Zdaniem eksperta

Efekt czerwonych oczu na zdjęciach – jak go uniknąć?

Data dodania: 17-07-2023

Prawie każdy fotografujący, miał taki przypadek. Rodzina w komplecie, zdjęcia wspaniale dokumentują zabawę, tylko te czerwone oczy u niektórych. Skąd się wzięły? Pojawienie się czerwonych oczu na zdjęciach, znane jako efekt czerwonych oczu występuje, gdy aparat przechwytuje światło odbijające się od siatkówki oka z tyłu oka fotografowanej osoby, gdy używana jest lampa błyskowa w nocy i przy słabym oświetleniu. Promienie świetlne wędrują przez rogówkę i źrenicę oka, skupiając się na siatkówce, warstwie komórek wykrywających światło w tylnej części oka. Stąd siatkówka zamienia promienie świetlne na impulsy elektroniczne, które przemieszczają się wzdłuż nerwu wzrokowego do mózgu, tworząc obrazy wizualne.

Skąd się bierze efekt czerwonych oczu?

W rzeczywistości, oko działa bardzo podobnie do aparatu. Światło wpada przez przezroczystą osłonę oka, jak przez szkło obiektywu aparatu, a źrenica kontroluje ilość światła, które przechodzi przez nie, jak przysłona aparatu. Siatkówka wychwytuje wchodzące światło i wysyła jego zapis do mózgu, niczym film z kamery.


Kiedy lampa błyskowa aparatu gaśnie, źrenice oczu fotografowanej osoby nie mają czasu na zwężenie, aby zmniejszyć ilość światła wpadającego do ich oczu. Dlatego duży rozbłysk światła dociera do ich siatkówki, odbija się z powrotem i zostaje uchwycony na filmie lub matrycy aparatu. Na zdjęciach oczy wyglądają na czerwone, ze względu na bogate ukrwienie naczyniówki, czyli warstwy tkanki łącznej w tylnej części oka, która odżywia siatkówkę i nadaje jej normalny czerwony kolor.


Dlaczego tylko niektóre osoby mają efekt czerwonych oczu na zdjęciach grupowych?


To zależy od wielu czynników. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest to, że osoby bez efektu czerwonych oczu, nie patrzyły bezpośrednio na aparat lub nie znajdowały się w bezpośredniej linii z lampą błyskową wbudowaną w aparat.


Efekt czerwonych oczu rujnuje doskonałe zdjęcia i bądźmy szczerzy, wygląda trochę przerażająco.

Aparaty w naszej ofercie:

Usuwanie czerwonych oczu

Istnieje kilka sposobów na to, by efekt czerwonych oczu zmniejszyć do minimum lub usunąć go w całości. Jeśli korzystasz z aparatu cyfrowego, możesz przesłać zdjęcia do komputera, a następnie edytować czerwone oczy za pomocą „narzędzia do usuwania efektu czerwonych oczu” w programie do edycji zdjęć. Niektóre aplikacje mają funkcję „przeciągnij i upuść”, dzięki której można pobrać kolor z tęczówki oka i umieścić go na częściach oczu, które wydają się czerwone; inne programy automatycznie korygują za Ciebie szkodliwe efekty czerwonych oczu.


Dostępne są też aplikacje na telefony z systemem Android, iOS oraz Windows, które umożliwiają korygowanie efektu czerwonych oczu na zdjęciach. Jeśli na zdjęciu zostanie wykryta twarz i widać na niej efekt czerwonych oczu, możesz użyć narzędzia autokorekty, aby usunąć zaczerwienienie i sprawić, by oczy fotografowanej osoby wyglądały bardziej naturalnie. Ponadto większość aplikacji do edycji obrazów ma narzędzie, które pozwala ręcznie naprawić problemy z czerwonymi oczami, bezpośrednio na smartfonie.


Jeśli wywołałeś film z aparatu i zauważyłeś na zdjęciach efekt czerwonych oczu, nadal możesz się go pozbyć. Najłatwiej jest użyć specjalnego pisaka, do usuwania efektu czerwonych oczu. Możesz także zeskanować zdjęcie do komputera i użyć programu do edycji zdjęć.

Efekt czerwonych oczu – pięć sposobów na ich uniknięcie

Wyłącz lampę błyskową i korzystaj z naturalnego światła. Szybkość lampy błyskowej aparatu, nie daje źrenicy wystarczająco dużo czasu na zwężenie, aby zmniejszyć ilość światła wpadającego do oczu.


Rozjaśnij pokój. Jeśli naturalne światło nie wchodzi w grę, włącz kilka świateł lub lamp. Źrenice rozszerzają się (lub stają się większe) w ciemności. Jeśli dorzucisz szybki błysk do miksu światła w pokoju i tak już duże źrenice modela nie będą miały czasu na zwężenie, aby odbić światło od błysku.


Nie pozwalaj patrzeć bezpośrednio w kamerę. Patrzenie, choćby nieznacznie, z dala od lampy błyskowej aparatu sprawia, że lampa ta uderza w oczy pod nieco innym, nie tak bezpośrednim kątem.


Zrób zdjęcia przed spożyciem alkoholu. Alkohol skraca czas reakcji i w ten sam sposób wpływa na oczy. Efekt czerwonych oczu występuje najczęściej, u osób spożywających alkohol.


Użyj aplikacji do edycji zdjęć. Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone'a lub Androida, w Twoim smartfonie jest wbudowane narzędzie do korekcji efektu czerwonych oczu. Po zrobieniu zdjęcia edytuj je, aby usunąć całość lub większość efektu czerwonych oczu. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze takie, niż czerwone oczy dziewczyny, czy chłopaka.


Efekt czerwonych oczu – jak to naprawić?

Zmień kąt padania światła, aby nie odbijało się ono od tylnej części oka, z powrotem do soczewki. Odsuń lampę błyskową od aparatu i obiektywu – przechyl lampę błyskową tak, aby odbijała się od ściany lub sufitu na obiekt, albo całkowicie pozbądź się lampy błyskowej i użyj innego źródła światła. Dlatego właśnie, często widuje się fotografów z lampą błyskową zamontowaną z boku aparatu, albo z odbłyśnikiem skierowanym w sufit i założonym dyfuzorem. Po prostu eliminują kilka problemów spowodowanych przez błysk – jednym z nich, jest efekt czerwonych oczu.


Możliwe jest też, użycie ustawienia „czerwonych oczu” w aparacie. Funkcja ta ogranicza efekt czerwonych oczu, przez zastosowanie przedbłysku powodującego skurczenie źrenicy ludzkiego oka, bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia. To nic innego, jak wystrzelenie wiązki impulsów światła przed wyzwoleniem głównej lampy błyskowej i naświetleniem zdjęcia. Efekt czerwonych oczu może nie zostać usunięty, jeżeli aparat nie może wykryć twarzy lub twarz ustawiona jest profilem względem aparatu. Efektu czerwonych oczu nie można usunąć także ze zdjęć, które już wcześniej zostały przetworzone z użyciem funkcji usuwania efektu czerwonych oczu lub zdjęć utworzonych innymi aparatami.


Usuwanie czerwonych oczu, możesz zrobić też on-line. Wystarczy znaleźć odpowiednią witrynę internetową, przesłać na nią zdjęcie zawierające efekt czerwonych oczu i użyć narzędzia do jego usuwania.

Smartfony w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756