Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki obiektyw do makrofotografii wybrać?

 2023-08-28 

Makrofotografia to bardzo szczególna dziedzina fotografii, która przenosi nas do równoległego świata, niewidocznego lub prawie niewidocznego gołym okiem. Za pomocą obiektywu makro można uchwycić małe obiekty lub szczegóły z bliska. Aby jak najwierniej uchwycić obiekt, większość obiektywów makro ma powiększenie 1:1. Oznacza to, że obiekt jest rejestrowany w jego rzeczywistej wielkości. Sprawdź, jaki obiektyw do makrofotografii sprawdzi się najlepiej.

Ważnym czynnikiem jest ogniskowa obiektywu. W przeciwieństwie do zwykłych obiektywów zakup obiektywu makro w znacznie mniejszym stopniu dotyczy zasięgu obiektywu lub jego zdolności do robienia zdjęć szerokokątnych. Zamiast tego znacznie bardziej chodzi o minimalną odległość ostrzenia. Im dłuższa ogniskowa obiektywu makro, tym dłuższa minimalna odległość ostrzenia. Oznacza to większą przestrzeń między Tobą a obiektem, który chcesz fotografować. Im więcej miejsca masz do pracy, tym łatwiej będzie Ci komponować zdjęcia.


Kolejną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest płynny pierścień do ręcznego ustawiania ostrości. Podczas gdy autofokus jest świetny do takich rzeczy, jak portrety (dla których obiektyw makro jest świetny), podczas fotografowania owadów, kwiatów i innych obiektów makro, ręczne ustawianie ostrości jest znacznie bardziej skuteczne. W związku z tym pierścień ostrości musi działać płynnie i precyzyjnie, aby można było uzyskać głębię ostrości i uzyskać pięknie ostry obraz.

Jak wybrać obiektyw makro?

Na rynku dostępnych jest wiele obiektywów, przy czym najbardziej powszechne są obiektywy o ogniskowej 60 mm, 85 mm, 90 mm, 100 mm i 105 mm. Krótka ogniskowa obiektywu makro 50-60 mm jest odpowiednia do fotografowania nieożywionych i bliskich obiektów martwej natury, takich jak akcesoria do zegarków, ciasteczka deserowe i inne delikatne obiekty podczas fotografowania w pomieszczeniach.

Krótki obiektyw makro

Jeśli dopiero zaczynasz fotografować i chcesz spróbować swoich sił w makrofotografii, lepiej wybrać krótką ogniskową w zakresie od 30 do 60 mm.


Krótkie obiektywy makro są zwykle używane do bardziej swobodnych sesji makro lub jako „obiektywy uniwersalne”, które w razie potrzeby przełączają się na makro. Są łatwe do przechowywania, łatwe do przenoszenia i całkiem tanie. Odległość robocza to odległość od końca obiektywu do obiektu. W przypadku fotografowania z dużym powiększeniem obiektywem makro 60 mm obiekt musi znajdować się bardzo blisko obiektywu. Owady zwykle potrzebują trochę dystansu do robienia zdjęć, więc bliskość zwykle nie wchodzi w grę. Główną zaletą tych krótkoogniskowych obiektywów jest to, że są lekkie, niedrogie i łatwe w obsłudze. Jednak bokeh może być nieco mniej rozmyty, a minimalna odległość ostrzenia zostanie znacznie zmniejszona, rzędu 10 do 16 cm. Krótsze ogniskowe mają również tendencję do uwydatniania perspektywy i zniekształceń. Bardziej widoczne są też aberracje chromatyczne.

