Zdaniem eksperta

 Na czym polega fotografia studyjna? 

Data dodania: 01-08-2022

Fotografia studyjna to dyscyplina fotografii wewnętrznej, wykorzystywana do przede wszystkim do fotografii produktowej i portretowej. Studio fotograficzne jest idealne do każdej formy fotografii, która korzysta z wysoce kontrolowanego środowiska. Dowiedz się, na czym polega fotografia studyjna.

Czym wyróżnia się fotografia studyjna?


W studio fotograf ma całkowitą kontrolę nad oświetleniem, tłem i wszystkimi innymi aspektami sesji. Studio fotograficzne to przestrzeń do pracy zaprojektowana i zbudowana specjalnie na potrzeby robienia zdjęć. W swojej podstawowej formie studio będzie posiadało dobrze oświetloną przestrzeń z pustym tłem, aby umożliwić uchwycenie obrazów w środowisku wolnym od natrętnych zewnętrznych źródeł światła. 


Wymagane oświetlenie planu zdjęciowego może być następnie zbudowane przez fotografa za pomocą sprzętu oświetleniowego i rozmieszczenia obiektu.


Fotograf może użyć kombinacji rekwizytów, teł, świateł, mebli i modeli, aby stworzyć idealne zdjęcie. Główną zaletą robienia zdjęć w ten sposób jest brak problemów zewnętrznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdjęcia, takich jak przerwy z powodu złej pogody czy słabego oświetlenia.


Fotografia studyjna może się udać bez względu na pogodę. Nie ma znaczenia, czy pada grad, deszcz, śnieg, pochmurno czy słonecznie — nadal możesz stworzyć idealne oświetlenie i zrobić potrzebne zdjęcia.

Aparaty w naszej ofercie:

Przestrzeń na studio fotograficzne

Pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest to, czy w ogóle musisz wynająć studio, czy masz może garaż, wolny pokój lub coś podobnego, w którym możesz ustawić swój sprzęt. Wszystko zależy od tego, jaką masz obecnie przestrzeń i ile jej potrzebujesz. Jeśli planujesz robić portrety lub małe produkty, wystarczy garaż.


Jeśli planujesz fotografować takie rzeczy, jak samochody, rowery lub ogólnie większe obiekty, prawdopodobnie powinieneś wynająć studio lub zbudować je od podstaw. Pamiętaj, że Twoje studio powinno być co najmniej trzy razy szersze od tematu. Im większy obiekt, tym więcej miejsca będziesz potrzebować.


Zapomnij o werandzie lub pokojach, które są zbyt jasne. Z pewnością miałbyś dużo światła, ale nie kontrolowałbyś już niczego. Praca w pełnym świetle jest jak fotografowanie techniką reportażu, a to już nie jest fotografia studyjna.

Fotografia studyjna i światło


Większość studiów fotograficznych posiada kilka dużych okien, które zapewniają łatwy dostęp do naturalnego światła. Dobrze wyposażone studio zapewnia jednak rolety zaciemniające, dzięki czemu, jeśli zechcesz, możesz całkowicie wyeliminować ze swoich zdjęć światło zewnętrzne. Niezależnie od tego, czy będzie to studyjna lampa błyskowa, czy światło ciągłe, będziesz potrzebować kilku źródeł światła. Dzięki temu będziesz mógł dowolnie zmieniać scenariusze fotografii.


Niezbędnym elementem wyposażenia studia fotograficznego są modyfikatory światła, które kontrolują zarówno kierunek, jak i siłę błysku. Dzięki składanemu odbłyśnikowi możesz rozmywać, pochłaniać lub odbijać światło, wypełniać lub eliminować cienie, albo je podkreślać.


Fotografia studyjna wymaga specyficznego światła. Musisz używać żarówek światła dziennego. Światło nie powinno być ani zbyt gorące, ponieważ biel zdjęcia będzie żółta, ani zbyt zimne, ponieważ biel zdjęcia będzie niebieskawa. Musisz zaopatrzyć się w żarówki, których temperatura wynosi od 5000 do 6000 kelwinów. 


Możesz oświetlić plan zdjęciowy pojedynczą żarówką umieszczoną na dole lub trzema żarówkami umieszczonymi z trzech stron. Do fotografii portretowej potrzebne będą lampy żarowe lub halogenowe, lampy cobra, albo lampy studyjne, a także dyfuzory i parasole. W studio do zdjęć inscenizowanych czy wielkogabarytowej fotografii produktowej niezbędne są źródła światła mocniejsze lub liczniejsze (a co za tym idzie większe dyfuzory lub odbłyśniki).


Oświetlenie jest chlebem powszednim fotografii studyjnej i jest tym, co tworzy dobre zdjęcie. Powodem, dla którego potrzebujesz dobrego oświetlenia, jest to, że poprawia ono Twoją fotografię. Umożliwia fotografowanie z niższą czułością ISO, dzięki czemu obraz jest mniej ziarnisty. Ponieważ masz kontrolę nad oświetleniem, powinieneś je w pełni wykorzystać, a studio fotograficzne daje wiele różnych możliwości.


