Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka głowica do statywu?

 2023-03-17 

Jednym z pierwszych akcesoriów, które wiele osób kupuje po nabyciu aparatu, jest statyw. Większość z nich jest typu „wszystko w jednym” z trzema nogami na dole i górną częścią zwaną głowicą, na której mocuje się aparat. Kiedy kupujesz statyw, może on być już wyposażony w głowicę, do której można przymocować aparat, ale czy wiesz, że możesz ją zdjąć i zastąpić czymś innym? Jaka głowica do statywu będzie najbardziej odpowiednia? Dostępnych jest wiele różnych typów, a każdy z nich służy do innych celów. W tym przewodniku przejrzymy najpopularniejsze typy i dowiesz się, jakie opcje są dla Ciebie najlepsze.

Głowica kulowa

Są to jedne z najbardziej popularnych typów głowic statywowych. Można je szybko i łatwo regulować, co pozwala błyskawicznie ustawić aparat w niemal dowolnej pozycji. Głowice kulowe najlepiej sprawdzają się w połączeniu z lżejszymi kombinacjami sprzętu, więc nie będą odpowiednie dla długiego, a zatem ciężkiego teleobiektywu. Możesz obracać aparatem z boku na bok, obracać go po okręgu lub zmieniać jego orientację z pionowej na poziomą w jednej chwili, a wszystko to praktycznie bez wysiłku z Twojej strony.


Jednak największym problemem z głowicą kulową jest to, że nie jest zbyt precyzyjna, jeśli chodzi o regulację pozycji. Odblokowując kulę głowicy, poruszasz nią całkowicie, a nie tylko pod jednym kątem lub w jednej płaszczyźnie. Może to być szczególnie irytujące, jeśli spędziłeś czas na perfekcyjnym wyrównywaniu kadru i chcesz dostosować go tylko w jednym kierunku.

Głowice do statywu w naszej ofercie:

Głowica obrotowa, czyli Pan-Tilt

Głowice obrotowe są bardzo popularnym wyborem wśród fotografów. Pozwalają one na bardziej precyzyjne dostosowanie położenia aparatu, zapewniając osobne pokrętła dla każdej z płaszczyzn (działanie w pionie, poziomie i przechylaniu). Odblokowanie każdego pokrętła umożliwia regulację odpowiedniej płaszczyzny, a następnie ponowne zablokowanie jej w danej pozycji. Jaka głowica do statywu będzie najwygodniejsza? Podstawowe modele mają jedną lub dwie dźwignie regulacyjne, ale możesz wybrać też taką, która ma trzy dźwignie, aby zapewnić precyzyjną kontrolę nad określonymi regulacjami. Pod tym względem, są one znacznie bardziej precyzyjne niż głowice kulowe i nierzadko można znaleźć głowice obrotowe Pan-Tilt z wbudowanymi poziomicami, które pomogą Ci upewnić się, że kamera jest ustawiona dokładnie tak, jak chcesz. Niestety, w konsekwencji są wolniejsze w regulacji, niż głowice kulowe.

Głowice z uchwytem pistoletowym

Uchwyty pistoletowe zostały tak zaprojektowane, aby zapewniały taki sam stopień kontroli, jak głowica kulowa, ale niektórzy fotografowie uważają je za znacznie łatwiejsze w regulacji ze względu na mechanizm uchwytu całą ręką. Głowica kulowa wymaga obrócenia stosunkowo małego pokrętła w celu zmiany położenia aparatu, co może spowodować, że aparat będzie się niepotrzebnie poruszał. Jednak gdy trzymasz w ręku uchwyt pistoletu głowicy, zapewniasz tym samym precyzyjną kontrolę nad dokładną pozycją aparatu. Aby go użyć, po prostu ściśnij uchwyt, a głowica odblokuje się, abyś mógł zmienić jej położenie. Większość z takich głowic ma pokrętła regulacji napięcia gdy ściskasz uchwyt, a bardziej zaawansowane pozwalają obracać kamerę wzdłuż jednej osi, co znacznie ułatwia panoramowanie. Głowice z uchwytem pistoletowym można bardzo szybko dostosować, ale korzystanie z nich czasami może być niewygodne, ponieważ jednoczesne ustawianie ostrości aparatu i robienie zdjęć nie zawsze jest możliwe.

Statywy w naszej ofercie:

Głowice Gimbala

Głowica z gimbalem jest niezwykle przydatna dla każdego fotografa dzikiej przyrody, używającego długiego obiektywu. Teleobiektywy są ciężkie i długie i nie są łatwe do przenoszenia. Jeśli zamontujesz je na głowicy kulowej, prawdopodobnie okaże się, że ślizga się i porusza, nawet gdy głowica jest zablokowana w jednym miejscu.


Głowice gimbala pozwalają wykorzystać ich imponującą inżynierię do zrównoważenia obiektywu w jego środku ciężkości, dając możliwość swobodnego przesuwania obiektywu i pozostawiania go w dowolnej pozycji bez konieczności dokręcania kół zębatych.

Głowice płynne

Gdy zastanawiasz się, jaka głowica do statywu będzie najlepsza, ten wynalazek wydaje się najbardziej uniwersalny. Jednak głowica płynna jest przeznaczona przede wszystkim dla twórców filmów wideo korzystających z aparatu fotograficznego. Głowice płynne wykorzystują zamkniętą ciecz, aby uzyskać płynny ruch podczas panoramowania i innych ruchów. Głowice płynne doskonale nadają się do tworzenia płynnych ruchów początkowych i końcowych podczas sekwencji panoramowania.

Głowice obrotowe/przechylne do wideo

Podobnie jak omówiona wcześniej głowica płynna, te specjalne głowice zostały zaprojektowane z myślą o twórcach wideo i chociaż mogą być używane do fotografowania, nie są idealne ze względu na pewne ważne ograniczenia. Podobnie jak w przypadku większości głowic wideo, często są one wyposażone w długie wysięgniki, które zapewniają większą kontrolę i płynne ruchy podczas panoramowania, ale nie są zbyt praktyczne podczas fotografowania. Ta konkretna głowica jest przeznaczona do dwóch rodzajów ruchu: kołyszącego się w przód i w tył oraz przekręcającego się z boku na bok. Jeśli chcesz przechylić aparat w lewo lub w prawo, aby zrobić zdjęcie w pionie, po prostu nie możesz tego zrobić.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756