Obiektyw makro o średniej ogniskowej

Jeśli szukasz bardziej wszechstronnej ogniskowej, ogólnie zalecane są ogniskowe od 90 do 105 mm. Minimalna odległość ostrzenia jest w nich nieco dłuższa (25 do 30 cm). Najbardziej praktyczną wartością ogniskowej w makrofotografii jest ogniskowa około 100 mm. Taki obiektyw makro potrafi nie tylko fotografować małe obiekty z bardzo bliskiej odległości, ale również bez problemu radzi sobie z tymi, które mają określony limit odległości. Świetnie nadaje się do fotografii kwiatowej, zwłaszcza do bardziej abstrakcyjnych fotografii kwiatowych, ponieważ obiektyw jest stosunkowo lekki i ma dużą elastyczność. Oznacza to, że możesz je trzymać bez wysiłku nawet w warunkach słabego oświetlenia. Obiektyw makro o średniej odległości zapewnia też idealną odległość roboczą do fotografowania kwiatów.

Długi obiektyw makro

Obiektywy o najdłuższych ogniskowych (powyżej 150 mm), które są zalecane tylko dla zaawansowanych użytkowników. Ten typ ogniskowej pozwoli Ci fotografować dość płochliwe owady z nieco większej odległości, gdyż średnia odległość ostrzenia wynosi od 34 do 47 cm. Jednak bokeh jest często jeszcze bardziej rozmyty.


Jeśli chcesz robić zdjęcia roślin na zewnątrz, użyj obiektywu makro 180 mm. Wybór tego rodzaju ogniskowej jest bardziej odpowiedni dla owadów, a kwiaty i rośliny są obiektami ich życia. Kolejną zaletą dłuższych odległości roboczych jest możliwość wykorzystania kreatywnych technik makro: na przykład fotografowanie przez nieostre kwiaty. Jednak obiektywy te są ciężkie, co utrudnia trzymanie ich przez długi czas, a fotografowanie jest prawie niemożliwe w słabym świetle. Dłuższe obiektywy makro mają zwykle zaskakująco dobrą jakość obrazu, ale najczęściej są drogie. Obiektywy te zapewniają również optymalną odległość roboczą, która jest niezbędna do fotografowania owadów.

Specyficzne obiektywy makro: Laowa

Dla tych, którzy chcą zobaczyć więcej szczegółów niż przez klasyczny obiektyw makro ze skalą odwzorowania 1:1, Laowa oferuje obiektywy o wyższych współczynnikach, w tym 100 mm f/2,8 Ultra Macro APO (2:1), 60 mm f/2,8 Ultra Macro (2:1) lub dwa bardzo specjalne obiektywy: 24 mm f/14 Ultra Macro (2:1) i 25 mm f/2,8 o współczynniku odwzorowania do 5:1. Oczywiście to konkretna optyka, ale warto o nich tutaj wspomnieć.

Stabilizacja obrazu

W przeszłości obiektywy makro rzadko, jeśli w ogóle, miały stabilizację obrazu. To się teraz zmieniło. Stabilizacja obrazu może pomóc w robieniu lepszych zdjęć, ponieważ może tłumić wibracje lub chybotanie, które występują, gdy trzymasz aparat w ręku. Może też korygować ruchy aparatu w poziomie i pionie, aby uzyskać ostrzejsze obrazy. Problem w tym, że wiele systemów stabilizacji obrazu naprawdę nie przynosi większych korzyści podczas robienia zdjęć makro, ponieważ w zdecydowanej większości sytuacji będziesz fotografować z aparatem zamontowanym na statywie, a w takiej sytuacji stabilizacja obrazu może sprawić, że Twoje zdjęcia będą bardziej rozmyte. Jeśli szukasz bardziej wszechstronnego obiektywu do codziennych zdjęć makro, wybierz obiektyw krótkiego zasięgu.


Jeśli jednak szukasz bardziej profesjonalnego obiektywu makro i wolisz bardziej elastyczne ujęcia z ręki, wybierz obiektyw ze średnią ogniskową.


Wreszcie, jeśli chcesz fotografować owady lub chcesz uzyskać doskonałą jakość obrazu, wybierz długi obiektyw makro.

Obiektywy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756