Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Gdzie można latać dronem?

 2023-08-29 

Gdzie można latać dronem bez licencji, a kiedy wymagane jest specjalne pozwolenie? W jaki sposób stwierdzić czy w danym miejscu możesz posługiwać się urządzeniem? Czy można latać dronem nad czyjąś posesją? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz już za chwilę.

Różnorodne przepisy

Prawo dotyczące latania dronami na pierwszy rzut oka może się wydawać dość zawiłe, lecz po bliższym przyjrzeniu się normom, okazuje się, że dość łatwo jest określić, kiedy i na jakich warunkach można latać Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi (BSP). Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy masz zamiar nagrać lub wykonać zdjęcia konkretnemu obszarowi – najczęściej wymagana będzie wtedy zgoda właściciela lub zarządcy danego miejsca zarówno na utrwalanie obrazu, jaki i samo latanie. Tym samym znasz już odpowiedź na pytanie – czy można latać dronem nad czyjąś posesją. Skupmy się jednak na samej możliwości sterowania urządzeniem.


W większości wypadków, by legalnie pilotować dron, wymagane jest posiadanie specjalnej licencji wydawanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Jeżeli posługujesz się dowolnym dronem w przedziale wagowym od 250 gramów do 25 kilogramów, omawiane pozwolenie jest od Ciebie wymagane, nawet wtedy, gdy sterujesz urządzeniem w miejscu, gdzie mógłbyś to robić, posiadając zezwolenie, czy nawet nad własną działką! Zanim więc zdecydujesz się na puszczenie dronu w dalekim od wszelkich zabudowań miejscu, musisz liczyć się z tym, że posiadanie specjalnego zezwolenia od ULC jest Twoim obowiązkiem.


Choć pozyskiwanie licencji w państwowym urzędzie może wydawać się czynnością skomplikowaną i długotrwałą, w tym wypadku tak nie jest. Aby uzyskać omawiany certyfikat, będziesz musiał odbyć specjalne szkolenie, a następnie zaliczyć test. Wszystko to jednak odbywa się online i za darmo – jak widać, mamy do czynienia z zupełnie inną procedurą niż choćby przy klasycznym egzaminie na prawo jazdy. Jeżeli chcesz uzyskać licencję, wystarczy wejść na stronę internetową Urzędu Lotnictwa Cywilnego, odnaleźć zakładkę z dronami i wnieść podanie o krótkie szkolenie. Warto zauważyć, że wymóg posiadania licencji ma kilka wyjątków. Pozwolenia na latanie dronem nie musisz posiadać, gdy posługujesz się urządzeniem zakwalifikowanym jako zabawka w rozumieniu unijnej dyrektywy WE 2009/48. Co więcej, jeżeli Twój dron waży mniej niż 250 gramów, co w teorii zwalnia Cię z wymogu posiadania certyfikatu, ale posiada funkcje wykonywania zdjęć lub nagrywania, wtedy również musisz postarać się o pozwolenie z ULC.

Drony w naszej ofercie:

Gdzie można latać dronem?

Skoro wiemy już, że wybranie odpowiedniego miejsca na latanie Bezzałogowym Statkiem Powietrznym nie jest jedynym wymogiem, który należy spełnić, by nasz czyn był zgodny z prawem, dowiedzmy się konkretnie, gdzie można latać dronem. Aby precyzyjnie i przejrzyście znaleźć odpowiedź na to pytanie, łatwiej wymienić miejsca i warunkach, w których dronami latać nie można. Przede wszystkim musimy unikać miejsc, gdzie moglibyśmy sprawić potencjalnie duże szkody. Mowa tu przede wszystkim o pobliżach lotnisk i lądowisk. Z oczywistych względów drony mogą stać się dużym zagrożeniem dla lądujących i startujących maszyn. Nie bez przyczyny niektóre lotniska decydują się na tresurę ptaków łownych, których zadaniem jest „polowanie” na drony! Zakaz lotów dronami odnajdziemy również w pobliżu baz wojskowych, portów morskich, linii wysokiego napięcia czy chociażby parków narodowych.


Nielatanie w okolicy czy nad konkretnymi przestrzeniami to jednak nie wszystkie wymogi, które stawia przed nami prawo. W zależności od tego, czy dostaniemy zgodę na operowanie w zakresie danych podkategorii lotniczych, możemy mieć zezwolenie na obsługę sprzętu w dalszych lub większych odległościach od zabudowań lub ludzi. Podstawowe i najczęściej wydawane pozwolenie zezwala na używanie dronów co najmniej 100 metrów od najbliższych zabudowań oraz minimum 30 metrów od innych osób. Pamiętać należy również o konieczności zachowania odpowiedniej wysokości lotu! Zwykłe drony w Unii Europejskiej nie mogą wnosić się na pułap powyżej 120 metrów od podłoża. Ograniczenie wysokości lotu ma na celu przede wszystkim uniemożliwienie kolizji z nisko lecącymi samolotami, szybowcami czy helikopterami.

Jak szybko sprawdzić, gdzie możesz latać?

Jak widzimy, zasady dotyczące latania dronami są dosyć proste, lecz większą trudność może sprawdzić upewnienie się czy konkretne, wybrane przez nas miejsce nadaje się do podniebnych wojaży. Jednym z najszybszych i lubianych przez profesjonalistów sposobów jest pobranie jednej ze specjalnych aplikacji, które pokazują, czy w konkretnym obszarze możesz latać dronem, czy nie. Wystarczy odszukać listę danych aplikacji w Twoim sklepie w smartfonie, wybrać taką, która będzie Ci najbardziej odpowiadała i sprawdzać, gdzie konkretnie możesz latać dronem. Warto jednak pamiętać, że producent aplikacji nie ponosi odpowiedzialności za udostępniane informacje, więc w ostatecznej sytuacji to na Tobie spoczywa obowiązek wybrania odpowiedniego miejsca do lotów Bezzałogowym Statkiem Powietrznym oraz wyposażenie się w odpowiednią licencję i ewentualne pozwolenia.

Drony w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756