Poradniki Eksperta

Większość ludzi fotografuje z lampą błyskową tylko wtedy, gdy jest ciemno, w nocy lub w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ nie ma wystarczającej ilości światła naturalnego lub światła otoczenia. Jest jednak wiele innych sytuacji, w których polecane jest skorzystanie z lampy błyskowej. Możesz jej użyć, aby pozbyć się cieni ze zdjęcia. Dodając dodatkowe źródło światła, możesz zminimalizować cienie, wypełniając je światłem błysku. Zdjęcia z lampą błyskową możesz również podczas fotografowania poruszającego się obiektu. Lampa błyskowa i długi czas otwarcia migawki stworzy wrażenie obrazu na wpół zamrożonego. Dodanie odrobiny błysku, gdy światło jest słabe, może ożywić zdjęcie. W pochmurne dni, przed wschodem lub po zachodzie słońca światło może być bardzo płaskie. Wprowadzenie małego błysku w scenę przy takim świetle może ją ożywić. Także mocne podświetlenie to często duże wyzwanie. Równoważenie lampy błyskowej z podświetleniem zmniejszy wyblakły wygląd zdjęcia. Wynika to z obecności silnego światła za obiektem. Jak robić zdjęcia z lampą błyskową, by uzyskać najlepsze rezultaty?

Jak fotografować z lampą błyskową i ustawić prawidłową ekspozycję?


Jedną z najlepszych porad dotyczących fotografowania z lampą błyskową, jest zrównoważenie ustawień lampy błyskowej i aparatu. Niezrównoważone ustawienia spowodują, że z lampy błyskowej będzie za dużo lub za mało światła. Jak to zrobić? Ustaw aparat w trybie ręcznym, a następnie zrób odczyt ekspozycji, aby tło było dobrze wyeksponowane. Jeśli Twój obiekt stoi w cieniu, byłby niedoświetlony. Podnieś lampę błyskową aparatu i ustaw ja na tryb TTL. To da dobrze wyważoną ekspozycję. Światło na obiekcie i tle jest podobne. Jeśli występuje nierównowaga między światłem zastanym a lampą błyskową, zdjęcia nie będą wyglądać naturalnie. Gdy różnica w ustawieniach jest duża, powoduje to brak równowagi. Zdjęcia z lampą błyskową znów będą wyglądać nienaturalnie.


Lampy błyskowe w naszej ofercie:

Jak robić zdjęcia z lampą błyskową – szybkość migawki

Gdy robisz zdjęcia z lampą błyskową, czas otwarcia migawki jest ograniczony. W tym przypadku nie można używać najkrótszych czasów otwarcia migawki. Dzieje się tak, ponieważ lampa błyskowa musi się zsynchronizować, aby wyemitować błysk, gdy migawka jest otwarta, a przy większej szybkości, migawka nie jest całkowicie otwarta od razu. Nowoczesne aparaty ograniczają czas otwarcia migawki do maksymalnej szybkości synchronizacji, jaką jest w stanie osiągnąć aparat. Różni się to w zależności od aparatu, ale zwykle wynosi około 1/250 sekundy. W aparatach wyższej klasy z dedykowanymi lampami błyskowymi czas otwarcia migawki może być znacznie szybszy, a aparat automatycznie ustawi wtedy czas dłuższy. Użycie krótszego czasu otwarcia migawki umożliwia szersze otwarcie przysłony. Oznacza to, że będziesz potrzebować mniej mocy błysku, a lampa błyskowa szybciej będzie gotowa do wyzwolenia.


Jak fotografować z lampą błyskową – ustawienia przysłony

Z lampą błyskową w trybie ręcznym, sprawdź ustawienie przysłony. Parametr ten określi, jak dużo światła z lampy błyskowej wpływa na ekspozycję. Wybór ISO i czas otwarcia migawki również wpłynie na wybór przysłony. Szybkość migawki można ustawić w dowolnym miejscu w zakresie synchronizacji z lampą błyskową. Nie wpłynie to na ekspozycję zapewnianą przez lampę, ale wpłynie na ekspozycję na światło otoczenia, jeśli takie istnieje.


Jak odległość wpływa na użycie lampy błyskowej?

Z lampą błyskową jest nieco inaczej niż ze światłem słonecznym. To, im dalej od obiektu znajduje się lampa błyskowa, robi różnicę. Powiedzmy, że jesteś w odległości jednego metra od fotografowanego obiektu. Będziesz potrzebował połowy światła z lampy błyskowej, niż gdybyś był dwa metry dalej. Często zdarza się, że fotograf ma flesz zbyt blisko fotografowanego obiektu i jest on prześwietlony. Aby tego uniknąć, cofnij się i użyj dłuższego obiektywu. Aparat i lampa błyskowa zbyt blisko obiektu i zbyt duża moc błysku spowoduje powstawanie ciemnych cieni. Dzieje się tak, ponieważ niezmodyfikowane światło z lampy błyskowej jest bardzo ostre.


Jak robić zdjęcia z lampą błyskową i modyfikować światło?

Najłatwiejszym sposobem zmodyfikowania mocy błysku w celu zmiękczenia go jest „odbijanie” błysku. Obrócenie główki lampy błyskowej tak, aby nie była skierowana prosto na obiekt, może pomóc zmiękczyć światło. Gdy będziesz robił zdjęcia z lampą błyskową w pomieszczeniach, zwykle będziesz potrzebować czegoś, co odbije jej światło. Możesz użyć sufitu nad tobą, ściany za lub obok ciebie, lub przenośnego reflektora. Odbijanie światła lampy błyskowej powoduje jego rozproszenie, zwiększa też jego powierzchnię.


Światło bezpośrednio z lampy błyskowej jest mocne, ponieważ główka lampy jest mała. Zwiększenie tego obszaru poprzez odbijanie światła powoduje jego rozproszenie, a to spowoduje bardziej miękkie cienie. Należy pamiętać, że odbijając światło lampy błyskowej, zwiększa się efektywna odległość między lampą błyskową a obiektem. Zmieni się również kierunek padania światła na obiekt. Zbyt dużo błysku odbitego od góry może powodować cienie pod oczami, nosami i podbródkami.

Odbijanie błysku od ściany obok obiektu znacząco zmieni wygląd zdjęcia. A odbijający się błysk od ściany lub reflektora bezpośrednio za Tobą nada zdjęciom inny, często ładniejszy wygląd.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756