Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rodzaje teleobiektyw – jak działają?

Łukasz Karolak
Data dodania: 15-03-2024

Fotografia to sztuka malowania światłem. Żeby uzyskać jak najlepsze wyniki, można używać różnych narzędzi – jednym z nich jest obiektyw. Kolejnym narzędziem jest teleobiektyw – co to jest i co oznacza on w praktyce? Teleobiektywy są dostępne zarówno w wersji zmiennoogniskowej, jak i o stałej ogniskowej: te drugie są zazwyczaj lepszej jakości, ponieważ jednym z zagrożeń związanych z tak dużym zakresem zoomu, jest rozmycie ruchu.

Jak działa teleobiektyw?

Teleobiektyw to obiektyw o długiej ogniskowej, który umożliwia przybliżanie obiektów i tym samym lepsze kadrowanie. Zbudowany jest według prostej zasady: soczewka skupiająca z przodu i soczewka rozpraszająca z tyłu obiektywu. Teleobiektywy mają ogniskową w zakresie od około 70 mm do 600 mm, a nawet więcej. Pola widzenia teleobiektywów zawierają się od kilku do 30 stopni. W przypadku teleobiektywu o zmiennej ogniskowej sam decydujesz, jak blisko przybliżysz temat. Dzięki obiektywowi 70-300 mm uzyskasz obraz, który jest już dobrze powiększony przy użyciu obiektywu 70 mm, ale przy użyciu obiektywu 300 mm, obiekt będzie wydawał się naprawdę blisko. 


Obiektyw zmiennoogniskowy tak naprawdę zawiera cały zakres ogniskowych. „Stałka” ma jeden stały punkt ogniskowy, więc powiększanie nie jest możliwe. Dlatego uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy wydaje się najlepszym wyborem, chociaż profesjonalni fotografowie zwykle używają teleobiektywów stałoogniskowych. Teleobiektywy zmiennoogniskowe mogą być bardziej wszechstronne, tańsze i lżejsze, ale często są też mniej jasne. W rezultacie wymagają znacznie dłuższych czasów otwarcia migawki w sytuacjach, w których jest mało światła (zmierzch, świt i w pomieszczeniach), co czyni je mniej odpowiednimi na przykład do fotografowania sportu, dzikiej przyrody i wydarzeń sportowych.

Dla odmiany, teleobiektywy stałoogniskowe są na ogół ostrzejsze, jaśniejsze i szybciej ustawiają ostrość. Dlatego nadają się bardziej do fotografowania akcji w trudnych warunkach oświetleniowych. Stałoogniskowe teleobiektywy zachęcają fotografów do większej kreatywności i pracy nad fotografią. Są odpowiednie dla początkujących, amatorów i profesjonalistów.

Rodzaje teleobiektyw

Teleobiektyw ma pewne właściwości twórcze. Używając teleobiektywu, możesz „spłaszczyć” perspektywę na swoich zdjęciach. Dzięki teleobiektywowi wszystko w wizjerze pojawia się blisko siebie: obiekty znajdujące się jeden za drugim mogą nawet wydawać się tej samej wielkości. Można to mądrze wykorzystać, na przykład fotografując krajobraz. W „spłaszczonej” scenie szczególny nacisk kładzie się na struktury, powierzchnie, wzory, kształty i linie.


Doświadczeni fotografowie często korzystają z tej strategii. Dodatkowo teleobiektywy pozwalają na kreatywną zabawę głębią ostrości (najbliższe i najdalsze punkty, które wciąż są ostre). Przy małej głębi ostrości, uzyskasz rozmycie pierwszego planu i tła. W ten sposób obiekt przykuwa całą uwagę i wyróżnia się na zdjęciu. Zabawa głębią ostrości jest bardzo ważna w portretach, makrofotografii i fotografii zwierząt. Daje Ci kontrolę nad kompozycją. Wystarczy spróbować: sfotografuj ten sam obiekt przy dużej przysłonie (mała liczba f/), a następnie przy małej przysłonie (duża liczba f/). Na pierwszym zdjęciu ostry jest tylko obiekt, a pierwszy plan i tło są rozmyte. Na drugim zdjęciu znacznie większa część kompozycji będzie ostra.


W przypadku obiektywu szerokokątnego, rozmycie można uzyskać także przy dużej przysłonie, natomiast w przypadku teleobiektywu, głębia ostrości jest znacznie mniejsza. Dzięki temu, szybciej uzyskasz ładne rozmyte tło.

Teleobiektyw – co to znaczy wszechstronność w fotografii?

Różne typy teleobiektywów mają swoje własne zastosowania oraz zalety i wady. Jako obiektywy wszechstronne, krótkie teleobiektywy (55-135 mm) idealnie nadają się do fotografii zwierząt domowych i fotografii ulicznej. Często są niedrogie, nie są aż tak ciężkie ani duże i można je szeroko stosować w przypadku obiektów, do których łatwo się zbliżyć. To naprawdę wielofunkcyjne obiektywy, tak zwane spacerniaki. Teleobiektywy o ogniskowych od 80 mm do 100 mm, są szeroko stosowane w portretach, ponieważ pozwalają fotografowi cofnąć się i uniknąć nieestetycznych zniekształceń twarzy.


Średnie teleobiektywy (135-300 mm) nadają się do fotografowania dzikiej przyrody, krajobrazów, fotografii sportowej, fotografii wydarzeń i makro. Ceny tych obiektywów znacznie się różnią – jasne modele są często drogie i ciężkie, ale dają wyraźnie lepsze rezultaty. Stały obiektyw około 135 mm cieszył się dużym powodzeniem przed masowym użyciem obiektywów zmiennoogniskowych. Taka ogniskowa gwarantuje dyskrecję i pozwala na bardziej intymną fotografię. Teleobiektywy o ogniskowej od 170 do 300 mm, są bardzo popularne i często wykorzystywane do rejestrowania detali architektonicznych lub odległych obiektów.


Super teleobiektywy (od 300 mm) nadają się do fotografii sportowej z dużych odległości, dzikiej przyrody oraz fotografii ptaków. Superteleobiektywy są często duże, bardzo drogie i ciężkie. Aby uzyskać optymalne rezultaty, będziesz potrzebować statywu. Wiesz już jaki wybrać teleobiektyw? Co to jest, wiesz już na pewno.

Obiektywy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756