Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Na czym polega astrofotografia?

Data dodania: 10-10-2023

Kto nie marzył o tym, by fotografować rozgwieżdżone niebo? Przecież, gdy tylko pojawiają się pierwsze, błyszczące na niebie punkty światła, ręka sama sięga po aparat. Smartfon, kompakt, lustrzanka – cokolwiek, by uwiecznić ten niezapomniany obraz. To nic, że później niewiele można zobaczyć. Ważne, że zostają wspomnienia.

Czym jest astrofotografia?

Czym jest astrofotografia? Czy to tylko fotografowanie rozgwieżdżonego nieba? Definicja mówi, że astrofotografia to fotografia ciał astronomicznych i wydarzeń na niebie, w tym gwiazd, księżyca, słońca, planet, asteroid i galaktyk. Fotografia nocna zawierająca duże połacie nieba z gwiazdami, jest również uważana za astrofotografię. Niektóre typowe przykłady astrofotografii, to ślady gwiazd i fotografia Drogi Mlecznej.


Termin astrofotografia sam w sobie, obejmuje fotografię dowolnego ciała niebieskiego lub zdarzenia, poza tym, co jest uważane za „zwykłe”, zdjęcie wschodu lub zachodu słońca. Jeśli zdjęcie przedstawia wyłącznie niebo i zostało wykonane przy użyciu stosunkowo dużego teleobiektywu, to często nazywa się je astrofotografią głębokiego nieba lub po prostu astrofotografią. Nawet odległe galaktyki i mgławice, można fotografować zwykłym teleobiektywem, jednak tradycyjnie używa się dedykowanego teleskopu i specjalnego układu śledzącego. Popularność astrofotografii, zarówno głębokiego nieba, jak i krajobrazów, wzrosła w ostatnich latach, dzięki postępom w zakresie czujników aparatów cyfrowych, które umożliwiły nawet początkującym fotografom, uzyskanie imponujących zdjęć nocnego nieba.

Rodzaje astrofotografii

Astrofotografia, to termin ogólny i bardzo szeroki. W rzeczywistości, istnieją różne rodzaje astrofotografii, które można wykonywać, a każda z nich, wymaga innych technik, sprzętu i planowania.

Astrofotografia w kosmosie

Astrofotografia głębokiego kosmosu, odnosi się do fotografowanych za pomocą teleskopu obiektów, znajdujących się poza naszym Układem Słonecznym. To oszałamiające zdjęcia odległych galaktyk i mgławic, których nie widać gołym okiem i jest to najbardziej skomplikowana i najtrudniejsza forma astrofotografii.

Astrofotografia Układu Słonecznego

To zdjęcia planet, księżyców i słońca naszego Układu Słonecznego. Także te obiekty, są fotografowane przez teleskopy, ale superteleobiektyw w lustrzance cyfrowej, również może dać dobry wynik.

Astrofotografia szerokopolowa

To zdjęcia wykonywane lustrzanką cyfrową i obiektywem o szerokim polu widzenia, takim jak obiektyw szerokokątny. To obrazy, które przy dobrej widoczności rozpoznajesz, gdy patrzysz na rozgwieżdżone niebo lub ślady gwiazd nad krajobrazem – z pewnością jest to jedna z bardziej dostępnych form astrofotografii dla początkujących.

Astrofotografia poklatkowa

To tylko rozszerzenie astrofotografii szerokokątnej. Jedyną różnicą jest to, że wykonujesz wiele ekspozycji w czasie, a następnie łączysz klatki, aby stworzyć film poklatkowy. Ta sama technika, może być użyta do wykonania zdjęcia śladu gwiazdy.

Astrofotografia Drogi Mlecznej

Jest wykonywana na pustyni lub w innych środowiskach o słabym oświetleniu. Dla mieszkańców miast, obraz Drogi Mlecznej jest o wiele mniej widoczny i spektakularny. Lustrzanka z dobrym obiektywem, będzie dobrym wyborem z punktu widzenia technicznego, jednak kluczowa jest Twoja lokalizacja, jeśli chodzi o uchwycenie galaktyki.

Jaki sprzęt jest najlepszy do astrofotografii?

