Zdaniem eksperta

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Data dodania: 17-03-2023

Znalezienie najlepszych obiektywów do aparatu może znacznie poprawić zdjęcia, ale zrozumienie samych obiektywów, może być bardzo czasochłonne. W tym poradniku wyjaśniamy, jak dobrać obiektyw do lustrzanki, ale także jaki obiektyw lub zestaw obiektywów będzie dla Ciebie najlepszą opcją. Większość z nas zaczyna od podstawowego „obiektywu w zestawie”, który był dołączony do naszego aparatu. Ćwiczenie z nim to świetny sposób na poznanie fotografii, ponieważ pozwala dobrze zrozumieć, jak różne ustawienia aparatu i ogniskowe wpływają na zdjęcia. Jest to pierwszy krok w kierunku wypracowania własnego, niepowtarzalnego stylu. Jeśli niedawno kupiłeś swoją pierwszą lustrzankę z wymiennymi obiektywami, prawdopodobnie już zastanawiasz się, jakie obiektywy dodać do swojej torby. Niezależnie od tego, jak dobra jest teraz Twoja nowa lustrzanka cyfrowa, nie osiągnie swojego prawdziwego potencjału, dopóki nie zagłębisz się w świat obiektywów. Niestety większość kupujących aparaty z wymiennymi obiektywami nigdy nie zdejmuje obiektywu dołączonego do aparatu, co w pewnym sensie mija się z celem posiadania aparatu z wymiennymi obiektywami.

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki – jaki masz aparat?

Kupując aparat z wymiennymi obiektywami, wchodzisz w relację z konkretną marką i dostępnymi dla niej obiektywami. Na przykład lustrzanki cyfrowe Nikon i Canon, używają niekompatybilnych mocowań obiektywów. Chociaż czasami firmy korzystają z tego samego mocowania (np. Panasonic i Olympus z Mikro Cztery Trzecie lub Panasonic, Leica i Sigma z mocowaniem typu L), nie można po prostu mieszać i dopasowywać dowolnego obiektywu do dowolnego aparatu. Nawet w obrębie jednej marki musisz dopasować obiektyw do aparatu.

Obiektywy w naszej ofercie:

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki – obiektywy stałoogniskowe

Obiektywy stałoogniskowe, choć oferują tylko jedno pole widzenia, to jedne z najlepszych obiektywów, jakie można kupić i w większości przypadków oferują lepszą jakość obrazu i działanie przy słabym oświetleniu niż ich odpowiedniki z zoomem. Na przykład obiektyw 50 mm f/1,8 jest prawdopodobnie kwintesencją obiektywu stałoogniskowego, oferującego normalną ogniskową i jasną przysłonę. Istnieje również wiele obiektywów specjalnych, które są bardziej powszechne w formie stałoogniskowej, takie jak obiektywy makro i obiektywy typu rybie oko. Jako stałoogniskowe, oferowane są także obiektywy portretowe i wiele superteleobiektywów. Obiektywy stałoogniskowe są zazwyczaj wyposażone w większe otwory przysłony (oznaczone liczbą przysłony, np. f/1,8), które przepuszczają więcej światła i pozwalają na lepsze rozmycie tła, co jest przydatne przy fotografowaniu portretów. W przypadku standardowego zestawu zmiennoogniskowego, będziesz musiał zacząć używać lampy błyskowej w przypadkach, w których nadal możesz pracować przy dostępnym świetle, używając obiektywu stałoogniskowego.

Obiektywy zmiennoogniskowe

Wygoda obiektywu zmiennoogniskowego jest nie do pobicia, ponieważ oferuje szeroki zakres ogniskowych, w przeciwieństwie do obiektywu stałoogniskowego, który jest ustawiony tylko na jedną. Poza podstawowymi zestawami z 3-krotnym zoomem, dostępne są obiektywy o powiększeniu 7x i 12x. Jak dobrać obiektyw do lustrzanki, jeśli chciałbyś fotografować obiektywem zmiennoogniskowym? Gdy zobaczysz na obiektywie liczby takie jak 18-200 mm lub 28-300 mm, to będzie wybór optymalny. Inne obiektywy są tworzone tak, aby sięgać tam, gdzie kończy się obiektyw kitowy, na przykład 50-200 mm lub 55-210 mm i tak dalej.

Lustrzanki cyfrowe w naszej ofercie:

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki – stabilizacja obrazu

Jeśli chcesz mieć stabilizację obrazu w aparacie, który jej nie ma, musisz kupić stabilizowany obiektyw. Producenci używają różnych tagów do oznaczenia tej funkcji, od IS (stabilizacja obrazu) firmy Canon, przez VR (redukcja drgań) firmy Nikon, po OSS (Optical Steady Shot) firmy Sony. Stabilizacja nie zawsze jest konieczna w przypadku fotografii – fotografowanie z krótkimi czasami otwarcia migawki również zapewnia ładny i ostry obraz. Stabilizacja jest bardziej powszechna w przypadku obiektywów zmiennoogniskowych, a rzadziej w przypadku stałoogniskowych, gdzie szerszy otwór przysłony pozwala fotografować z krótszymi czasami otwarcia migawki.

Wielkość matrycy, a wybór obiektywu

Jeśli szukasz aparatu z wymiennymi obiektywami, prawdopodobnie słyszałeś termin „współczynnik przycięcia” w odniesieniu do różnych formatów czujnika. Zasadniczo współczynnik przycięcia odnosi się do tego, jak zmienia się pole widzenia danego obiektywu przy różnych rozmiarach matrycy. Sam termin pochodzi z faktu, że mniejszy czujnik widzi mniejszą część sceny, a tym samym „przycina” obraz w stosunku do większego czujnika. Czujniki są dostępne w wielu rozmiarach, a rozmiar fizyczny ma większy wpływ na jakość obrazu, niż liczba megapikseli. Po prostu większy czujnik zbiera więcej światła, a o światło chodzi w fotografii. Jak dobrać obiektyw do lustrzanki z pełną klatką lub mniejszą? Pełnoklatkowe przetworniki obrazu, które można znaleźć w lustrzankach cyfrowych wyższej klasy, mają wymiary 36 × 24 mm. Aparaty APS-C mają mniejszy czujnik o wymiarach 22,5 × 15 mm, a czujniki Mikro Cztery Trzecie są najmniejszymi z nich – o wymiarach 18 × 13,5 mm. Musisz też pamiętać o tym, że nie każdy obiektyw przeznaczony do aparatu z pełną klatką, będzie nadawał się do aparatu z matrycą APS-C.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756