Zdaniem eksperta
Dla początkującego fotografa ustawienie lub poprawianie tła zdjęć, powinno być najwyższym priorytetem. Niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia produktu do sklepu internetowego, czy zdjęcia portretowe, czy nawet oddajesz się naturalnej fotografii plenerowej, tło obrazu odgrywa kluczową rolę w wyróżnianiu obiektu. Ważne jest, aby pamiętać, że tło może wpłynąć na Twój wizerunek lub zepsuć je, dlatego zawsze zwracaj na nie szczególną uwagę. Pytanie jakie tło fotograficzne wybrać, jest niemal w każdej sytuacji kluczowe. O ile w domowym studio wybór odpowiedniego tła jest ułatwiony – zależy przede wszystkim od tematu zdjęć, o tyle wybór tła w plenerze jest bardziej skomplikowany.
W artykule znajdziesz:
1. Jakie tło fotograficzne wybrać – plener
Jakie tło fotograficzne wybrać – plener
Jeśli zauważysz, że Twoje tło przyciąga większą uwagę niż rzeczywisty temat, oznacza to, że nie jest to właściwe tło. Gdy zrobisz wspaniałe zdjęcie, na którym obiekt znajduje się we właściwej pozycji, ale wydaje Ci się, że coś działa jak kleks atramentu na obrazie, szukasz przyczyny tego stanu rzeczy. Ten atramentowy kleks nazywany jest rozproszeniem uwagi. Podobnie, gdy fotografujesz ptaki, a sowa, którą schwytałeś, ma gałąź drzewa wystającą z tyłu głowy – ta gałąź byłaby zbyt rozpraszająca dla widza, odwracając uwagę od głównego tematu. Takie okoliczności wymagają po prostu dodatkowego wysiłku, polegającego na lekkim przesunięciu się w lewo lub w prawo, aby usunąć rozproszenie z kadru.
Z czasem przekonasz się, że najlepsze zdjęcia przyrody to te, na których występuje lekko rozmyte tło zwane efektem „bokeh”, które pięknie podkreśla fotografowany obiekt. Wielu fotografów często podkreśla, jak skomplikowane może to być osiągnięcie, ale w rzeczywistości jest to dość łatwa technika. Wymaga to przede wszystkim użycia szerszej przysłony. Po prostu ustaw aparat na preselekcję przysłony lub na tryb ręczny i ustaw najszerszą ogniskową, która może wynosić od f/2 do f/1,8 w zależności od aparatu. Skup się na obiekcie i pozwól aparatu rozmyć tło zdjęcia. Takie zdjęcia wykonasz zarówno aparatem bezlusterkowym oraz wciąż popularną lustrzanką.
Jakie tło fotograficzne wybrać – domowe studio
Odpowiednie tło fotograficzne może podkreślić główny temat zdjęcia i dać szansę na eksperymentowanie ze stylem fotografii. Poza tym, tła odpowiadają za nastrój kompozycji. Podczas gdy niewłaściwy wybór tła może zrujnować cały obraz, właściwe tło sprawi, że obraz będzie miał większy wpływ na widza. Większość ludzi woli gładkie białe tło, ponieważ zapewnia ono spójność, zwłaszcza w przypadku zdjęć produktów. Jasne tło sprawia, że zdjęcia wyglądają profesjonalnie i zwiększają zaufanie klientów podczas zakupów. Po drugie, białe tło pomaga pokazać prawdziwe kolory głównego obiektu bez zmiany ostrości. Białe tła doskonale nadają się do łatwego komponowania zdjęć portretowych i fotografii produktów. Jednolite tła barwne doskonale nadają się do czystych, eleganckich ujęć portretowych i są prostym sposobem na dodanie koloru do ujęcia. Z kolei czarne tło, doskonale nadaje się do wykonywania profesjonalnych zdjęć o niskim tonowaniu i oszałamiających portretów. Czasami trzeba użyć pewnej sztuczki, by uzyskać efektowne zdjęcie. Musisz wtedy sięgnąć po zielone tło, które umożliwia użycie podczas przetwarzania końcowego dowolnego obrazu cyfrowego jako tła ostatecznego.
Jakie tło fotograficzne wybrać?
W każdej sytuacji decyzja – jakie tło fotograficzne wybrać – zależy przede wszystkim od tematu zdjęć. Rozmiar tła fotograficznego ma mniejsze znaczenie, ponieważ z góry wiadomo, że obiekt musi się w nim mieścić. Kiedy przygotowujesz jakieś danie, zawsze zaczynasz od starannego wybrania mocnego punktu potrawy. Podobnie, musisz wybrać i zrozumieć temat zdjęcia, aby określić, jaki rodzaj tła jest najbardziej odpowiedni. Niezależnie od tego, czy obiektem jest osoba, zwierzę czy przedmiot nieożywiony, zwróć szczególną uwagę na to, jakie kolory reprezentuje. Następnie wyszukaj lub skonfiguruj tło, które najlepiej do niego pasuje – na przykład gładkie białe tło do sesji modelek w pomieszczeniach lub łagodny bokeh do scen plenerowych.
Ogranicz rozpraszacze uwagi – zwróć uwagę na to, że większość atrakcyjnych zdjęć to te, które mają uproszczone i proste tła. Aby wzrok szybko uchwycił ideę portretu, tło musi być gładkie jak płótno, a przez „płótno” rozumiemy spójność, która jest wolna od bałaganu i niepotrzebnych elementów rozpraszających uwagę. Pamiętaj również o dopasowaniu odpowiedniego oświetlenia studyjnego. Tło, które nie składa się ze zbyt wielu różnorodnych kolorów, tworzy dobre kontrasty i pozwala wyróżnić obiekt. Z drugiej strony, jeśli masz całkowicie czyste tło, może to stwarzać ryzyko, że obiekt będzie wyglądał na nałożony, co w przypadku fotografii produktowej jest nawet korzystne.
Zobacz także: Wyposażenie studia fotograficznego – niezbędne element
Innym przypadkiem, w którym tło może utrudniać zarządzanie tematem, jest zbyt dużo światła. Może być tak, że w tle znajduje się inny przedmiot (lub osoba), który jest wystawiony na zbyt dużo światła, przez co główny obiekt wygląda na mniej oświetlony. W takiej sytuacji, konieczne może być ostrożne dobranie oświetlenia tła, aby uniknąć konieczności nadmiernej edycji tła obrazu.
Rozmiar tła fotograficznego musisz wziąć pod uwagę, gdy chcesz wykorzystać jakieś inne elementy do budowy tła Twoich zdjęć. Na przykład tła z elementem tekstury mogą dodać dynamiki do typowej sesji zdjęciowej.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756