Lustrzanka cyfrowa o doskonałych możliwościach rejestracji obrazu, przy słabym oświetleniu jest do astrofotografii najlepsza. Idealnie byłoby mieć aparat pełnoklatkowy, ponieważ chcesz mieć maksymalny obszar matrycy, aby uchwycić jak najwięcej informacji o świetle. Także aparaty z matrycą APS-C spełnią Twoje oczekiwania, a dzięki niższej cenie, mogą odpowiadać Twojemu budżetowi nieco bardziej, niż pełnoklatkowe zamienniki.


Fotografując gwiazdy, potrzebujesz obiektywu o dużym otworze względnym, który przepuszcza jak najwięcej światła przez obiektyw. Najlepiej byłoby, gdyby maksymalny otwór względny był co najmniej f/2,8, ale dobre wyniki można uzyskać, fotografując obiektywem f/4,0. Niestety im większa przysłona, tym droższy obiektyw.


Statyw jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, jakiego potrzebujesz do astrofotografii. Ponieważ będziesz mieć do czynienia głównie z czasami naświetlania wynoszącymi 10-30 sekund, dlatego ważne jest, aby był to solidny statyw, który utrzyma aparat na miejscu.


Jednym z elementów wyposażenia fotografa, który zajmuje się astrofotografią, jest teleskop, który chociaż przydatny – nie jest konieczny. Jest kilka czynników, o których warto pamiętać przy wyborze teleskopu. Ogniskowa, przysłona i bardziej zaawansowane funkcje, takie jak łączność Wi-Fi i automatyczne ustawianie, to wszystko, co należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu teleskopu.

Wskazówki dotyczące fotografowania w słabym świetle

Przy każdej formie astrofotografii, będziesz miał do czynienia z długimi ekspozycjami. Oznacza to, że aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wyeliminować wszelkie ruchy lub wibracje aparatu. Oczywistym na to sposobem, jest zamontowanie go na solidnym statywie. Istnieją jednak inne problemy, które powodują ruch i wibracje podczas korzystania z aparatu. Samo naciśnięcie spustu migawki, może spowodować lekkie poruszenie aparatu. Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu, jest użycie kabla wyzwalającego migawkę lub ustawienie samowyzwalacza w aparacie, na przykład na dwie sekundy.


Inną przyczyną wibracji jest ruch lustra, gdy jest podnoszone w górę z dala od czujnika, po naciśnięciu spustu migawki. Na szczęście, większość aparatów ma funkcję blokady lustra, więc pierwsze naciśnięcie spustu migawki blokuje lustro, a drugie naciśnięcie wyzwala migawkę.


Gdy fotografujesz nocne niebo, jest oczywiste, że będziesz w ciemności. Oznacza to, że wykadrowanie ujęcia nie będzie tak łatwe, jak po prostu patrzenie przez wizjer i ustawianie parametrów tak, jak robi się to w świetle dziennym. Musisz najpierw znaleźć obszar nieba i krajobrazu, który Twoim zdaniem będzie dobrą kompozycją i potem ustawić aparat w tym ogólnym kierunku. Następnie musisz wykonać zdjęcia próbne, aby zobaczyć, co dokładnie robisz. Prawdopodobnie wystarczy kilka ruchów aparatu na statywie, aby znaleźć coś interesującego, co będzie dla Ciebie odpowiednie.


Jak w takich ekstremalnych warunkach ustawić ostrość? Ogniskowanie może być wyzwaniem, dla wielu początkujących astrofotografów. Przełącz aparat na tryb manualny i znajdź najjaśniejszą gwiazdę w swoim polu widzenia – może to być nawet księżyc. Korzystaj z podglądu na żywo w aparacie, zwiększ czułość ISO i obniż przysłonę, aby uzyskać jak największą szansę na złapanie właściwego obrazu. Nie spiesz się – jeśli Twoje ujęcie nie jest ostre, powtórz je. Gwiazdy przecież nie uciekną.


Trudno powiedzieć, od czego zacząć fotografowanie nocnego nieba. Podczas gdy astrofotografia jako hobby może wymagać zarówno nakładów finansowych, jak i dużej cierpliwości, to jednak wyniki są często spektakularne, a wspaniałe zdjęcia gwiazd, można osiągnąć dowolnym aparatem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756