
Możesz także tworzyć zdjęcia z wieloma punktami zbiegu. Obowiązują te same zasady, ale linie, które je tworzą, nie będą równoległe. W fotografii z perspektywą dwupunktową, na linii poziomej znajdują się dwa znikające punkty. Przykładem jest stanie na rogu budynku, gdzie róg jest blisko Ciebie, ale boki budynku się oddalają. W tym przykładzie, znikające punkty fotografii w perspektywie dwupunktowej znajdują się na krawędziach zdjęcia, a nie w środku. Trzypunktową perspektywę można utworzyć za pomocą linii w kształcie trójkąta, przy czym każdy wierzchołek, ma swój własny punkt zbiegu.
Perspektywa w fotografii – żabia, czyli fotografujesz z poziomu gruntu
Taki kąt widzenia jest wspaniałym przesunięciem perspektywy, podczas robienia zdjęć zwierząt domowych lub dzieci. Ale sprawdza się również w przypadku krajobrazów, zdjęć ulicznych, architektury i praktycznie wszystkiego innego. Z poziomu gruntu, aparat można ustawić pod kątem, aby uzyskać kilka różnych estetyk. Doskonale sprawdza się w pejzażach, aby na pierwszy plan wysunąć większą ostrość i zróżnicowanie.
Perspektywa w fotografii – widok z góry, czyli bociania
Odwrotną techniką jest fotografowanie z góry, patrząc w dół. Możesz to zrobić z poziomu oczu lub z drabiny, czy wysokiego budynku. Drony to najlepsze narzędzia do dodawania nowej perspektywy w fotografii, a jednym z najfajniejszych ujęć z drona jest prosty krajobraz, szczególnie miejski.
Perspektywa wymuszona
Fotografia z wymuszoną perspektywą ma miejsce wtedy, gdy fotograf celowo manipuluje perspektywą obrazu. Polega na użyciu skali, aby oszukać oko widza.
Dlatego te zdjęcia są tak atrakcyjne – oko nie jest w stanie ich w pierwszej chwili rozszyfrować. Wykonywanie zdjęć z wymuszoną perspektywą, to zwykle prosta kwestia umieszczenia obiektów we właściwych miejscach w stosunku do aparatu. Duża rzecz musi być daleko, aby wydawała się mała, a mała musi być umieszczona blisko, aby wydawała się duża.
Perspektywa w fotografii
Tworzenie płaskich, mało inspirujących obrazów jest łatwe. Ponieważ zdjęcia są dwuwymiarowe, Twoim zadaniem jest wykorzystanie dostępnych elementów, aby dodać poczucie głębi swoim zdjęciom. Jeśli czujesz, że ostatnio Twoja fotografia wygląda nudno i bez inspiracji, być może nadszedł czas na zmianę perspektywy. Większość zdjęć, wykonywana jest na poziomie oczu lub statywu. Prosta zmiana widoku, może radykalnie wpłynąć na głębię fotografii, pomagając ją ożywić.