Wyposażenie studia fotograficznego:

  • Stroboskop studyjny - czasami określany jako monoblok lub monolight, to dedykowana lampa błyskowa. Stroboskopy zazwyczaj używają przewodów, chociaż każdego dnia na rynku pojawia się coraz więcej produktów zasilanych bateryjnie. Moc wyjściowa między modelami może się znacznie różnić; tańsze stroboskopy oferują mniej więcej tyle samo mocy co tanie lampy błyskowe innych firm, podczas gdy przodujące w swojej klasie stroboskopy są jednymi z najmocniejszych świateł w branży.
  • Światło ciągłe - pełni taką samą funkcję jak stroboskopy, ale nie migają. Zamiast tego są to lampy stałe o dużej mocy, które można wyposażyć w modyfikatory. Dziś światło ciągłe w studio fotograficznym to przede wszystkim światłe LED. Zwróć uwagę, że ciągłe światła są czasami określane jako hotlights – ponieważ mają tendencję do nagrzewania się. Uważaj na modyfikatory, które znajdują się blisko żarówki, ponieważ stwarzają zagrożenie pożarowe, przy czym nie dotyczy to oczywiście świateł LED.
  • Lampy błyskowe -  to małe lampki, które montuje się na górze aparatu. Są bardzo przenośne, a niektóre mają dość dużą moc wyjściową. Chociaż wszechstronność lamp błyskowych jest ostatecznie ograniczona rozmiarem i mocą wyjściową, nadal są one niezwykle przydatnym narzędziem dla każdego fotografa zainteresowanego oświetleniem poza aparatem. Są również tańsze niż dedykowane lampy studyjne.

Funkcje światła w fotografii studyjnej


Kluczowym światłem jest główne światło; używasz go do stworzenia ogólnego efektu oświetlenia. Zasadniczo kluczowe światło to najjaśniejsze i najbardziej widoczne światło w twojej scenie. Światło wypełniające jest ustawiane w reakcji na światło kluczowe. Zmniejsza intensywność cieni tworzonych przez kluczowe światło, zmniejszając w ten sposób ogólny kontrast sceny.


Światło obręczowe oświetla obiekt od tyłu, zwykle w celu oddzielenia obiektu od tła. Często światło obręczowe jest ustawione w taki sposób, że po bokach obiektu widoczny jest tylko pasek światła.


Światła tła skierowane są od fotografowanego obiektu, aby oświetlić tło. Nie każde oświetlenie studyjne obejmuje oświetlenie tła, ale podobnie jak światło obręczowe, jest to dobry sposób na oddzielenie obiektu od tła.

fotografia studyjna

Dedykowany sprzęt do fotografii studyjnej


Jeśli zdecydowałeś się rozpocząć tworzenie studia fotograficznego z ograniczonym budżetem i zastanawiasz się, czego potrzeba, aby to osiągnąć – poza oświetleniem oczywiście – to powinieneś wziąć pod uwagę kilka elementów.


Niezbędne będzie fotograficzne tło studyjne – najlepiej wybrać jednokolorowe, nawet jeśli biel pozostaje standardowa. Wielu fotografów po prostu wybiera ścianę, aby zrobić białe tło, a następnie w razie potrzeby retuszuje swoje zdjęcia w postprodukcji. Inni fotografowie wolą umieścić w warunkach domowego studia białe prześcieradło, ale należy uważać na zagięcia, ponieważ może to powodować powstawanie obszarów światła i cienia, co skutkuje większą ilością pracy w postprodukcji. 


Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać też kolory, które będą współtworzyć Twój styl i tożsamość fotograficzną (na przykład ciemniejsze tło lub odcienie kolorów itp.) Jeśli mowa o tłach fotograficznych nie możesz pominąć odpowiedniego wspornika do nich, a nawet całego systemy wymiany teł. Wybierz ruchomy, ale mocny i solidny system, w najgorszym razie powinieneś wzmocnić go workami balastowymi wypełnionymi piaskiem. Do tego niezbędne są stojaki i wsporniki do lamp.


W studio przyda się solidny statyw do aparatu; może to być przydatne podczas fotografowania produktów, na przykład, aby zawsze mieć takie samo kadrowanie. Jeśli robisz zdjęcia portretowe, warto zainwestować w odbłyśniki, aby podkreślić lub zredukować cienie i uzyskać bardziej miękkie oświetlenie.


Fotografia studyjna na początku może wydawać się dość trudnym przedsięwzięciem. Jednak, jeśli zaczniesz od małego, domowego studia fotograficznego, z czasem przerodzi się ono w prawdziwie profesjonalne.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756