Zdaniem eksperta
Najbardziej frustrującą rzeczą po długim dniu fotografowania są – nawet nieznacznie – rozmazane zdjęcia. Jeśli dzieje się tak na wielu obrazach, może to nie zależeć od Twoich umiejętności ustawiania ostrości. Możesz mieć problem z niewspółosiowością ostrości w aparacie lub obiektywach DSLR. Musisz skalibrować aparat, aby upewnić się, że obiektywy mogą prawidłowo ustawić ostrość na obiekcie.
W mechanizmie lustrzanki cyfrowej są (co najmniej) dwa oddzielne czujniki: jeden do obrazowania i drugi do autofokusa. Istnieją również lustra, które kierują światło albo na nasze oko, albo na czujnik obrazu. Domyślnie lustra są włączone. Część wpadającego światła trafia do czujnika dodatkowego, a reszta wędruje przez wizjer do oczu.
Gdy naciśniesz do połowy spust migawki, aby uruchomić autofokus, czujnik pomocniczy interpretuje światło i instruuje obiektyw, aby ustawić ostrość w określony sposób. Wykorzystuje technologię zwaną detekcją fazy. Następnie, gdy robisz zdjęcie, lustra podnoszą się i nagle całe światło pada na główny czujnik (obrazowanie).
Problem pojawia się, gdy dwa czujniki są niewspółosiowe. W takim przypadku coś, co było skupione na czujniku AF, nie będzie ogniskowane na czujniku obrazu. Twoje ostateczne zdjęcie pokaże zmianę ostrości: będzie rozmazane w miejscu, w którym powinno być ostre.
Ustaw aparat na statywie i upewnij się, że kamera jest wypoziomowana. Wybierz jasny i równomiernie oświetlony obszar. Umieść tablicę do kalibracji na płaskiej powierzchni lub przymocuj ją do statywu i upewnij się, że jest wypoziomowana.
Skieruj aparat na swój cel – środkowy punkt tablicy kalibracji. Cel powinien znajdować się w odległości około 50x ogniskowej obiektywu od aparatu.
Na przykład:
Ustaw aparat na „centralny punkt ostrości”, przysłonę na najszersze ustawienie, a następnie dostosuj odpowiednio czas otwarcia migawki, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję. Skup się na środku tarczy i zrób zdjęcie.
Spójrz na swój obraz w powiększeniu 100 proc. Punkt przecięcia między celem a linijką (w punkcie zero) powinien znajdować się w centrum głębi ostrości. Jeśli ostrość znajduje się przed punktem zero (zogniskowana z przodu) lub za nią (zogniskowana z tyłu), będziesz musiał dokonać pewnych korekt. Przejdź do menu Dostrajanie AF lub Mikroregulacja AF aparatu i zrób korektę. Teraz kolej na zdjęcie próbne.
Jeśli ostrość obiektywu jest przesunięta poza obszar, na który celujesz (tylne ustawianie ostrości), warto przesunąć punkt ostrości w kierunku korpusu aparatu.
Jeśli ostry obszar znajduje się przed punktem, na który celowałeś (fokusowanie z przodu), przesuń punkt ostrości dalej.
W większości aparatów punkt ostrości można regulować małymi krokami, zwykle w zakresie od -20 do 0 +20. Przesuń punkt na liczby ujemne (bliżej aparatu), aby skompensować tylne ogniskowanie, a na liczby dodatnie (z dala od aparatu), aby skompensować ogniskowanie z przodu. Po wybraniu odpowiedniej wartości aparat zapisze te ustawienia w pamięci i automatycznie załaduje je, gdy użyjesz tego obiektywu. To kluczowa funkcja dla wszystkich użytkowników lustrzanek cyfrowych. Pamiętaj też, że kalibracja obiektywu nie powoduje żadnych fizycznych zmian w obiektywie ani aparacie. Mówimy tylko o zmianie ustawień w aparacie.
W aparatach Nikon należy poszukać menu precyzyjnej korekty AF w ustawieniach aparatu. Po kliknięciu tego ustawienia znajdziesz kilka regulowanych parametrów. Upewnij się, że precyzyjna korekta AF jest włączona. Zmienisz tylko „Wartość zapisana”.
W przypadku aparatów Canon zacznij od uzyskania dostępu do menu i przewiń do obszaru funkcji, a następnie do ustawień autofokusa. Upewnij się, że włączona jest regulacja Autofocus AF Micro. Użyj wartości Dopasuj według obiektywu, aby skorygować i dostroić ostrość. I to wszystko, kalibracja AF zakończona.
Najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi aparatu i postępować zgodnie z nią, aby skalibrować obiektyw. Pozycje menu i nazwy mogą się różnić, jednak w większości z nich proces powinien być podobny.
Użytkownicy aparatów bezlusterkowych mają szczęście, ponieważ większość tych aparatów używa zupełnie innej metody obliczania ostrości i nie jest konieczna kalibracja obiektywu.