Zdaniem eksperta
Aby zrobić interesujące zdjęcia w basenie nie jest konieczny profesjonalny sprzęt do fotografii podwodnej. Jednak warto przestrzegać kilku ważnych reguł, by posiadany już aparat czy smartfon nie wylądował na śmietniku z powodu zalania. Oczywiście, wodoodporny kompakt będzie idealnym rozwiązaniem – jednak czasem wystarczy też wodoszczelna torba na smartfona. Zdjęcia w basenie to wyzwanie techniczne, można tam fotografować nie tylko pływaków czy zawody sportowe. To także bardzo dobre miejsce, by uwiecznić na zdjęciach wodę w różnej postaci – od gładkiej powierzchni po perliste rozbryzgi i fontanny. Możesz zrobić niesamowite ujęcia dzieci skaczących i pluskających się bez konieczności wchodzenia do wody. Istnieje wiele sposobów na zilustrowanie zabawy w basenie za pomocą aparatu, który zwykle masz ze sobą.
Nie wchodząc do wody, możesz fotografować to, co się tam dzieje bez szkody dla Twojego aparatu. Ponieważ Twoje obiekty najprawdopodobniej poruszają się po całym basenie, powinieneś zrobić to samo. Możesz chodzić wokół basenu, ale lepiej spróbować stanąć na trampolinie, lub robić zdjęcia w basenie z trybun, jeśli takie są. Dodatkowo weź pod uwagę to, co dzieje się wokół basenu – tu też możesz znaleźć interesujące tematy nie wchodząc do wody. Jeśli fotografujesz na przykład zawody w skokach do wody, skup swą uwagę na skoczkach, na wszystkich ruchach i emocjach, które towarzyszą skokowi z trampoliny. Podobnie, gdy będziesz robił zdjęcia w basenie podczas pływania synchronicznego – właściwie tylko widok z góry odda kwintesencję tych układów.
Jeśli nie masz obudowy lub sprzętu podwodnego i jesteś wystarczająco odważny, spróbuj stanąć z aparatem w płytkim końcu basenu. W ten sposób możesz zrobić naprawdę świetne zdjęcia
Chociaż wiele świetnych ujęć możesz zrobić fotografując z brzegu basenu, lepiej jednak wejść z aparatem do wody. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest kompaktowy aparat wodoodporny, z którym możesz zanurzyć się nawet do kilku metrów. Innym rozwiązaniem jest obudowa wodoszczelna do lustrzanki, jednak tak zmodyfikowany sprzęt jest ciężki i niewygodny. Istotne jest, by wybrać taki aparat, który daje pewną kontrolę nad ekspozycją, nie będąc w pełni manualnym. Nagrywa w formacie RAW i ma opcję trybu zdjęć seryjnych. Co ważne, aparat podwodny powinien być wytrzymały. Inną przystępną opcją jest zakup wodoodpornego etui do smartfona. Bez względu na to, jakiego aparatu używasz, gdy robisz zdjęcia w basenie pod wodą, będziesz robił ich dużo, ponieważ większość zdjęć podwodnych to chybienia. To wymagające środowisko i aby uzyskać interesujące ujęcia, trzeba ich zrobić bardzo wiele.
Na basenie odkrytym spróbuj robić zdjęcia o różnych porach dnia, a także w pochmurne dni. Takie oświetlenie jest bardziej „wybaczające”, gdy spróbujemy uzyskać równomierne oświetlenie, ale wyniki mogą być dość nudne. Nowoczesne aparaty coraz lepiej radzą sobie z fotografowaniem w ostrym świetle dziennym, więc nie bój się robić zdjęć, gdy świeci słońce. Jednak zdjęcia w basenie o zmierzchu to oszałamiający sposób na uchwycenie świateł basenowych: najlepsze zdjęcia zostaną wykonane, gdy zmierzchowe światło otoczenia jest tak jasne, jak światła basenowe.
Fotografowanie szczegółów basenu, takich jak kafelki, może być trudne, ponieważ odbicia w wodzie mają tendencję do rozmywania szczegółów. Filtr polaryzacyjny może być użyty do usunięcia odbicia i ujawnienia szczegółów płytki pod powierzchnią. Ten filtr pokaże również bogate kolory roślinności, basenu i nieba.
Jeśli fotografujesz zawody pływackie, możliwe jest zrobienie dobrych ujęć dowolnym aparatem albo smartfonem. Jeśli jednak chciałbyś, by Twoje zdjęcia w basenie były jak najbardziej profesjonalne, aby uzyskać dobre wyniki będzie potrzebny odpowiedni sprzęt. Pływanie to sport szybki, więc prędkość zdjęć seryjnych aparatu jest bardzo ważna. Aparat z szybkością serii 12 zdjęć na sekundę zapewni lepsze wyniki niż aparat z szybkością 3 klatek na sekundę. Im wyższa częstotliwość serii, tym większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się uchwycić najważniejsze momenty akcji.
Profesjonalni fotografowie sportowi również wolą używać aparatów z szybkim autofokusem. Im szybszy autofokus, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że przegapisz akcję.
Ustaw aparat w trybie serwo autofokusa. W ten sposób kamera będzie skupiać się na pływaku, gdy za nim podążasz. To prawie zawsze najlepszy tryb ostrości do fotografii sportowej. Ponadto jest to najlepsza opcja, jeśli chcesz robić zdjęcia szybko poruszających się obiektów. Aby uzyskać lepsze wyniki wybierz punkt ostrości w zależności od kompozycji. Zwykle twarz znajduje się w górnej części kadru. Pomoże Ci to odpowiednio wybrać punkt skupienia.
Jeśli zdjęcia w basenie mają być udane, a będziesz daleko od zawodników, do wypełnienia kadru powinieneś mieć do dyspozycji długi teleobiektyw. Obiektyw 100-400 mm jest idealny do wykonywania zarówno zbliżeń, jak i ujęć środowiskowych. Jeśli chcesz zrobić zdjęcia startu, będziesz potrzebować jeszcze dłuższej ogniskowej. W basenie 50-metrowym potrzebujesz 600 mm, a nawet 800 mm.